CENY ROZHODUJÍCÍCH SORTIMENTŮ KLESAJÍ

Zdeněk Bluďovský

Souhrnný index charakterizující květnovou úroveň cen surového dříví se zdá být na první pohled poměrně příznivý. Signalizuje, po srovnání s předchozím měsícem, snížení o pouhé 0,2 %, což by za jistých okolností mohlo znamenat tendenci k cenové stabilizaci. Takový výklad je ale klamný.

POKLES

Pod vcelku přijatelným průměrem se skrývají výrazné rozdíly mezi zpeněžením jednotlivých sortimentů. K určitému zvýšení dochází u sortimentů, jejichž zastoupení v dodávkách sice nelze podceňovat, ale v příjmech většiny výrobců nehrají obvykle prvořadou úlohu. Jsou to některé sortimenty zvláštní jakosti a palivo. U rozhodujících sortimentů - smrkových pilařských výřezů a smrkového vlákninového dříví - je průměrné zpeněžení podstatně nižší.

Pilařské výřezy

Smrkové výřezy III.A se v květnu prodávaly za 1800 Kč/m3, tzn. o celá 2 % méně než v předchozím měsíci. Rozdíly mezi zpeněžením dosahovaným v jednotlivých formách podnikání se ale poněkud zmírnily, neboť pokles postihl v různé míře jak lesní akciové společnosti (průměrná cena 1736 Kč/m3), státní lesy (1812 Kč/m3), tak i organizace obecních lesů (1843 Kč/m3) i lesy fyzických osob (1824 Kč/m3).

ROZDÍLY VE ZPENĚŽENÍ

Příčiny zmíněných rozdílů nelze v tomto stručném rozboru postihnout. V žádném případě podle nich nelze posoudit rozdílnou úroveň obchodní politiky zmíněných typů lesnických podnikatelských subjektů. Mimořádně velký vliv má např. možnost druhování a zvyšování podílu cennějších sortimentů. Není např. náhodou, že na dodávkách cenných výřezů I. a II. jakostní třídy se podílí zejména lesní akciové společnosti disponující obvykle vlastními manipulačními sklady. Podniky, které možnost vytřídit cenné sortimenty na vlastních skladech nemají, je obvykle zahrnují do pilařských výřezů. Tím je do jisté míry ovlivněna i jejich cena. Také rozdíly v tlouštkové struktuře pilařské kulatiny (např. podíl tzv. agregátu) má na průměrnou cenu neopomenutelný vliv.

Vlákninové dříví

Obtížněji se ovšem vysvětlují rozdíly ve zpeněžení vlákninového dříví, kde je vliv rozdílné kvality dodávek tohoto sortimentu je méně patrný. V květnu dosáhla průměrná cena smrkové vlákniny V. třídy jakosti 767 Kč/m3, z toho u lesů ve státním vlastnictví 820 Kč/m3, v organizacích obecních lesů 795 Kč/m3, v lesích fyzických osob 785 Kč/m3 a u lesních akciových společností 719 Kč/m3.

ROZDÍLNÉ TRENDY NA TRHU S KOMODITAMI

Poslední vývojové trendy cenového vývoje surového dříví se vskutku zásadně odlišují od vývoje cen v jiných oblastech národního hospodářství ČR. Připomeňme, že za období od prosince 1999, které cenová statistika v současnosti považuje za výchozí, základní období, se do současnosti ceny surového dříví snížily o 10,6 %. Ceny průmyslových výrobců se za totéž období zvýšily v souhrnu o 6 %, při čemž nárůst zaznamenaly ceny všech celostátní statistikou sledovaných komoditních skupin, s výjimkou hnědého uhlí (- 12 %). Nižší pokles jsme zaznamenali také u řeziva (- 1,6 %), buničiny, papíru a lepenky (- 0,5 %), produktů zpracování ropy (- 5,2 %) a některých dalších komodit. Jsme přesvědčeni o tom, že k uvedeným údajům dalšího komentáře není třeba.

ZE STATISTIKY FAO

Existují ostatně i další signály, naznačující poněkud zvláštní situaci v tržním zhodnocení dřevařské produkce v ČR. Obchodní statistika uveřejněná na internetových stránkách FAO např. uvádí, že Česká republika vyvážela v roce 1999 jehličnaté řezivo do Rakouska za průměrnou cenu 119,4 USD/m3, do SRN za 136,6 USD/m3, do Itálie za 135,9 USD/m3 atd. Tentýž pramen uvádí, že Rakousko dováží jehličnaté řezivo z Finska za 208,1 USD, ze SRN za 174,2 USD/m3, z Ruska za 147 USD/m3 atd. Podobně tomu je i u ceny buničiny, kterou v roce 1999 podle statistiky FAO výrobci z ČR exportovali v průměru za 404 USD/m3 a importovali za 501 USD/m3. Musíme sice připustit určité metodické nepřesnosti v obsahu uváděných dat (kvalita, dodací podmínky, rozdíly v devizových kurzech atd.), přesto z uvedených skutečností vyplývá naléhavost podrobnějšího zkoumání cenové problematiky tuzemského a mezinárodního dřevařského trhu a jejich vzájemné souvislosti a návaznosti.

Adresa autora:
Doc. Ing. Zdeněk Bluďovský, CSc.
Lesy města Rokycany, s.r.o.
Soukenická 2, 337 01 Rokycany

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.