LEF SE VRÁTIL

Hana Habrová, Pavel Hénik

29. března 2002 vyšlo na Lesnické a dřevařské fakultě MZLU v Brně první číslo studentského časopisu LEF. Kolektiv studentů fakulty obnovil šestiletou tradici a navázal na dílo svých starších kolegů ze šedesátých let. Mnozí z vás, kteří jste v té době studovali na tehdejší Lesnické fakultě VŠZ v Brně, si jistě na časopis dobře vzpomínáte.

Přestože nám byl a stále je starý LEF velikou inspirací, nový se od něj přirozeně liší. V šedesátých letech byl LEF jedním z mála prostředků, jak obratně poukázat na citlivé problémy společnosti. Nebylo mnoho periodik, která by si dovolila otevřeně hovořit o tématech, jež se příliš neslučovala s oficiální ideologií. Ačkoliv se do dnešních dnů hodně změnilo, problémů rozhodně neubylo. Přišla svoboda slova a mohlo by se zdát, že vlastně není na co reagovat. My si naopak myslíme, že je stále o čem psát a ožehavých témat, o kterých se nerado mluví, je stále dostatek. To však neznamená, že bychom chtěli v našem časopise pouze kritizovat. Chtěli bychom především zvýšit informovanost studentů o dění na fakultě, o možnostech v rámci studia i mimo něj, o činnosti pracovníků fakulty a také o společenském a kulturním dění na domácí půdě.

PRVNÍ OBNOVENÝ LEF

Na 28 stránkách prvního čísla jsme se snažili naznačit směr, kterým by se měl časopis ubírat. V několika rubrikách přinášíme např. pojednání o akreditaci; rozhovor s děkanem fakulty; rozhovor s prvním šéfredaktorem starého LEFa; představujeme projekt pro trvale udržitelný rozvoj ostrova Sokotra, Spolek posluchačů LDF a činnost Akademického senátu fakulty; přinášíme také reportáže z Ruska, Porýní či Madridu; informujeme o programech Socrates/Erasmus a WorkCamp; nechybí literární tvorba studentů, rubrika “Ze společnosti” ani recenze. LEF je určen zejména studentům, ale rozhodně se nebudeme bránit, když si v něm zalistují i zaměstnanci fakulty nebo zaujme její absolventy.

PŘÍŠTÍ ČÍSLO

LEF je ještě v plenkách a o pravidelnosti jeho vycházení lze zatím ještě polemizovat. Přesto bychom byli rádi, kdyby druhé číslo vyšlo do konce května. Co v něm chystáme? Chtěli bychom se dotknout prodeje objektu “Tři grácie” a chaty “Stovka” v Lednicko-Valtickém areálu; přineseme rozhovor s posledním šéfredaktorem starého LEFa; anketu absolventů o tom, jak se jim daří v praxi; minirozhovor s profesorem Barry Rockem z Univerzity v New Hampshire vyučujícím na naší fakultě; představíme dřevařskou dílnu na LDF, organizaci ProSilva a Mast Program pro praxi v USA; chybět nebude reportáž z francouzské vesnické restaurace a recenze. Konkurence na trhu s časopisy je obrovská a zaujmout nebude jednoduché, přesto doufáme, že si LEF najde cestičku ke svým čtenářům.

Adresa redakce:
Hana Habrová, Pavel Hénik
SP LDF - LEF
Zemědělská 3
613 00 Brno
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.