Uvádění reprodukčního materiálu lesních dřevin do oběhu
Miroslav Sloup
V rámci harmonizace našich právních předpisů s předpisy EU přijal Parlament ČR zákon č. 149/2003 Sb., o uvádění do oběhu reprodukčního materiálu lesních dřevin lesnicky významných druhů a umělých kříženců, určeného k obnově lesa a k zalesňování, a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o obchodu s reprodukčním materiálem lesních dřevin), který zapracovává Směrnici Rady 1999/105/ES o obchodu s reprodukčním materiálem lesních dřevin do našeho právního řádu.
Zároveň došlo i ke změně § 29 a k zrušení § 30 zákona č. 289/1995 Sb. (lesní zákon) a tato změna vyvolala potřebu novelizace vyhlášky č. 82/1996 Sb., o genetické klasifikaci, obnově lesa, zalesňování a o evidenci při nakládání se semeny a sazenicemi lesních dřevin. V současné době prochází návrhy prováděcích předpisů legislativním procesem.
Zákon o obchodu s reprodukčním materiálem
Zákon o obchodu s reprodukčním materiálem a příslušná prováděcí vyhláška určuje podmínky, za kterých je možno reprodukční materiál uvádět do oběhu, jaké podmínky jsou pro uznání zdrojů reprodukčního materiálu, způsob vyhlašování a hospodaření v genových základnách. Dále stanovuje příslušné licence a licenční řízení, evidence a dozor nad dodržováním podmínek zákona, povinnosti a práva veřejné správy v oblasti nakládání s reprodukčním materiálem, pokuty a zvláštní opatření a ustanovení přechodná a společná. V části druhé zákona je pak změna zákona o lesích, v třetí a čtvrté části zákona jsou změny o správních poplatcích a změna zákona o České inspekci životního prostředí (ČIŽP) a její působnosti v ochraně lesa a v páté části účinnost zákona. Přílohou zákona je seznam druhů lesních dřevin, kterých se zákon týká.
Lesní zákon
Lesní zákon a příslušná prováděcí vyhláška určuje, jaký reprodukční materiál může být použit k obnově lesa a zalesňování, možnosti přenosu reprodukčního materiálu a jaké jsou povinnosti o vedení evidence použitého reprodukčního materiálu.
Zákon “o oběhu osiva a sadby”
Samostatně, zákonem č. 219/2003 Sb., o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin a změně některých zákonů (o oběhu osiva a sadby), je řešen rozmnožovací materiál lesních dřevin pěstovaných na zemědělské půdě jako intenzivní kultury rychle rostoucích dřevin pro energetické účely (dále jen “účelové lignoformní kultury”) nebo intenzivní kultury jehličnanů pěstovaných jako vánoční stromky, pokud doba jejich pěstování nepřekročí 10 let (dále jen doba sklizně).
Změny v zákoně o obchodu s reprodukčním materiálem
Zákon o obchodu s reprodukčním materiálem má oproti dosavadní praxi řadu odlišností, z nichž některé uvádím:
- V terminologii se v souladu se směrnicí EU uznává zdroj identifikovaného, selektovaného, kvalifikovaného, testovaného nebo geneticky modifikovaného reprodukčního materiálu. Tato skutečnost byla v dosavadní právní úpravě pouze naznačena v příloze příslušné vyhlášky. Za rodičovský strom se považuje strom určený k produkci potomstva jednoho samičího rodiče pro generativní způsob reprodukce, zatímco klon je vegetativní potomek získaný z jediného výchozího jedince pro vegetativní způsob reprodukce. Oblast provenience se shoduje s přírodní lesní oblastí.
- Zdrojem reprodukčního materiálu může být i zdroj semene, jímž je strom rostoucí na pozemku určeném k plnění funkcí lesa, popřípadě i strom rostoucí mimo les, což v dosavadní právní úpravě nebylo možné.
- Povinností dodavatele je oznámit konání sběru semenného materiálu, odběru částí rostlin nebo vyzvedávání sadebního materiálu nejméně 2 týdny předem příslušnému orgánu veřejné správy (obecní úřad s rozšířenou pravomocí), který vystaví potvrzení o původu,
- Ministerstvo pověřilo VÚLHM k provádění odborných úkonů v oblasti nakládání s reprodukčním materiálem právnickou osobu (dále jen pověřená osoba), která má zejména povinnost vést ústřední evidenci uznaných zdrojů reprodukčního materiálu (rejstřík uznaných zdrojů), vede ústřední evidenci o oddílech reprodukčního materiálu, o školkařské činnosti, o vyhlášených genových základnách. Dále pověřená osoba vyhotovuje posudky jako podklady pro rozhodnutí o vhodnosti zdrojů reprodukčního materiálu, přiděluje evidenční čísla atd.
- V případě licencí je možné licence za určitých podmínek prodlužovat.
- Vyhlašování genových základen a způsob hospodaření na jejich území je zahrnuto i do zákona (dosud bylo jen ve vyhlášce).
- Rozšiřuje se oprávněnost orgánů veřejné správy kontrolovat dodržování povinností stanovených tímto zákonem. Za účelem výkonu kontroly jsou pracovníci orgánů veřejné správy a zaměstnanci pověřené osoby oprávněni vstupovat a vjíždět na pozemky určené k produkci reprodukčního materiálu i vyžadovat potřebné doklady a informace.
- Dodavatelé jsou povinni vést evidenci o reprodukčním materiálu a tuto evidenci uchovávat po dobu 20 let. Dodavatel, který je provozovatelem školky, je povinen vést evidenci o školkařské činnosti. Dodavatel je povinen ve stanoveném termínu a rozsahu předkládat pověřené osobě záznamy o oddílech reprodukčního materiálu a evidenci o školkařské činnosti.
Všechna tato opatření znamenají, že podle nového zákona je pro potřeby obnovy lesa a zalesňování možné uvádět do oběhu u lesnicky významných druhů a umělých kříženců (což je naprostá většina všech běžně používaných druhů lesních dřevin) pouze reprodukční materiál pocházející z uznaného zdroje. Taková povinnost byla dosud jen u vybraných dřevin (smrk ztepilý, borovice lesní a modřín opadavý). Základní dokument (potvrzení o původu) si nevystavuje vlastník, ale orgán veřejné správy a významně se rozšiřuje povinnost evidence a předkládání podkladů o reprodukčním materiálu pověřené osobě a možnost a povinnost provádění kontrol orgány veřejné správy u dodavatelů reprodukčního materiálu lesních dřevin.
Přechodná ustanovení zákona
V prvním období platnosti zákona je potřeba pozornost věnovat přechodným ustanovením (§ 40), kde vyjímám ze čtyř základních odstavců:
- licence k nakládání se semeny a sazenicemi lesních dřevin vydané podle dosavadních předpisů se považují za vydané podle nového zákona;
- reprodukční materiál získaný nebo vyrobený podle dosavadních právních předpisů a vybavený průvodní dokumentací podle dosavadních právních předpisů lze uvádět do oběhu do 31. 12. 2005;
- pro semenný materiál získaný ze zdrojů uznaných podle dosavadních právních předpisů a sadební materiál rozpěstovaný v lesních školkách podle dosavadních právních předpisů vystaví orgán veřejné správy na žádost dodavatele podanou nejpozději do 31. 12. 2005 potvrzení o původu;
- zdroje reprodukčního materiálu uznané pro získávání reprodukčního materiálu podle dosavadních právních předpisů se považují ze uznané zdroje podle nového zákona, přitom v tomto odstavci je dáno, do které kategorie který uznaný zdroj patří.
Doporučený postup, vydaný MZe
Pro překlenutí období mezi účinností zákona (1. 1. 2004) a vydáním příslušných prováděcích právních předpisů vydalo Ministerstvo zemědělství (MZe) doporučený postup, kde se zejména zdůrazňuje:
- dnem účinnosti zákona jsou k dispozici zdroje, které jsou uznány podle dosavadních předpisů (§ 40 odstavec 4 zákona);
- je možno požádat o uznání zdroje u porostů fenotypové třídy C, případně i A a B, pokud nebyly uznány podle dosavadních předpisů, a to jako zdroj identifikovaného reprodukčního materiálu (§ 13 odstavec 1 zákona), přitom není možné uznat za zdroj porost nezařazený do fenotypové třídy A až C (§ 10, odstavec 2 zákona);
- o zařazení dalších porostů do fenotypové třídy C může vlastník požádat osobu, která má licenci k vyhotovování LHP a LHO (§ 10 odstavec 3 zákona);
- na základě výsledků místního šetření lze požádat o uznání zdroje identifikovaného reprodukčního materiálu u zdroje semen - stromů (§ 13 odstavec 2 zákona);
- od 1. 1. 2004 je možné získat semenný materiál pouze ze zdrojů uznaných podle zákona. Při sběru semenného materiálu musí dodavatel (§ 2 písm. l) zákona) oznámit konání sběru, a to nejméně 2 týdny předem (§ 6 odst. 1 zákona) příslušnému orgánu veřejné správy. Součástí oznámení je i písemný souhlas vlastníka zdroje s úředně ověřeným podpisem, není-li vlastníkem zdroje sám dodavatel (§ 6 odstavec 3 zákona);
- orgán veřejné správy vystaví dodavateli na jeho žádost po sběru semenného materiálu pro získané oddíly potvrzení o původu reprodukčního materiálu (§ 6 odstavec 4 zákona);
- veškerý reprodukční materiál získaný, rozpěstovaný nebo vyrobený (a vybavený potřebnou dokumentací) před 31. 12. 2003 je možno podle dosavadní dokumentace využít až do 31. 12. 2005. Po tomto datu již veškerý reprodukční materiál musí být vybaven dokumentací podle nového zákona.
Jakékoliv další informace lze získat u pověřené osoby (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti - VÚLHM) na následujících kontaktních místech:
- Ing. Jaroslav Rambousek - VÚLHM, výzkumná stanice Uherské Hradiště - 684 04 Kunovice, tel.: 572549125, 572420918, fax:572549119, mobil: 605265653, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,
- Ing. Antonín Jurásek, CSc., VÚLHM, výzkumná stanice Opočno, č.p 550; 517 73 Opočno; tel.: 494668391, fax: 494668393, mobil 602299930, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,
- Ing. Pavel Kotrla, Ph.D., Vršovice 95, PSČ 74 761 Raduň, mobil: 724309337, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,
- Ing. Josef Frýdl, CSc., VÚLHM Jíloviště-Strnady, 156 04 Praha 5, Zbraslav, tel: 257892222, fax: 257921444, mobil: 602263284, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .
Adresa autora:
Ing. Miroslav Sloup
Odbor tvorby lesa MZe
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.