IV. Konference SVOL

7. dubna 2005 se v Pelhřimově konala již IV. konference SVOL za přítomnosti hostů z MZe, MŽP, ÚHÚL, krajů, LČR a dalších organizací. Tradičně bohatý program, který řídil předseda SVOL Ing. František Kučera, se nesl hlavně ve znamení informací o již existujících či hrozících omezeních vlastníků (Natura 2000, změny legislativy apod.). Zazněla i lítost nad ztrátou pozic lesníků, např. ve srovnání se zemědělci, kteří své zájmy dokáží daleko lépe prosazovat. Z mnoha zajímavých příspěvků uveřejníme v příštím čísle LP v plném znění praktickou zkušenost Lesní správy Orlík s možností využít finanční pomoc z Operačního programu Zemědělství, tedy prostředků EU k rozvoji našeho lesního hospodářství.

Některé z příspěvků se prolínaly s tématem následujícího článku o lesnické legislativě, ať už se to týká novely lesního zákona, vyhlášky za ztížení zemědělského nebo lesního hospodaření, zákona o rozpočtovém určení daní či přípravy novely trestního zákoníku, tedy otázek, které se každého lesníka přímo dotýkají. Další příspěvky se dotkly i problematiky ochrany přírody v souvislosti se soustavou evropsky chráněných území NATURA 2000 (podle Ing. Vovesného nelze smluvní ochranu uzavřít v ptačích oblastech, chybí však stále prováděcí předpis; vyhlášení území může trvat i 6 let, do té doby platí institut předběžné ochrany, kdy nesmí být narušen účel, pro nějž byla oblast vyhlášena) nebo povinnostmi lesníka z hlediska bezpečnosti práce (SVOL připravil ve spolupráci s dr. Jiřím Kučerou publikaci Pracovní deník lesníka, v němž jsou uvedeny základní pokyny v oblasti bezpečnosti práce).

Ing. Zdeněk Petřík (člen Monitorovacího výboru OP Zemědělství) upozornil všechny vlastníky, že do 4. 4. 2005 bylo podáno pouze 22 projektů na dotace. Zbývá ještě hodně peněz pro další projekty. Vyzval proto k podávání žádostí v dalších kolech.

Z úvodního projevu předsedy SVOL

- SVOL se stal členem Organizace evropských vlastníků půdy (ELO). Ta vnímá problematiku venkova, zemědělství a lesnictví komplexně, má dobré kontakty v evropských institucích, přístup do procesu přípravy nadnárodních směrnic, odborný potenciál a právní servis. Pověřeným zástupcem SVOL v ELO se stal p. Constantin Kinský (od ledna 2005 člen jejího předsednictva).

- Podle zprávy EK o implementaci Lesnické strategie EU má hospodaření v lesích nezastupitelnou úlohu pro zachování a rozvoj venkovských oblastí, lesy jsou zdrojem pracovních příležitostí, rozhodujícím faktorem pro splnění závazků EU k zastavení úbytku biologické rozmanitosti a zmírnění klimatických změn. Ekonomická životaschopnost „evropského lesnického modelu“ je vystavena obrovskému tlaku světové globalizace. Nároky společnosti na společenské a environmentální funkce lesů se neustále zvyšují, avšak jediným příjmem, na který se mohou vlastníci lesa „spoléhat“, jsou pouze tržby za prodané dříví.

- Lesnická veřejnost v ČR vůbec nebyla informována o přípravě nových pravidel pro čerpání prostředků z EU na rozvoj venkova v letech 2007–2013. Za halasného proklamování otevřenosti a transparentnosti je podivné, že právě ve fázi přípravy dokumentu, pro budoucí vývoj lesnictví dosti významného, nebyly zainteresované strany vůbec osloveny. Vedení SVOL tuto informaci získalo teprve nedávno z neoficiálních zdrojů, mezi jmenovanými odpovědnými pracovníky za vytvoření podkladů a pravidel chybí zástupce vlastníků lesů. I Operační program Zemědělství byl vytvářen bez účasti vlastníků lesů a odstranění jeho nedostatků prostřednictvím zástupce SVOL pana Ing. Zdeňka Petříka v Monitorovacím výboru stojí ohromné úsilí.

- Obavy SVOL o budoucnost vyplácení některých podpor do LH v souvislosti s přijetím zákona o rozpočtovém určení daní byly opodstatněné a z některých krajů máme signály, že se necítí být vázáni dosud platnými dotačními pravidly a hlavně že státem převedené finanční prostředky nejsou účelově vázány na příslušné činnosti v LH (blíže viz právní rozbor JUDr. Flory, str. 12, pozn. red.). Většina krajů však obecně deklaruje a je si vědoma nutnosti finančních podpor vlastníků lesů a některých činností v LH.

- Republikový výbor SVOL trvá na stanovisku, že namísto dílčích úprav současného lesního zákona potřebujeme jeho zásadní přepracování, které by respektovalo základní teze Národního lesnického programu, schváleného vládou v r. 2003.

- V září minulého roku byla pracovníky MZe předložena k připomínkovému řízení „malá“ novela lesního zákona, jejímž cílem bylo umožnit zavedení náhradní správy lesních majetků. Tento návrh spolu se SVOL odmítli i zástupci několika ministerstev i další subjekty. Návrh byl předkladateli stažen a dále neprojednáván. V současné době pracovníci MZe a MŽP hledají cesty, jak tento problém po právní stránce řešit (blíže viz str. 10, pozn. red.)

- Dlouhotrvající a složitá jednání pracovní skupiny s účastí SVOL na prováděcí vyhlášce, jíž se stanoví podrobnosti o náhradách za ztížení zemědělského nebo lesního hospodaření, nebyla dovedena ke konečnému konsensu. V březnu rozeslalo MŽP návrh vyhlášky k připomínkovému řízení v podobě, která nebyla odbornou komisí odsouhlasena. V těchto dnech se naši zástupci snaží o konečné úpravy textu, jež by vlastníkům lesa zajistily úhradu způsobené újmy v přiměřené výši.

- LH se v současné době nachází v situaci, kdy vlastníci lesů a jejich hlavní finanční produkt – dříví – stojí proti dřevozpracujícímu průmyslu, který se na profesionální úrovni velmi rychle globalizuje a je stále více mezinárodně systematicky propojen. Ekonomika nestátních lesů byla v předchozích letech mimořádně silně poznamenána především strmým poklesem cen dřeva (podle ČSÚ byly ceny surového dříví koncem r. 2004 v průměru o 25 % nižší než v r. 2005, ceny smrkových pilařských výřezů poklesly o 28 % a ceny smrkové vlákniny o 32 %). Pokles cen zatím téměř nepocítily pouze podnikatelské subjekty vykupující od vlastníků lesa dříví „nastojato“, kde se cena dříví odvozuje běžně od statistikou vykazovaných snížených cen. Podle oficiální cenové statistiky ČSÚ ale vzrostly za zmíněné období ceny tzv. upraveného dříví (řezivo, překližky, dřevodesky, výrobky stavebního truhlářství, dřevěné obaly apod.) o cca 5 % a ceny celulózy, papíru a výrobků z papíru o cca 1 %.

- Problémy spojené s přejímkou dříví na skladech odběratelů. Lesníci jsou zatím z objektivních důvodů nuceni měřit těžené a dodávané dříví klasickými metodami, navazujícími na lesní hospodářskou evidenci (LHE) a z ní odvozené lesním zákonem určené závazné produkční ukazatele. Na velkoskladech odběratelů se využívají modernější metody (elektronika, laser, atd.), a vznikají tak mnohdy nemalé množstevní rozdíly – obvykle v neprospěch dodavatelů. Vznikají tak obtíže při verifikaci dodržování těžebních etátů, při prokazování oprávněnosti vznikajících mank, včetně jejich důsledků na úroveň daňových povinností. Za zmínku stojí také úvaha o tom, zda se jednání některých dřevařských a papírenských seskupení u nás neblíží k bariérám, které vymezují naše antimonopolní zákony.

- V „zelených zprávách“ MZe se uvádějí ne zcela přesné údaje o zisku soukromých a obecních lesních majetků. Skutečný zisk obecních lesů, zahrnující v sobě i nájemné odváděné vlastníkovi (obci), se v současné době blíží úrovni, kterou dosahují soukromé lesy (cca 500 Kč/ha). Privátní podnikatelské subjekty, jež provádějí na zakázku lesnické práce pro státní lesy, dosáhly předloni (2003 – výsledky roku 2004 zatím nejsou vyhodnoceny) v tzv. lesnických činnostech zisk 527 Kč na 1 ha obhospodařované plochy, zatímco objednavatel těchto prací – státní lesy - měl v tomtéž roce zisk pouhých 47 Kč/ha. Společnost Biocel Paskov např. loni vytvořila auditovaný čistý zisk 618 miliónů korun oproti 455 miliónům v roce 2003. To je nejvíce od roku 2000.

- V současnosti jsme jednoznačně pod diktátem odběratelů. Velký vliv na vytvoření takovéto situace má v minulých 12 letech chování LČR (způsob prodeje dřeva a obchodní politika). Nestátní vlastníci lesů zastoupeni sdružením SVOL nenašli v minulých letech partnera ani podporu od žádného subjektu při jednáních o přejímkách dřeva, měření, statistickém šetření apod. Podobným způsobem za podpory tehdejšího vedení MZe vznikla i tzv. „doporučená pravidla“ pro měření dříví, sdružením SVOL tolik kritizovaná a odmítaná, ale bohužel dnes používaná. Stav českého trhu se dřevem se nedá již zásadním způsobem změnit. Jsou možné některé korekce, ale k tomu je potřeba vyvinout silný tlak všech vlastníků lesů v ČR a vzájemně spolupracovat.

Diskuse

Z bohaté odpolední diskuse vybírám jen některé zajímavé informace, hodně příspěvků se samozřejmě opět věnovalo legislativním problémům. Zástupci krajů vyzvali vlastníky, aby úředníky seznamovali se svými problémy a praktickými připomínkami. Samozřejmě se věnovali situaci kolem poskytování finančních příspěvků vlastníkům lesů (příjem rozpočtu krajů, otázka slučitelnosti s formou veřejné podpory v rámci EU, nedostatečná výše... blíže na str. 12). Ing. Valný (LČR) informoval o změnách probíhajících u LČR a jejich hospodářských výsledcích. Reagoval na některé myšlenky z úvodního projevu předsedy SVOL, mj. uvedl, že LČR jsou také nespokojeni s úrovní ztrát z elektronické přejímky dříví (podle něj se pohybují mezi 5–8 %, ale v Bavorsku je to pouze 1–1,5 %). LČR se snaží řešit situaci, kdy chybí jednoznačný předpis o cejchování, a proto k uvedené problematice vypsaly grant. LČR také vyvolaly jednání s ČSÚ, protože nejsou spokojeny s úrovní statistiky cen surového dříví. Ing. Václav Bárta (MŽP) informoval o změně na postu náměstka ministra životního prostředí a ředitele sekce ochrany přírody a krajiny Ladislava Mika (odchází do Bruselu), kterého nahradí František Pojer. Uvedl, že novela trestního zákona i uvažovaný institut náhradní správy by měly být nastaveny proti lidem, kteří vidí v lese možnost bezpracného zisku. Jaromír Vašíček (ÚHÚL) k výhradám ke správnosti údajů v Zelené zprávě uvedl, že získávání těchto informací je velice obtížné a lesní hospodářství má v tomto směru co dohánět. Od účastníků konference dále zazněly stesky nad nedostatkem peněz na pozemkové úpravy a dotací či nad přílišným dirigismem v různých předpisech bez přiměřené náhrady vlastníkům.

Připravil Michal Třeštík

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.