Úvodník 11/2005
Vážení čtenáři,
listopadové číslo LP si pozorněji všímá tématu, které označujeme pojmem přestavba lesa. Je to téma aktuální, ne však nové; patří k těm, k nimž se lesnictví opakovaně vrací. Přirozeně, protože les je již nejméně po dvě století vědomě vytvářen a dotvářen pro naplnění určitých požadavků. Vedle zájmů vlastníka lesa jsou to i nároky společnosti na obecné užitky z lesa jako národního bohatství. A společnost je ve svých požadavcích vrtkavá. Cíl přestavby lesa bude nepochybně podmíněn přírodními podmínkami, při dodržení zákonných požadavků si jej vlastník lesa však může určit jakkoliv náročně.
Přestavba lesa má smysl, pokud je vedena jasnou představou do budoucnosti a je zdůvodněna. Vše podstatné o lese již bylo zjištěno, popsáno, vysloveno. Zázračné vědecké objevy nepřijdou, bude se jen neustále doplňovat mozaika poznatků o životě lesa, jak předmět poznávání označil titulem své knihy Pravdomil Svoboda. Nepochybuji, že nové poznání bude dokládat nutnost přestavby současného lesa, převážně monokulturního stejnověkého, v les bližší přirozené výstavbě, samozřejmě s výjimkou lignikultur. Jestliže byl někdy na bohatěji strukturovaných lesích obdivován jejich estetický vjem a přijímána i hospodářská výhodnost, pak v blízké budoucnosti budou takové lesy z mnoha důvodů podmínkou setrvalého lesnictví.
Přestavba lesa je dlouhodobý proces, pro zřetelnou změnu hospodářského způsobu je třeba mnoha desetiletí. Každý systém má svou setrvačnost a stojí velké úsilí ji překonat, zvláště když se pracuje s přírodním útvarem. Značnou setrvačnost má i lesnické myšlení. Lesníci se dnes propracovávají k řešení, která byla již před čtyřiceti lety popsána v literatuře a v praxi se úspěšně prosazovala. Proč je lesnická paměť tak krátká, kolikrát ještě bude potřeba se vracet ke starým "pravdám"?
Zdráhám se použít pro přestavbu lesa synonymum transformace, které jinak zcela odpovídá. Vtírá se mi totiž na mysl obdoba s transformací lesního hospodářství po roce 1990, jež novými spornými případy stále zasahuje denní život a zdržuje potřebné snahy zdokonalovací ve prospěch budoucnosti lesa.
Přeji lesnickému stavu, aby se při rozhodování o přestavbě lesa, jako systémovém programu, nechal vést rozumovými argumenty, bez emotivních představ, bez nátlaku z kterékoliv strany. Přeji vzdělaným a uvědomělým lesníkům vytrvalost na dlouhé trati, která se až k cíli nedá zvládnout bez pozorného přebírání štafetového kolíku.