Co znamená Josef Konšel pro dnešní lesníky?

20. března 2005 tomu bylo právě 130 let od chvíle, kdy se v Určicích u Prostějova narodil prof. Josef Konšel, významná postava českého lesnictví, průkopník biologického pojetí pěstování lesů. V této souvislosti jsme položili několika osobnostem z lesnického výzkumu i praxe následující otázky.

Co pro vás znamená jméno Josef Konšel, osobně či profesionálně? Znáte Konšelovo dílo? Jaký je podle vás jeho přesah do současné doby?

- Prof. Ing. Petr Kantor, CSc., Ústav zakládání a pěstění lesů na LDF MZLU v Brně

Vzhledem k věkovému rozdílu jsem se bohužel nikdy osobně s panem prof. Josefem Konšelem nesetkal. Bezesporu jej lze zařadit nejen mezi nejvýznamnější pedagogy a profesory v historii brněnské lesnické fakulty, ale i mezi nejuznávanější osobnosti celého předválečného československého lesnictví. Snad to nevyzní jako fráze, ale nejen pro mne, ale pro všechny učitele našeho ústavu je prof. Konšel příkladem mimořádně čestného, skromného člověka a vynikajícího odborníka.

Obě stěžejní publikace prof. Konšela – Stručný nástin pěstění lesů v biologickém ponětí i dvoudílný Naučný slovník lesnický zaujímají čestné místo v mé knihovně. Vydáním slovníku již v letech 1934 a 1940 se tak mohlo Československo zařadit mezi několik málo lesnicky vyspělých zemí Evropy, které se mohly „pochlubit“ lesnickou encyklopedií v takovémto rozsahu. A učebnice z roku 1931 již svým přívlastkem „v biologickém ponětí“ dokumentuje předvídavost prof. Konšela při naznačení základních směrů, kterými se musí i současné pěstění a obhospodařování lesů v celém rozsahu ubírat.

- Prof. Ing. Vilém Podrázský, CSc., děkan FLE ČZU v Praze

Jméno profesora Konšela je pojem z lesnické historie, je to významná postava oboru pěstování lesa na přírodě blízkém základě. Jeho dílo znám pouze z učebnic, vím, že je dodnes předáváno jeho následovníky.

- Ing. Libor Vaněček, gen. ředitel UNILES, a. s.

Pod jménem Josef Konšel si představím českého lesníka a odborníka v tom nejlepším slova smyslu, uznávaného nejen v tuzemsku, ale v celé střední Evropě. Jehož učení o výchově lesa v souladu s ekologií a ekonomikou je dodnes často nedosaženým vzorem. V paměti mám především jeho zásady výchovy lesních porostů. V hospodářských lesích má jeho učení dodnes opodstatnění.

- Doc. Ing. Petr Zahradník, CSc., ředitel VÚLHM Jíloviště-Strnady

Josef Konšel – to je pro mě synonymum vzdělaného lesníka, snad i trochu nadčasového, který v řadě věcí předběhl svou dobu. V jeho publikacích je možné nalézt myšlenky, které jsou dnes skloňovány ve všech pádech a jsou velice moderní.

Jeho dílo znám. Kdyby byly některé myšlenky napsány bez autora, řada dnešních lesníků by se určitě domnívala, že byly sepsány v současnosti.

- Ing. Václav P. Malík, Ph.D., ředitel ŠLP Kostelec n. Č. l.

Josef Konšel vystřídal během svého života dvě role, nejdřív pracoval aktivně v oblasti správy lesních majetků, později se věnoval učení na LF VŠZ v Brně. Prošel tedy oběma důležitými fázemi k tomu, aby dokázal získat a předat zkušenosti dalším generacím. Po profesní i po osobní stránce si tohoto člověka velmi vážím. Přesto, že to byl původně vystudovaný kněz, dokázal prosadit svoje myšlenky i v úplně jiném oboru.

Jméno Josef Konšel je a bude navždy zapsáno do historie lesnictví. Už jen pro to, že se mezi jeho četnými publikacemi vyjímá Naučný slovník lesnický, do něhož by měl alespoň nahlédnout každý lesník, byť se přímo nezajímá o historii jako takovou. Kořeny vědy a lidského poznání by měly mít neustále své místo i v novodobé historii, a proto bych hleděl zpět k velikánům s úctou.

- Doc. Ing. Ladislav Slonek, CSc., děkan LDF MZLU v Brně

Profesor Konšel je jedním ze zakladatelů novodobé české školy zakládání a pěstění lesa. Historie jeho odborného růstu byla mimořádná. Jako mladý vysvěcený kněz katolické církve byl vyzván vedením arcibiskupských statků a na přání arcibiskupa vystudoval lesnický obor vídeňské BOKU. Po studiích nastoupil u arcibiskupských lesů a pracoval v různých funkcích, po dvacetileté praxi byl přijat na brněnskou lesnickou fakultu jako profesor pěstění lesů. V krátké době se s profesory Opletalem a Hašou stal pilířem profesorského sboru. Jeho učitelské i vědecké výzkumné poslání bylo zvýrazněno jeho duševním rozměrem - jako kněz měl odlišnou představu o hmotných statcích, a proto již v polovině minulého století mohl uvažovat v určité nadstavbě. Dnes bychom to mohli nazvat enviromentálním myšlením.

Konšelovo dílo v podstatě znám díky pracím doc. Peňáze a Ing. Truhláře, kteří připravili výběry z díla prof. Konšela. Mohu konstatovat a doložit, že profesor Konšel vyslovil jako jeden z prvních myšlenku „trvale udržitelného hospodaření“ v našich lesích. Samosebou v kontextu své doby a stupněm všeobecného poznání.

- Ing. Jaroslav Martínek, CSc., ředitel ŠLP Masarykův les - Křtiny

Profesor Josef Konšel je dle mého názoru, ve vší úctě k ostatním odborníkům oboru, největší pěstitel v historii československého a českého lesnictví. Jeho publikaci Stručný nástin tvorby a pěstění lesů v biologickém ponětí považuji za nadčasovou učebnici.

Na ŠLP Křtiny jsou dlouhodobě v praxi uplatňovány zásady obhospodařování bukových porostů podle profesora Konšela, bezesporu s unikátními výsledky.

Je pro nás velkou ctí, že v rámci památníků lesnického Slavína máme na ŠLP pomník věnovaný panu profesorovi.

- Ing. Jiří Oliva, Ph.D., katedra řízení a ekonomiky LH, FLE ČZU v Praze

Jméno Josef Konšel pro mne znamená především obrovskou lidskou i odbornou autoritu. Jeho všestrannost v lesnické vědě z něj činí největší lesnickou osobnost minulého století. Z jeho díla znám Naučný slovník lesnický, životopisné dílko Moje cesta a hlavně Stručný nástin tvorby a pěstění lesů v biologickém pojetí. Tato nadčasová učebnice by mohla po jazykové úpravě být dnes vydána jako vzorový projekt multifunkčního hospodaření. Stejně nadčasové jsou jeho ekonomické i morální zásady a přístupy. Není bez zajímavosti, že právě kvůli nim musel Konšel odejít z funkce ústředního ředitele majetku olomouckého arcibiskupství, což byl paradoxně pro brněnskou lesnickou fakultu od pana arcibiskupa největší dar.

Všem děkuji za odpověď.

Zpracovala Veronika Kmínková

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.