Typologické zařazování pozemků
Petr Dvořák
V LP 1/2005 v článku Strategie zalesňování nelesních půd vzbudila poměrně značný ohlas věta: „O zařazení pozemků do typologické jednotky může rozhodnout místně příslušné pracoviště ÚHÚL Brandýs nad Labem, případně úzký okruh licencovaných specialistů“ v kapitole Typologické členění lokalit a výběr dřevin. I v souvislosti s dotazem Ing. Pavla Rensy do naší právní poradny („Zajímalo by mě, kdo tvoří onen „úzký okruh licencovaných specialistů“, resp. který státní orgán a na základě jakého právního předpisu uděluje příslušnou licenci a k čemu tato licence opravňuje.“) uveřejňujeme stanovisko Mgr. Petra Dvořáka, vedoucího oddělení státní správy na Ministerstvu zemědělství ČR. Zároveň přikládáme vyjádření autorů příspěvku k uvedené formulaci.
Vyjádření Mgr. Dvořáka (MZe)
K dotazu souvisejícímu s článkem „Strategie zalesňování zemědělských půd“ v LP 1/2005 je nutné uvést, že vyjádření užité v tomto článku nelze považovat za zcela šťastné, zvláště co se týče pojmu „rozhodování“. Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem (dále jen „ÚHÚL“) ani jiné licencované osoby nejsou oprávněny rozhodovat o zařazení pozemků do typologické jednotky, protože k tomu nejsou zmocněny. Rozhodnutí o zařazení pozemků do typologické jednotky totiž není vydáváno žádným orgánem, organizací nebo licencovanou osobou. Licence k typologickému mapování, nejsou v právních předpisech dotýkajících se lesního hospodářství zakotveny.
ÚHÚL je podle ustanovení § 23 odst. 1 lesního zákona pověřen Ministerstvem zemědělství ČR (MZe), ve zřizovací listině č.j. 27819/2001-3030, ze dne 11. 7. 2001, ke zpracování oblastních plánů rozvoje lesů (OPRL), jejichž součástí je mj. ve smyslu ustanovení § 1 odst. 5 písm. d) vyhlášky č. 83/1996 Sb., o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů a o vymezení hospodářských souborů, rozbor přírodních podmínek, podle potřeby doplnění a upřesnění typologického mapování, vyhodnocení antropicky podmíněných změn prostředí apod. Zpracovaný návrh OPRL je ÚHÚL předkládán ke schválení MZe. Schválením návrhu se v něm obsažené údaje (tedy i zařazení pozemků do typologické jednotky) stávají součástí OPRL jako metodického nástroje státní lesnické politiky.
V případě, že se předmětný pozemek nenachází v území, které je zmapováno v OPRL, zařadí pozemek do typologické jednotky pro účely zařízení LHP nebo LHO zpracovatel LHP nebo LHO, tedy osoba, jíž byla udělena licence podle § 26 odst. 1 zákona č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů, v platném znění (dále jen „lesní zákon“).
Pro úplnost je nutné podotknout, že vyjádření místně příslušného pracoviště ÚHÚL o typologickém zařazení pozemků (zařazení do souboru lesních typů a cílových hospodářských souborů) je ve smyslu podopatření 1.3.4. – Zalesňování zemědělsky nevyužívaných půd části B Pravidel, kterými se stanovují podmínky pro poskytování finanční pomoci na projekty Operačního programu Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství na období 2004–2006 povinnou přílohou žádosti o podporu. Uvedená pravidla byla vydána na základě nařízení Rady ES č. 1257/99 ze dne 17. května 1999, jehož obsahem je podpora pro rozvoj venkova z Evropského zemědělského orientačního a záručního fondu.
Mgr. Petr Dvořák (MZe)
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Vyjádření autorů příspěvku Strategie zalesňování nelesních půd
Byli jsme informováni, že uvedený článek vyvolal živou diskusi. To je velmi pozitivní, protože jde o aktuální problematiku, kdy zejména po vstupu ČR do EU vystoupilo do popředí celé spektrum problémů. Byli jsme vyzváni, abychom reagovali a vysvětlili obsah věty „o zařazení do typologické jednotky může rozhodnout pracoviště ÚHÚL Brandýs nad Labem, případně úzký okruh licencovaných specialistů“, což na tomto místě činíme.
Zveřejněný příspěvek hovoří o velmi široké problematice o stavu a záležitostech minulých aktuálních i perspektivních, logicky ve zkratkovité formě. Uvedená věta hovoří o jedné možnosti perspektivního řešení, kterou je možné vysvětlit následujícím způsobem.
Zařazení zemědělsky využívaného pozemku či území, často vzdálených od lesních porostů do systému členění přírodního prostředí (často se nemusí jednat jen o typologický systém ÚHÚL, zejména narazíme-li na zájmy ochrany přírody), je vysoce profesionální aktivita vyžadující dlouholetou specializaci a praxi. Chybné zařazení se projeví v celé návazné strategii zpracování zalesňovacího projektu a může způsobit vznik porostu nevhodného dřevinného složení, případně i nezdar zalesnění. Z tohoto důvodu je vždy nutné terénní posouzení a klasifikace.
V uvedeném sehrávají a musí sehrávat stěžejní roli specialisté z Ústavu hospodářské úpravy lesů (ÚHÚL) Brandýs nad Labem, jak bylo uvedeno, protože jednoznačně splňují naznačené požadavky. Je však nutno říci, že v rámci instituce musí za konkrétní rozhodnutí nést vždy zodpovědnost specialista, jenž není nahraditelný. Uvedených specialistů jistě není celkově dostatek a je třeba využít jejich celou škálu, zejména v současné době, kdy se zvyšuje zájem vlastníků o zalesňování zemědělských pozemků. Řešení je ve zkratce vyjádřeno v citované větě. Je třeba na úrovni MZe (nejlépe ve spolupráci s MŽp) umožnit právnickým i fyzickým osobám realizaci této činnosti (klasifikace přírodního prostředí, zařazování pozemků do typologických systémů) na základě licence, ověření způsobilosti atd., na základě posouzení schopnosti takovouto činnost provozovat (vzdělání, realizované projekty, uplatnění publikační aktivity v oblasti atd.). U právnických osob by měl být uveden seznam specialistů. Uvedené musí být logicky řešeno v legislativním kontextu, což je v současné době aktuální.
Uvedené řešení by jistě mělo výhody, mj. i to, že by byla umožněna takováto činnost pro pracovníky lesnických fakult a lesnického výzkumu, kde jistě kvalita specialistů bude odpovídající
J. Simon, S. Vacek, D. Kacálek