Editorial
Vážení čtenáři,
u příležitosti uplynulého 130. výročí narození pana profesora Josefa Konšela vychází k dubnové Lesnické práci příloha věnovaná životu a dílu tohoto významného českého pěstitele. V této souvislosti jsme v anketě požádali několik osobností z lesnické praxe i z výzkumu o názor na něj a na jeho dílo. Nejvíce odpovědí do redakce přišlo z vědeckých kruhů, zejména pak od lidí spojených s brněnskou lesnickou fakultou a Školním lesním podnikem ve Křtinách (tedy s jeho působištěm). Je vidět, že zde je otisk jeho osobnosti stále patrný. Doufejme, že principy, které Josef Konšel prosazoval, se i pro ostatní lesníky stanou samozřejmostí a budou je při své práci uplatňovat. Jsem si jistá, že to by bylo pro profesora Konšela tou největší poctou.
Jako zástupce mladší generace musím přiznat, že dílo profesora Konšela neznám, a bohužel jsem přesvědčená, že většina mých vrstevníků je na tom podobně. Jeho jméno jsem znala pouze z pojmů pěstování lesa (Konšelova clonná seč či Konšelova probírka) a řadila jsem si ho na úroveň Schädelina či Krafta, tj. důstojných moudrých pánů profesorů, jejichž dílo si dnes sice zaslouží úctu, ale jako zdroj informací není příliš aktuální. Díky práci v LP mám však možnost seznámit se s tím, jak vypadal lesnický výzkum v první polovině 20. století (mám k dispozici staré svazky LP a podrobně pročítám výtahy pana Ing. Jančaříka), a poznávám, že je tomu právě naopak. Díky samotné povaze lesa a lesnictví je vývoj nových poznatků znatelně méně hektický než v jiných biologických oborech, a tak kvalitně Konšelem zpracované základní principy (tj. především trvalá udržitelnost, vycházející z biologického pojetí pěstování lesů) zůstávají platné dodnes.
Nemohu se přitom ubránit dojmu, že zlaté časy lesnického výzkumnictví už jsou za námi. Téměř v každém článku z oněch historických čísel LP najdeme z dnešního pohledu objevné a velmi zajímavé informace, zdá se, jako by už vše důležité bylo objeveno a na naší generaci zbylo jen popisovat... Přeji všem, kdo se lesnickým výzkumem zabývají, hodně invence a zdaru, aby lesníci za 50 let mohli číst články v LP se stejným zaujetím a obdivem k autorům, jako já dnes.
Krásné jaro!