ŽIVOTNÍ JUBILEUM PROF. IVANA ROČKA

Prof. Ing. Vladimír Chalupa, DrSc. - LF ČZU Praha

V lednu oslavil v plné pracovní aktivitě sedmdesáté narozeniny prof. Ing. Ivan Roček, CSc., vedoucí katedry lesní těžby a zpracování dřeva, dlouholetý děkan a nyní proděkan Lesnické fakulty ČZU v Praze.

Narodil se 17. ledna 1932 v Trenčíně v rodině stavebního inženýra. Po maturitě na gymnáziu v Ústí nad Labem absolvoval v roce 1955 s vyznamenáním Lesnickou fakultu VŠZLI při ČVUT v Praze. Po studiích nastoupil do dřevařského a lesního provozu, kde působil devět let. Nejprve pracoval v dřevozpracujícím podniku Bučina ve Zvolenu, později na ŠLP v Kostelci nad Černými lesy. Od roku 1964 se Ing. Roček věnoval hlavně pedagogické a vědecké práci na Lesnické fakultě VŠZ v Praze. Po jejím zrušení přešel do Vědeckého lesnického ústavu VŠZ v Kostelci n. Č. l., kde působil v oddělení teoretických základů lesní těžby, dopravy a zpracování dřeva. Ve své odborné činnosti se zabýval zejména řešením témat z oboru lesní těžby, dopravnictví, nauky o dřevě, komplexního využití biomasy a vlivů techniky na životní prostředí. V roce 1971 předložil a obhájil kandidátskou disertační práci a byla mu udělena vědecká hodnost kandidáta věd.

Výsledky získané při výzkumných pracích využíval jubilant při přednáškách pro posluchače postgraduálního studia a při cvičeních v konzultačních střediscích dálkového studia. Kromě přednášek na VŠZ v Praze, přednášel Ivan Roček i na SGGW ve Varšavě. Jako mezinárodně uznávaného odborníka ho vybrala organizace FAO/OSN pro spolupráci na mezinárodních projektech. V letech 1970 - 1973 a v roce 1978 pracoval jako expert FAO v Africe na mezinárodních projektech týkajících se zhodnocení lesů v republice Kongo.

Prof. Roček je řešitelem mnoha vědeckých projektů v technických oborech lesního hospodářství. Publikoval více než 100 vědeckých a odborných prací v domácích a zahraničních časopisech, monografiích a knižních publikacích. Svými pracemi významně přispěl k rozvoji lesnicko-technických oborů. Po předložení a obhájení habilitační práce byl v roce 1985 jmenován docentem a v roce 1991 profesorem pro obor lesní těžba.

Prof. Roček od roku 1989 usiloval o obnovení Lesnické fakulty v rámci VŠZ v Praze. Jeho úsilí bylo úspěšné a vedlo v roce 1990 k obnovení Fakulty. Odborné a pedagogické znalosti a organizační schopnosti prof. Ročka, jeho smysl pro odpovědnost a vzácný dar umění jednat s lidmi vedly k tomu, že byl v roce 1991 zvolen děkanem obnovené Lesnické fakulty. Díky jejímu úspěšnému řízení byl prof. Roček v roce 1994 znovuzvolen děkanem na další tříleté období. Tehdy věnoval pozornost dostavbě nové budovy Lesnické fakulty. Díky jeho úsilí sídlí od roku 1997 všechny katedry Lesnické fakulty v nově dokončené budově.

Prof. Roček se věnuje i pedagogické činnosti a výchově mladých vědeckých pracovníků. Ve svých přednáškách seznamuje studenty s poznatky v oborech “Lesní těžba”, “Lesní dopravnictví”, “Lesní hospodářství v rozvojových zemích” a “Základy lesní těžby a dopravnictví”. Rovněž vede řadu diplomových prací a je školitelem doktorandů. Současně je předsedou nebo členem několika oborových rad pro doktorská studia a aktivně pracuje i v různých vědeckých institucích. Je členem vědecké rady Lesnické fakulty ČZU, vědecké rady AF ČZU a vědecké rady ČZU. Je členem ČAZV a předsedou oborové komise ČAZV, členem Národního lesnického komitétu, členem European Forest Institute. Je rovněž členem redakční rady časopisu LP.

Prof. Roček se svými zásluhami o obnovení a rozvoj českého univerzitního lesnického vzdělávání trvale zapsal do historie lesnického školství a vědy. Lze oprávněně říci, že patří k našim nejvýznamnějším lesnickým pedagogům, kteří se zasloužili o rozvoj a vysokou kvalitu našeho univerzitního lesnického školství a významně přispěl k vysoké odborné a vědecké kvalitě lesnických odborníků s univerzitním vzděláním.

Mnoho lesníků, kteří se setkali s prof. Ročkem, si ho vysoce váží nejen pro jeho odborné znalosti, ale i pro jeho přátelské a vstřícné jednání. Přejeme jubilantovi do dalších let pevné zdraví, aby i nadále mohl pokračovat ve své hodnotné práci, za kterou mu patří náš velký dík.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.