Nahlédnutí lesních školkařů do Polska

Vladimír Foltánek

Lesní školkařství v České republice je v současné době z převážné části zprivatizováno a je postaveno na aktivitách privátních školkařských subjektů zabývajících se produkcí a následným zobchodováním sadebního materiálu lesních dřevin vlastníkům lesů či podnikatelským subjektům, smluvně provádějících dodávky pěstebních prací pro vlastníky lesů. Toto směrování lesní školkařské činnosti s sebou nese řadu jak pozitivních, tak i negativních specifik, mezi nimi i značnou „do sebe zahleděnou“ vzájemnou odtrženost jednotlivých školkařských subjektů, řešících především své aktuální denní organizační a ekonomické provozní problémy, a současně též pohled na celkový stav školkařského oboru v odvětví lesního hospodářství naší republiky z úhlu lokálních poznatků. Jedním z úkolů činnosti Sdružení lesních školkařů České republiky (SLŠ ČR), tj. organizace zájmově sdružující privátní školkařské subjekty, je proto cílená pozornost věnovaná průběžné informovanosti o stavu a vývoji lesního školkařství v ČR a školkařských trendech v okolních zemích. V letošním roce proto zorganizovalo SLŠ ČR pro své členy v termínu:

31. 8.–3. 9. 2005 čtyřdenní odbornou exkurzi do Polska. Jejím cílem bylo poznání systému a úrovně provozovaného lesního školkařtví na příkladu návštěvy několika školkařských objektů v majetku Polskich Lasow Panstwowych (Polských státních lesů).

Organizačně zabezpečit odbornou exkurzi do Polska se zdařilo díky regionálnímu řediteli Lasów Panstwowych v Katovicích, dr. Ing. Kazimierzu Szablovi a průvodkyni – specialistce regionálního ředitelství Gražyně Rychlewské. Akce se zúčastnilo 38 školkařů z 26 privátních školkařských subjektů, prof. Ing. O. Mauer, DrSc., z MZLU LDF v Brně jako odborný garant akce a Ing. P. Kotrla, PhD., z VÚLHM Jíloviště-Strnady, VS Opočno jako školkařský odborník a osvědčený polsko-český překladatel. Vedoucím a organizátorem byl Ing. V. Foltánek.

Exkurzní lokality

Moderní lesní školka v Nadleśnictwu Rudy Raciborskiej
Lesní školka zaměřená na produkci krytokořenného sadebního materiálu technologií BCC (plnící a osévací linka švédské firmy BJOERKEMAR CONSTRUCTION & CONSULTING AB s pěstováním sazenic na vzduchovém polštáři) byla založena v r. 1992 po obrovském místním požáru, kdy shořelo 9000 ha lesa. Školka byla vybudována za mezinárodní finanční pomoci k zajištění potřebného sadebního materiálu k obnově požárových holin. V etapě, kdy zahájila produkci sadebního materiálu, však již byly holiny z 95 % zalesněny přirozenou sukcesí (zejména BŘ, BO, měkké listnáče a posléze vtroušeně dub (požár přežili ojedinělí jedinci DB) a pro zbývajících 5 % bylo využito sadebního materiálu z místních malých školek. Nově vybudovaná školka se tak stala v lokalitě v podstatě nadkapacitní a její produkce je proto využívána v širším odběratelském území a to zejména k provádění přeměn degradovaných borových monokultur. Školka produkuje 4,5–5 mil. ks krytokořenného sadebního materiálu ročně, především hlavních dřevin BO, DB, BK (1,5 mil. ks ročně), SM a JD a dále i ostatních dřevin. Přibližně 3 mil. sazenic je pěstováno v mykorhizovaných substrátech (tzn. osazených symbiotickými houbami). Přípravu substrátů a inokulace substrátových mykorhizních násad si provádí školka sama. Připravené substráty se zde též prodávají (cca 170 Zł/m3; 1Zł=7,50 Kč).
Školka je státní, ale všechny práce jsou prováděny dodavatelsky privátními osobami. Stálými zaměstnanci jsou pouze 3 THP. Počet pracovníků ve školce se v průběhu roku mění - od 30 do 80. V září a říjnu má vedení školky většinou uzavřené kontrakty na 95 % produkce pro příští rok.
Velká péče je věnována přípravě osiva pro výsevy. Provádí se termoterapie bukvic, využívají se stratifikační komory apod. Výsevy listnáčů se provádějí ručně.
Školka je kompletně vybavena zavlažovacím systémem s přírodním předehříváním vody (voda se čerpá ze studní do betonových ohřívacích nádrží), možností doplňování závlahy hnojivy či chemickými prostředky. Fóliovníky jsou větratelné, s dvojitou plachtou, vyhřívané (olejové lokální kotle), s automatickým zavlažovacím systémem. Povrch půdy ve fóliovnících je zpevněn děrovanými prefabrikátovými dlaždicemi
Semenáčky jsou v období březen–květen vyváženy z fóliovníků na volné plochy kontejnerových úložišť k dopěstování. Péče je věnována též zazimování kontejnerů s listnáči (umístěnými na úložné ploše na roštech) jejich uložením přímo na zem a skupinovým obalením pásy z pěnového materiálu (polyuretanu, molitanu)

Lesní školka Gidle
Lesní školka je vybavena technologií výroby krytokořenného sadebního materiálu od firmy JAVO (Holandsko). Kazety pro pěstování krytokořenného sadebního materiálu jsou z lisovaného polystyrenu, vydrží cca 5 let a sazenice se při odběru z kazet vyzvedávají a ukládají do bedničkových přepravek odběratele. Ve školce je též zajišťována produkce prostokořenného sadebního materiálu na produkčních plochách mezi vzrostlým lesním porostem (zajištění přirozeného bočního stínění).
Stát podporuje odběr krytokořenného sadebního materiálu refundací finančního rozdílu mezi cenou prostokořenné a krytokořenné sazenice.

Jako vedlejší mimosezónní činnost provádí pracovníci školky výrobu březové paletované krboviny.

Leśny zakład doswiadczałny v Rogówe (Lesní ověřovací základna v Rogówe)
Jde o účelové provozní zařízení (obdoba našeho školního lesního podniku) Lesnické fakulty ve Varšavě (Akademia rolnicza – Wydział leśny), jehož účelem je umožnit poznání základů hospodaření v lesích a zajistit možnost provádění odborných praxí studentů či pobytu výzkumných pracovníků a badatelů. Člení se na:
- Nadleśnictwo Doswiadcałne – 3600 ha lesů sloužících k výzkumu a výuce hospodaření v lesích. Na obhospodařované ploše se nachází 5 přírodních rezervací.
- Arboretum – sbírka dřevin založená v r. 1925 o celkové výměře 54 ha zahrnuje kolekci více než 2400 druhů a taxonů dřevin stromového či keřového charakteru z celého světa. Prohlídka potvrdila, že arboretum patří svou sbírkou dřevin a keřů mezi největší v Evropě. Je zajímavě uspořádané zejména prolnutím stanovištně původního porostu borovice a dubu s výsadbou sbírkových dřevin. Estetické průhledy, vodní plochy, skupinové výsadby stanovištně blízkých druhů dřevin apod. zvyšují jak naučnou, tak estetickou úroveň arboreta.
- Školkařské školící středisko založené v r. 1991 – účelové naučně-didaktické pracoviště, sloužící zejména k praktické výuce studentů lesnické fakulty, specializující se na školkařský obor. Školka produkuje sadební materiál více než 200 druhů dřevin včetně sadebního materiálu pro umělou obnovu obhospodařovaných lesů. Sadební materiál lesních dřevin je pěstován na ploše cca 2 ha a na dalších 30 arech plantáží. Středisko je vybaveno skleníky, fóliovníky, zavlažovacím systémem, obchodně nabídkovým centrem, demonstračními plochami výsadby svých výpěstků apod.

- Centrum přírodovědné a lesnické výchovy – objekt vybudovaný v r. 1996 k účelu doškolování pracovníků v lesním hospodářství a realizaci naučně didaktických úloh Lesnické fakulty ve Varšavě. V budově jsou umístěny sbírky přírodnin a řada panelů s naučným přírodovědným instruktážním obsahem.

Nadleśnictwo Grotniky, školka Zgierz, regionalní genová banka a lesní školka

Regionální genová banka a semenářská stanice vybavená veškerým technologickým zařízením ke sběru, sušení, luštění, odkřídlování a čištění semenářské suroviny a semenného materiálu. Její součástí je laboratoř zjišťování kvality osiva a vedení evidence nakoupeného a distribuovaného osiva.

Lesní školka Brzeziny

Školkařské středisko zabývající se zejména produkcí prostokořenného sadebního materiálu v podokapových školkách. Technologie produkce sadebního materiálu využívá mikroklimatických podmínek na úzkých plochách mezi vysokým lesem. Školka produkuje sadební materiál veškerých základních lesních dřevin.

XIII. mezinárodní výstava „Zieleň to Zycie“ (Zeleň je život) ve Varšavě 

Mezinárodní školkařská výstava je pořádaná Svazem polských školkařů (Zwiazek Szkolkarzy Polskich) a Agenturou pomoci zeleni pod patronací ministerstva zemědělství a rozvoje venkova, ministerstva hospodářství, prezidenta hlavního města Varšavy a rektora Vysoké školy zemědělské ve Varšavě.

Ve dvou výstavních halách prezentovalo celkem 209 firem z různých evropských států výpěstky (převážně konifery, okrasné dřeviny, roubovance, alejové stromy do městských výsadeb, keře, polokeře, apod.), potřeby pro školkaře (sadbovače, obaly, závlahové systémy, hnojiva, substráty, chemické prostředky apod.), účelovou techniku a technologické vybavení (technologické linky na plnění obalů substrátem, manipulátory, apod.), účelové specializované publikace (mj. též časopis Školkařství vydávaný od r. 1993 – jediný specializovaný školkařský časopis v Polsku a jeden z mála na světě). Vítanou prezentací českého školkařství na výstavě byly expozice dvou firem, vystavujících krytokořenný sadební materiál lesních dřevin a okrasné dřeviny. Svou činnost na výstavě představovaly též školkařské firmy z Holandska, Belgie, Itálie, Maďarska, Německa a jiných zemí. Výstava dokumentovala poměrně vysokou úroveň především okrasného zahradnictví a zájem státních institucí o tento obor a jeho aktivity.

Osródek edukacji ekologicznej i integracji Europejskiej Lasow Panstwowych Jedlnia Letnisko
(Středisko ekologické výchovy a evropské integrace státních lesů v Jedlni Letnisku)

Účelové zařízení státních lesů v Polsku slouží především ke konání školení, vědeckých sympozií, odborných konferencí, apod.

Provázanost v řízení státních lesů
Hlavním poznatkem uskutečněné školkařské exkurze do Polska je skutečnost, že v systému lesního školkařství, daného podmínkami převážného vlastnictví lesů státem, lze shledat mnoho pozitivního, technologicky progresivního a profesně kompaktního a evolučního. Provozní oborová provázanost celého systému řízení obhospodařování státních lesů je neoddiskutovatelná. Jaké přináší tento systém, v daných podmínkách historicky ověřený, ekonomické efekty, posuzují jiní.

Adresa autora:
Ing. Vladimír Foltánek
manažer SLŠ ČR
Zemědělská 3
613 00 Brno
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.