PÁSOVÁ PILA HUSQVARNA HORIZONT

Oto Lasák

V oblasti přidružené dřevařské výroby, případně pro drobné podnikání živnostníků se k pořezu dříví používají pásové pily. Jednou z firem, která nabízí mobilní pásové pily, je i firma Husqvarna. Zákazník si může vybrat mezi dvěma modely - Husqvarna Horizont s benzínovým motorem nebo Husqvarna Horizont Electric s elektromotorem. Na provozní zkušenosti s provozováním těchto pásových pil jsme se zeptali u firmy KADAVÝ se sídlem v Mimoni, která má s jejich provozem dlouhodobé zkušenosti.

- Komu je určená pásová pila Husqvarna Horizont?

Jde o univerzální pásovou pilu, která je určena jak pro příležitostné využití, což u nás v republice s ohledem na pořizovací náklady asi nepřipadá v úvahu, tak i pro pravidelné využití třeba na farmách, v přidružené dřevařské výrobě, ale i pro profesionální použití živnostníků. Životnost je v přímé závislosti na intenzitě použití.

- Odkdy počítáte profesionální využití?

Profesionálním využitím myslím minimálně 8 hodin práce denně a pořez zhruba 100 m3 kulatiny měsíčně.

- Existují u nás profesionálové s mobilní pásovou pilou?

Ano, většina pásových pil pracuje na tomto principu. Práci lze organizovat i na dvě směny. Většina majitelů pásové pily začínala s myšlenkou, že si coby podnikatel koupí mobilní pásovou pilu a začne s ní jezdit k zákazníkům, kde jim na místě pořeže dříví dle jejich potřeby. Většinu však následně vedlo snížení provozních nákladů k umístění pásové pily pouze na jedno místo, v lepším případě i pod střechu, protože vyjde levněji přivést dříví k pile než pilu k dříví. Noví majitelé pořizují pásovou pilu v první řadě pro vlastní potřebu. Po prvních zkušenostech začínají uvažovat o částečném pokrytí pořizovacích nákladů občasným pořezem pro jiné zákazníky. Proměna na profesionála začíná tím, že se objeví tolik zakázek, že začnete řezat 8, možná 10 hodin denně. Existuje firma, kde na jedné koleji pracují i dvě pásové pily. Minimální měsíční pořez neklesá pod 150 m3 řeziva.

- Mohl byste nám popsat pásovou pilu a její příslušenství?

Vlastní pásová pila je poháněna přes klínové řemeny benzínovým nebo elektrickým motorem. Do řezu se posouvá ručně. Pohybuje se po kolejích, které se sestavují standardně ze dvou sekcí, které umožní pořez klády dlouhé minimálně 1,0 a maximálně 5,20 m. Nastavením dalších sekcí, které se k sobě šroubují, lze délku přizpůsobit potřebám vlastníka. Příslušenství zahrnuje šest kusů pilových pásů, brusku a rozváděcí kleště. Pro upevnění kmene se používají upínáky kmene a pomůcky pro nivelaci, které slouží k vystředění a přizvednutí kmene do osy. V tomto momentu je kupující při pořízení pásové pily Husqvarna absolutně soběstačný.

- Existují nějaké pomůcky pro nivelaci kmene?

Není tam žádná vizuální pomůcka, kmen se nastaví víceméně od oka. To je obvyklé pro všechny pásové pily. Pouze některé modely kmen nastavují manuálně a některé pomocí hydrauliky.

- Jak dlouho trvá sestavení pásové pily Husqvarna?

Vlastní sestavení pásové pily a její uvedení do provozu provádíme zákazníkovi poprvé zdarma. Jde víceméně o kvalifikované zprovoznění pily. Během dvou hodin lze připravit pilu k montáži u zákazníka. Následuje montáž kolejí na budoucím místě, které musí být vůči sobě v rovině s ohledem na kvalitu řeziva, což trvá zpravidla čtyři hodiny. Pod koleje se podkládají zpravidla trámy nebo pražce zasypané šotolinou nebo zabetonované proti následnému pohybu.

- Existují dvě varianty pohonu pásové pily.

Původní varianta je s benzínovým motorem pily Husqvarna 394 XP. Tato varianta je nepřekonatelná při použití v lese, tedy na místě, kde si vlastník nakácí dříví, soustředí dříví na skládku např. železným koněm Husqvarna, tam vyrobí řezivo, které zpravidla hned na odvozním místě prodává.

Druhá varianta předpokládá napojení na elektrický proud, nabízí možnost práce pod střechou, za jakéhokoli počasí, na jednom místě, v zabydlené oblasti.

Srovnáme-li benzínový pohon s elektromotorem, jsou náklady na provoz zhruba při osmi hodinovém řezání při výkonu 4 až 5 m3 řeziva denně 10 000,- Kč měsíčně u benzínové varianty. Při použití elektromotoru se náklady sníží na pouhých 1 500,- Kč. Dřevo však musí k pile. Přesto jde o značný rozdíl v nákladech.

- A pořizovací náklady?

Cenový rozdíl je zhruba 30 000,- Kč v neprospěch elektrického pohonu. Pokud majitel netrvá na výrobě řeziva na místě těžby, je rozhodnutí jednoznačně ve prospěch elektromotoru. Benzínová varianta se prodražuje cenou PHM - benzínu a náklady na řetězy, příp. náhradní díly.

Husqvarna postoupila ve vývoji pásových pil o krok dál tím, že připravila variantu s elektromotorem pro uživatele, kteří nevyžadují mobilní pořez přímo v lese. Varianta s elektromotorem využívá stavby či jiné stabilní přístřešky nebo uzavřené dvory, a sleduje tak výrazné zlepšení ekonomiky provozu našich zákazníků.

- Existuje nějaké omezení pro použití pásové pily?

Pila je vhodná pro všechny dřeviny - jehličnaté i listnaté. Omezení je pouze u maximálního průměru kmene určeného pro pořez - 70 cm.

- A broušení zubů pilového pásu s ohledem na druh dřeviny?

Broušení se samozřejmě mění. Na jehličnaté dříví se brousí úhel čela na 15°, tedy ostřejší úhel i větší rozvod. U listnatého, tedy tvrdého dříví (buk, dub, apod.) se úhel zmenšuje, což dodaná bruska umožňuje. V praxi se nerozlišuje jehličnaté (měkké) a listnaté (tvrdé) dříví. Problém může nastat při pořezu v zimním období, kdy je dřevo zmrzlé. Úhel je nutné podstatně snížit na 12°. Průměr kmene určeného k pořezu je omezený prořezem, což je posuvné rameno pásové pily, kde nastavujeme šíři řezu. Pokud hodláte kmen rozříznout napůl, tak proříznete 50 cm při průměru klády až 70 cm. “Mrkvovitý” tvar oddenku se pro pořez upraví motorovou pilou.

Ekonomika při pořezu kmenů okolo 70 cm jde rychle dolů. Pořez je pomalý a velmi namáhavý s ohledem na neustálé otáčení kmene.

- Jaký je technologický postup při práci s pásovou pilou Husqvarna?

Kmen přivezeme na místo zpracování a složíme jej nejlépe na podvaly tak, abych je měl pro následnou manipulaci výš. Kolejnice pásové pily jsou o 15-20 cm níže, proto pro pohodlné navalování jsou lepší napříč uložené podvaly (klády) uložené do spádu k pásové pile. Navalený kmen je potřeba kvalitně upnout v obou osách pomocí upínáků a pomůcek pro nivelaci. Klikou podle stupnice na pravítku nastavíme výšku prvního řezu (jedna otáčka 0,5 cm). Výhoda pásové pily spočívá v dané chvíli v tom, že si nařežete, co potřebujete. Ideální pomůcka pro truhláře. To je hlavní nevýhoda rámové pily (katru), kdy se musíme přizpůsobit sestavě, pro kterou potřebujeme i vhodné dříví. V případě pásové pily nemusíme předem třídit dříví jako při vstupu do pilnice rámové pily. V tu chvíli si uřízneme, co potřebujeme.

Pokud řežeme naostro (bez sámování), řežeme postupně do poloviny průměru kmene, pak kmen otočíme a dořežeme zbytek.

Při výrobě hraněného řeziva začneme přípravou tzv. polštáře, který poté otočíme a řežeme hranoly. Vlastní pořez na pásové pile se průměrně šikovný člověk naučí během dvou hodin.

- Je složitý ruční posuv pásové pily v řezu?

Zde se projeví výhoda benzínového pohonu, kdy pila dává zvukem zřetelně najevo, jak je zatěžována. Zvuk pily udává rychlost posuvu. V případě elektromotoru, který má stabilní otáčky, neslyšíte rozdíl v otáčkách. Křivka výkonnosti elektromotoru je úplně jiná než u benzínové jednotky. Elektromotor má konstantní otáčky. Pokud zatlačíme více, ozve se buď nepříjemný zvuk, nebo dojde k prokluzu klínových řemenů, což není tak běžné.

- Má zrychlený posuv do řezu vliv na přesnost vlastního řezu a tím i ovlivnění kvality vyráběného sortimentu?

Prakticky nemá. Na přesnost řezu má největší vliv kvalita nabroušení a rozvod zubů pilového pásu. To je 90 % úspěchu. Určitě ale nesmí přehnaným tlakem dojít k prohnutí pilového pásu. Uživatel musí zkrátka vycítit vhodný tlak. Takový, aby nedošlo k prohnutí pilového pásu. Takovou zkušenost nabyde během několika prvních pořezaných kmenů.

- Existuje nějaká minimální tloušťka řezu?

Na pásové pile Husqvarna lze vyrobit prkénko silné po celé délce od 3 mm. Ale běžně řežeme prkna 20, 22 a 25 mm a pak hranoly na paletové přířezy. Pro truhláře fošny o síle 50, 55 nebo 60 mm.

- Dostáváme se k výkonu - dennímu, měsíčnímu a ročnímu.

Záleží na tom, co řežeme, v jakých délkách a jaké řezivo. Zda hranoly nebo prkna. Všechno záleží na počtu řezů. Nejčastěji řežeme hranoly 8x10 cm - tzv. paletový přířez. Tedy z kraje krajinu, naostro prkno, prkno. Potom hranoly. Denní výkon se při výrobě tohoto druhu sortimentu pohybuje okolo 2 balíků hranolů (100 hranolů 4 m dlouhých) a přibližně 1 m3 prken. Dohromady minimálně 4 m3 řeziva denně. Někdy to trvá 6 hodin, jindy jen 3 hodiny.

- Kolikaprocentní je výtěž z dodané kulatiny?

Dokážeme dosáhnout výtěže přes 80%. To je hlavní přednost pásové pily. U dobře vedené rámové pily je výtěž jen 50 - 55 %. Důležitou podmínkou je slušně řečeno obsluha, která u práce přemýšlí, která s pásovou pilou umí vhodně zacházet.

- Vrátíme-li se k měsíčnímu a ročnímu výkonu?

Při 6 až 8hodinové pracovní době pořežeme minimálně 80 m3 řeziva za měsíc. Předpokládaný roční výkon se pohybuje na hranici 1 000 m3 hotového řeziva a 1200 m3 kulatiny. Současně záleží na tom, co se řeže. Když budeme řezat fošny pro truhláře z oddenků, tak se denní výkon zvýší na 8 m3 řeziva za den.

- Lze se setkat s nějakými mechanickými poruchami?

V případě benzínového pohonu existuje jistá pravděpodobnost poruchy - zanesený vzduchový filtr, příliš velký poměr oleje v benzínu nebo použití neoriginálního oleje Husqvarna v poměru 1:50 a s tím spojené provozní potíže.

- Je potřeba zajistit mazání pilového pásu?

Nejde o mazání pilového pásu, ale o jeho chlazení. Používá se obyčejná voda. Současně záleží na tom, jaké dřeviny a v jakém stavu se řežou. V případě, že budeme řezat souše, není potřeba žádné chlazení. Voda v suchém dřevu nabobtnává a svírá pilový pás v řezu. V případě, že řežeme borovici nebo smrk, tedy dříví, které v sobě nemá větší množství tříslovin, pak stačí voda.

- Jsou vhodné nějaké přísady? A jaké?

Dřeviny s větším množstvím tříslovin (dub) je lepší chladit vodou s příměsí saponátu, který bezpečně zamezí zalepení listu. Vhodná je například voda s jarem nebo příměs červené leštěnky (Diava) na nábytek v poměru 1 dcl na 5 litrů.

- Ještě když jsme u denního výkonu, kdy dosahujeme nejmenšího výkonu - při jakém sortimentu - a kdy největšího výkonu?

Nejnižšího denního výkonu - okolo 2 m3 řeziva - dosáhneme při výrobě “coulových” (25 mm) stavebních prken různě širokých podle vyrobeného polštáře (kláda seřízlá svrchu) a prizmy (seřízlá i zespodu), postavená na výšku pro řezání hraněných prken). Ekonomicky se to moc nevyplácí. Optimálního výkonu - okolo 4 - 5 m3 řeziva - dosahujeme při výrobě libovolného hranolu ze středu kmene a prken. Maximálního výkonu 8 m3 dosáhneme při výrobě truhlářských prken (50 a 55 mm) ze silných oddenků výběrové pilařské kulatiny - jde o první čtyřmetrový oddenkový výřez s minimální tloušťkou čepu 35 cm. Řežeme pouze “naostro” bez omítání (prkna nemají ořízlý okraj). Pokud by se prkna omítala, roste s každým přibývajícím řezem čas. Vliv na výkon má i poměr hranolů a prken. Pokud budeme vyrábět větší hranoly pro vazbu, bude poměr 4 m3 hranolů a 1 m3 prken, jindy 3 m3 hranolů a 1 m3 prken. Záleží, jestli vyrábíme prkna omítaná, nebo jen naostro. Pásová pila umožňuje velké množství kombinací.

- Lze nějak vyjádřit ekonomiku celého provozu - počínaje zhodnocením nakoupené suroviny a konče provozními náklady pásové pily?

Jde o regionální problém, ale dva příklady za všechny. Pokud nakoupíme kulatinu např. za 1200,- Kč/m3, což je výmětová kulatina, a budeme vyrábět paletový přířez - tzn. hranol 8 x 10 cm a boční prkno, můžeme prkna prodat za minimální cenu 2 500,- Kč/m3 a hranoly za 3 000,- Kč/m3. Pokud budeme vyrábět truhlářské fošny, nakoupíme kulatinu za 3 000,- Kč/m3 a fošny prodáme minimálně za 4 800,- Kč/m3.

Návratnost vložených prostředků do pořízení pásové pily při profesionálním využití začíná na 6 měsících. Tato rychlá návratnost je podmíněná dodavateli, odběrateli a pracovitou obsluhou pily. Lidmi, kteří pracují 8 hodin denně. Současně 90 % úspěchu tvoří pilař, který umí vhodně zvolit vyráběné řezivo.

- Jaká je tedy pořizovací cena pásové pily Husqvarna Horizont s příslušenstvím?

Pořizovací cena pily s elektromotorem je 250 000,- Kč a pily s benzínovým motorem 219 900,- Kč. V nabídce je existuje i komplet bez příslušenství, což je vlastní pojezdová část - s elektromotorem 199 900,- Kč a s benzínovým motorem 169 900,- Kč. Je to reakce výrobce na situaci, kdy majitel po 5 - 6 letech vlastní koleje, brusku, pilové pásy a nepotřebuje kupovat znova celou sestavu.

- Jaký je optimální počet pracovníků?

Stačí dva lidé - společně navalují, nivelují a upevňují kmen. Jeden provádí vlastní pořez, druhý odebírá prkna a současně brousí pilové pásy na poloautomatické brusce. Jen výjimečně se třetí pracovník používá jenom k broušení.

- Kam je nejlepší pilu umístit?

Pokud vlastník netrvá na mobilitě pily, lze pilu umístit na volném prostranství i ve stodole nebo improvizovaném přístřešku. Déšť ani sníh pásové pile neublíží. Jde hlavně o pracovní prostředí obsluhy. Možná i o ochranu před vandaly nebo zloději. Předností pily je skutečnost, že ji dva lidé odnesou z kolejí do budovy nebo kamkoliv jinam.

- Jaké jsou provozní náklady?

Při profesionálním využití benzínové verze s dvoučlennou obsluhou při denním výkonu 4 m3 denně potřebujeme 8 až 10 000 Kč na benzín a olej. Na drobné opravy je vhodné vytvářet měsíční rezervu 2 000 Kč. U verze s elektromotorem potřebujeme elektrickou přípojku 380 V s jističem 16 až 25 A. Měsíční zálohy na elektřinu ve výši 1 500,- Kč. Rezerva na opravy není nutná. Elektromotor je dostatečně dimenzovaný na to, aby se nezničil. Jediná údržba je čištění žeber, která vedou vzduch pro chlazení motoru. Provádí se stlačeným vzduchem nebo jen smetáčkem. Současně spotřebujeme měsíčně pět pilových pásů.

- Jaká je spotřeba pilových pásů?

Každý, kdo začíná, by měl mít 10 kusů pilových pásů. Prvních šest je v základní výbavě. Další se prodávají v sadách po pěti kusech. Nejlepší výsledky dosáhneme s originálním 32 mm širokým pilovým pásem má tloušťku 1 mm a rozteč zubů 26 mm. Každý pilový pás vydrží určitý počet ohybů, než se materiál unaví. Proto je potřeba pásy pravidelně měnit. Pokud dojde k přetržení za provozu, je bezpečnost obsluhy zajištěna vhodným krytem.

- Existuje ještě nějaké další příslušenství?

Podvozek pro převoz pily, který se jednoduše nasadí a tím pádem pilu uklidí jeden člověk. Je vhodná při mobilní variantě nebo při denním převážení 20 - 50 m.

Děkuji za rozhovor, Oto Lasák
Připraveno pro časopis Les a zahrada,

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.