Elmia Wood 2005 - Nejvýznamnější lesnický veletrh na světě

Oto Lasák

Nejvýznamnější, největší a nejkvalitnější lesnický veletrh na světě se konal opět po čtyřech letech nedaleko švédského Jönköpingu. Pořadatel veletrhu – společnost Elmia AB, která od roku 1967 pořádala každoroční lesnické výstavy – se v roce 1975 pokusila o přesun ukázek lesnických strojů do lesa a prvních 25 švédských vystavovatelů představilo své produkty při práci. Letošního veletrhu se zúčastnilo 538 vystavovatelů (482 v roce 2001) z 20 zemí, z toho nejvíce ze Švédska (66 %), Finska a Německa (po 8 %), z USA, Norska, Itálie, Rakouska, Dánska, Belgie (1,5–2 %) a dalších zemí. ČR reprezentovala česko-švédsko-německá společnost Entracon, výzkumný ústav IFER a samozřejmě obchodní zástupci přímého zastoupení importérů lesnických strojů a pomůcek, kteří na stáncích poskytovali podrobné informace v českém jazyce. Podle dostupných informací navštívilo veletrh Elmia Wood téměř 450 českých lesníků. Tím jsme se zařadili mezi zahraniční návštěvníky s nejsilnější účastí; oproti roku 2001 se tento počet zdvojnásobil. Celkový počet návštěvníků překročil hranici 50 000, z toho téměř 8000 lidí navštěvovalo veletrh několik dní. Největší návštěvnost (19 300 účastníků) byla v pátek, což je nový denní rekord v historii.

Organizační novinky

Organizátoři připravili novou koncepci zaměřenou na zvýšení kvality služeb návštěvníkům. Ta se rozhodně osvědčila. Díky kyvadlové autobusové dopravě mezi malou a velkou předváděcí plochou se trasa zkrátila o dva kilometry. Vstupní plocha a menší lesní okruh se prakticky neměnil a vystavovatelé zde mají vybudovanou potřebnou infrastrukturu. Velký lesní okruh, který se díky kyvadlové dopravě bude každé čtyři roky posouvat do nevytěžených porostů, je charakteristický pro veletrh Elmia Wood právě praktickými ukázkami strojů při práci.

Manažer projektu výstavy se snažil seskupit i podobné exponáty k sobě tak, aby návštěvníci mohli snadno porovnávat přednosti a rozdíly při výběru svých budoucích pomocníků. Novinkou byl i veliký plastový stan pro vnitřní expozice z oblasti HÚL, DPZ, GPS, GIS a BOZP, podobný jako na německém KWF.

Další změnou bylo zrušení volných vstupenek, které měli k dispozici vystavovatelé. Výsledkem byla účast opravdu motivovaných návštěvníků.

Novinkou byl i pokus o vytvoření konferenčního pódia (vedle tiskového střediska) s obří obrazovkou, kde se promítaly rozhovory s vystavovateli v lese připravené filmovým štábem. S ohledem na charakter veletrhu a logický zájem návštěvníků vidět vše na vlastní oči byla návštěvnost tohoto místa minimální. Podle čerstvých informací bude veškerý získaný materiál zpracován na DVD a nabídnut k distribuci v jednotlivých zemích. Naše redakce se pokusí sehnat finanční prostředky na verzi se simultánním překladem nebo s titulky.

Letošní Elmia Wood nabídla v daleko větší míře i informace o zpracování biomasy a výrobě především tepelné energie z těžebních zbytků a lignikultur. Specializovanou konferenci pod názvem WORLD BIOENERGY 2006 spojenou s výstavou připravuje Elmia AB na 30. května až 1. června 2006 v Jönköpingu (www.worldbioenergy.se). Ve stejnou dobu a na stejném místě připravila společnost SVEBIO konferenci s výstavou a exkurzí PELLETS 2006 ve spolupráci s asociacemi pro výrobu biomasy a pelet z Japonska, Německa, Švédska a Ruska (www.pellets2006.com). O obou akcích vás budeme, po dohodě s organizátory, informovat i v Lesnické práci.

Všeobecné postřehy

Na Elmia Wood slavila celá řada firem významná výročí (Rottne 50 let, Ponsse 35 let atd.).

Prezentace vystavovatelů velkých strojů nepostrádaly téměř divadelní choreografii – postupné představování modelů se závěrečnou společnou sestavou strojů – někdy až na úkor praktických ukázek; ty ale většinou následovaly v dostatečném rozsahu. Harvestorové hlavice pro kolové harvestory překračují u celé řady výrobců úřez 72 cm, vhodný pro středoevropské podmínky. Ně-které expozice doplňovaly vystoupení hudebních skupin ve stylu Ivana Mládka – např. divácky přitažlivý program představilo Ponsse v podobě kombinace zvuku motoru traktoru a doprovodné kapely s písněmi o harvestorech.

Výrobci harvestorů a vyvážecích traktorů nepřišli s převratným množstvím novinek, ale v řadě případů změnily image – název značky, barvu, grafiku prospektů. Změny byly především v celé řadě detailů – řešení klanic, štítů, hlavic, nových motorů, hydraulických jeřábů. Až překvapivě hodně výrobců představilo harvestory na pásovém podvozku, které jsou populární hlavně v Americe.

Objevily se speciální podvozky pro odvoz kontejnerů s ohledem na zpracování biomasy pro energetické účely. Společně s nimi i speciální štěpkovací stroje vybavené kácecí a svazkovací hlavicí, štěpkovačem a kontejnerem na podvozku vyvážecího traktoru. Novinkou je i drtič klestu umístěný čelně na speciálním nosiči.

Určitě zaujal přes 10 let trvající projekt Highlander rakouské společnosti Konrad – speciálního harvestoru na unikátním podvozku vybavený i svěrným oplenem pro práci v prudkých svazích.

Výrobci motorů, ať už do těžebně-dopravních strojů, odvozních souprav, ale i motorových pil a křovinořezů, zvyšují výkony při stejném objemu motoru, životnost a snižují emise.

V odvozu dříví se objevují super lehké hliníkové klanice s mechanickým upevňováním nákladu. Tahače vynikají vysokým komfortem řidiče, kabinou pro obsluhu hydraulického jeřábu v nepříznivých klimatických podmínkách a nepřeberným množstvím variant jeřábů, přívěsů a návěsů. Úspěšně pokračuje vývoj nízkoemisních motorů.

V rámci lepšího pracovního prostředí přichází několik firem se speciální ochranou sluchu vybavenou FM rádiem či technologií Bluetooth pro příjem hovoru z mobilního telefonu a s přesným tlumením pouze některých frekvencí a možností dorozumívání se v hlučném prostředí.

Ač nemělo Švédsko nikdy v historii vážnější problémy s kůrovci (především díky chladnému klimatu), nechyběla poutavá propagace preventivní ochrany lesa i obrany. Po kritické noci z 8. na 9. ledna 2005, kdy větrná kalamita způsobila škodu 75 mil. m3 (pro srovnání: na Slovensku padlo cca 5 mil. m3), upozorňují švédští lesníci na nebezpečí kůrovcové kalamity při případném teplém počasí.

Oblast HÚL – taxační pomůcky využívají laserové výškoměry. Automatické průměrky jsou vybavené odnímatelnými digitálními záznamníky měření, relaskopy a přenosem dat do PC pomocí technologie Bluetooth. Z barevných leteckých snímků lze vytvořit skutečné 3D prostředí vašeho lesa s možností zjišťování zásob podle jednotlivých dřevin.

Ruční motorové nářadí

Husqvarna představila na samostatné tiskové konferenci nové motory s technologií X-TORQ určené pro připravované modely Husqvarna 455 Rancher, 460, 570 a 575XP. Motory s novým řešením přísunu směsi paliva a vzduchu pod i nad píst přes patentovaný transportní kanál se vyznačují vyšším kroutícím momentem při nižších otáčkách (již od 4000 ot/min.), o 20 % nižší spotřebou paliva a snížením emisí o 60 % na evropské i americké normy platné až od roku 2007. Pro farmářské pily Husqvarna 340e a 345e připravila pružinový startovací systém, který výrazně usnadňuje startování.

Další zajímavostí jsou sluchátka vybavená FM rádiem a technologií Bluetooth pro příjem hovorů z mobilního telefonu umístěného v kapse. Mikrofon eliminuje okolní zvuky a vašemu hlasu je skvěle rozumět i v hlučném prostředí.

Novinkou byl i nový tvar zubů u pilových kotoučů pro lesní křovinořezy s novým způsobem broušení.

Stihl přišel s novým typem pily pro stromovou chirurgii Stihl MS 192 T, která je o 26 % lehčí než její předchůdce. Firma současně rozšířila počet modelů v třídě hobby s pružinovým startovacím systémem Easy2Start o Stihl MS 180 C-BE a 250 C-BE. V oblasti minimalizace vibrací se podařilo u nové profesionální pily Stihl MS 361 snížit vibrace o 50 % v porovnání s modelem MS 360.

Jonsered oficiálně uvedl na trh křovinořez Jonsered FC 2145 s kratší hřídelí do prořezávek a model BC 2145 s delší hřídelí vhodný pro vyžínání se strunovou hlavou nebo travními noži.

Zenoah Komatsu nabídl zajímavou širokou nabídku japonských profesionálních pil a vyžínačů včetně dalšího lesního i zahradního programu s motory Strato-Charged, splňujícími nové emisní normy. Vyžínače vybavené dvěma speciálními kotouči (reciprokátory) umožňují sekání buřeně v balvanitém terénu, podél zdí a obrubníků. Firma vyrábí i zádové postřikovače ruční a motorové.

V oblasti pracovních nástrojů vyžínačů zaujala nabídka společnosti Oregon se strunovou hlavou Load-N-Go se dvěma rovnoběžně vloženými strunami 42 cm dlouhými z odolného materiálu Nylium.

Na minulých veletrzích jsme upozorňovali na kultivátorový nůž Terracut pro křovinořez, kterým lze snadno strhnout drn a připravit jamku pro zalesňování. Vystavovatel uvedl jeho využití i pro „okopávání“ jahod a brambor. Podobně praktický nástavec nabízela firma Armigo - strunová hlava vybavená třemi kusy pletených ocelových lan pro čištění betonových ploch od mechů a trávy ve spárách.

Motocykly ATV 4x4

Již na dvou posledních ročnících Elmia Wood nešlo přehlédnout desítky variací na využití čtyřkolek v LH. ATV jsou vybavené pro potřeby lesních dělníků či myslivců (adaptéry pro dopravu sazenic, vyklizování elektrickým navijákem a vyvážení sortimentů). Novinkou je přídavný motor s axiálním čerpadlem pro pohon hydraulického jeřábu pro nakládání vyvážecího přívěsu. Z dalších praktických adaptérů lze ATV vybavit např. sněhovou radlicí, přívěsnými vozíky, kultivátorem, elektrickým navijákem. Nejzajímavější expozice měly firmy Honda (nabízela záruku 5 let), Suzuki, Arctic Cat (vybavená místo kol pásy), Warn (s pásy jen na zadní nápravě), Yamaha a Polaris, který navíc představil i provedení 6x6 Rancher s ložnou plošinou.

Těžebně-dopravní stroje

Bezesporu dominantní expozici veletrhu Elmia Wood tvoří praktické ukázky práce harvestorů a vyvážecích traktorů. Vedle pouhých několika novinek prezentovali přední výrobci celou řadu praktických vylepšení.

John Deere Forestry doslova šokoval nejen uživatele svých strojů, ale i řadu prodejců zrušením značky Timberjack (LP č. 6). Oblíbené stroje se připojily ke 168leté strojírenské tradici značky John Deere. Změnu provázely novinky v podobě uvedení dvou nových harvestorových hlavic H 270 a H480. Model H270 postupně nahradí typ 762C a je určený pro mýtní harvestory 1270D a 1470D se dvěma válci posuvu (o 10 % vyšší síla) a s úřezem 65–72 cm. Nově byl řešen materiál a upevnění odvětvovacích nožů. H480 podobně nahradí hlavici se čtyřmi válci posuvu 758HD s úřezem 65–75 cm. Má delší horní odvětvovací nože. U obou modelů je efektivněji řešen nový typ bloku ventilů a robustnější rám. Další novinkou je paralelní jeřáb CH8 pro harvestor 1470D do mýtních porostů s dosahem až 11,5 m pro všechny typy hlavic a se zdvihacím momentem 210 kNm díky nové konstrukci sloupu. Novinkou je nový optimalizační systém ValueLink využívající přenos dat a informací z výroby pomocí GSM, GPRS, satelitního telefonu nebo WLAN – zatím jen pro harvestory – k řízení logistiky celého výrobního řetězce strojů. Modely harvestorů a vyvážecích traktorů zůstávají nezměněné.

Komatsu Forest – výrobce TDS Valmet – rovněž inovoval dvě harvestorové hlavice na Valmet 360.2 a 370.2. Japonští konstruktéři od Komatsu nově uspořádali hydraulické hadice a zaměnili 32 originálních dílů - vše s důrazem na vyšší stupeň technického vývoje. Opotřebení hadic je menší a výměna jednodušší. Upgradem prošel i kontrolní a řídící systém MaxiHarvester na verzi 3.7 s celou řadou nových funkcí zpřesňujících měření a kalibraci podle místních podmínek. Podobně prošla zlepšením možnost uspořádání ložné plochy vyvážecích traktorů LoadFlex3 do sekcí pro různé sortimenty. Modelová řada zůstává stejná s drobnými inovacemi. Nově byl představen pásový harvestor vyráběný v USA - Valmet EX10 a SLKT Valmet 765 s drapákem pro metodu surových kmenů. Novinkou byl i velký čelní nakladač Komatsu.

Ponsse slaví 35 let a vedle zbrusu nového vyvážecího traktoru Elk - s nosností 13 tun a výkonem 130 kW - nabízí jubilejní modely osvědčených dvou harvestorů, pěti hlavic, pěti vyvážecích traktorů a dvou kombinovaných strojů - a to i v původním barevném provedení z roku 1970 - žlutého základu a černých pruhů. Všechny důležité komponenty jsou finské. Novinkou je paralelní jeřáb L220V pro menší harvestor Ponsse Beaver se zdvihacím momentem 188 kNm. Jubilejní doplňky v podobě ovládání topení a alarmu přes mobil, metalické přístrojové desky, automatické klimatizace, radia s MP3 přehrávačem jsou další prvky zpříjemňující práci na strojích Posse.

Rottne slavilo 50 let od zahájení výroby lesnických nástaveb a strojů. K pěti modelům vyvážecích traktorů Rapid a Solid a pěti harvestorům se přidala i premiéra středního harvestoru Rottne H-14, který vychází z úspěšného modelu H-20. Premiéru měla i harvestorová hlavice EGS 590 s úřezem 60 cm určená pro nový harvestor vycházející z modelu EGS700.

Logset premiérově představil mýtní harvestor Logset 10H. Ten doplnil úspěšný model Logset 8H a nový vyvážecí traktor s nosností 18 tun Logset 10F. Harvestor má jeřáb s dosahem 11 m, zdvihovým momentem 270 kNm a harvestorovou hlavicí s úřezem 73 cm. Zaslouženou pozornost si získal mobilní štěpkovací stroj do lesních porostů Logset Chipset 3C schopný ihned za harvestorem zpracovávat klest pro energetické účely.

HSM představilo německý harvestor HSM 405 8WD s hlavicí CTL 572 s úřezem 72 cm a vyvážecí traktor HSM 208F s kapacitou nákladu 12 tun. Nechyběl ani SLKT HSM 805 s jeřábem a nosným štítem.

Vimek prezentoval vyvážecí traktor 606 TT s novým jeřábem a nový harvestor do prvních probírek Vimek 404 s harvestorovou hlavicí nebo s nástavbou pro likvidaci houževnaté buřeně.

Log Lander je vyvážecí traktor vyráběný firmou Entracon na Moravě. Na Elmii představil inovovaný model LL 84B s celou řadou úprav - od motoru až po hydrauliku - s cílem zlepšit jízdní vlastnosti při práci ve svahu, přesnost a citlivost při ovládání jeřábu.

Konrad z Rakouska, známý automobilovými lanovými systémy a procesorovými hlavicemi, pracuje již přes deset let na vývoji harvestoru Highlander s patentovaným podvozkem Step-Drive, který má samostatně výsuvné zadní nápravy pro práci v extrémním svahu. Problematiku dopravy zpracovaného dříví dolů nebo nahoru k odvozní cestě řeší svěrný oplen. I tento stroj si získal zaslouženou pozornost.

Fiberpac KB ze Švédska představil zajímavé řešení v podobě nové těžební metody The Beast + Couriers. Metoda spočívá v práci jednoho operátora se dvěma stroji. Harvestor Bestie nemá kabinu a je ovládaný dálkově z kabiny vyvážecího traktoru. Bestie pokácí strom, odvětví a vyrobené sortimenty rovnou ukládá na ložnou plochu vyvážecího traktoru tak, že dříví nezůstává na těžební ploše. Tvůrci upozorňují na vysokou produktivitu, nižší investice, menší počet operátorů a pestřejší práci operátora.

Z dalších TDS se kompletním sortimentem prezentovaly i Gremo, Pinox, Tigercat, Ecolog, francouzský Sogedep a švýcarský Herzog Forcar. Zajímavé řešení nabízela firma BJM Maskin AB v podobě miniharvestoru ve formě čtyřkolého přívěsu za UKT s jeřábem, o dosahu 8 m a s úřezem 35 cm. Samostatnou kapitolu na veletrhu tvořily traktorové vyvážecí přívěsy s jeřábem. Nejvíce nás zaujala finská Kesla Patu.

Příprava půdy

Německá firma NFT představila meliorační agregát ROTREE 120 - jde o rotační jamkovač pro zazeleňování poloodrostky a odrostky umístěný na jeřábu bagru. Agregát je schopný kvalitně zkypřit jamku o průměru 1,2 m do hloubky 1,0 m. Stejná společnost vyvinula speciální stroj pro pruhovou přípravu půdy na dálkové ovládání PeinPlant.

Bracke Forest AB ze Švédska představila nově řešené finské brány M26a pro pruhovou přípravu půdy před zalesněním.

Lesní frézy a úprava lesní cesty

Finský výrobce Suokone Oy připravil novou frézu Meri Crushers MJS – 2.5 STG se záběrem 2,5 m a s nově řešeným pouze jednostranným náhonem bez řetězu. Nově je řešená ochrana hrotů omezovacími patkami.

Německý výrobce Ahwi prezentoval nesenou mulčovací frézu na hydraulickém jeřábu UKT.

Zajímavá byla i čelně nesená lesní fréza FAE Tecura na speciálním kloubovém traktoru.

Polské státní lesy vystavovaly lesní frézu Ostrodek.

Pro úpravu kolejí lesních cest zaujal kombinovaný pluh pro úpravu zemních cest firmy Källefall.

Zpracování biomasy

Naši lesníci měli největší zájem o dva speciální štěpkovače Silvatec 878 CH a Logset Chipset 3C, schopné samostatně bez mezičlánků sbírat klest, vyrábět zelenou štěpku a ukládat je do kontejneru.

U nás asi nejznámější firma Bruks představila model 805 CT s vlastním motorem Scania (450 hp) schopným zpracovávat dříví až do průměru 80 cm. Štěpkovač byl umístěn na podvozku vyvážecího traktoru Ponsse Buffalo.

Vedle celé řady kotlů na spalování pelet, pilin, štěpky s automatickými dopravníky a regulací zaujala kompletní buňka s odklápěcí střechou pro vytápění se zásobníkem štěpky Maxi Cont s výkonem 250 kW.

Nechyběly ani přívěsy pro přepravu kontejnerů s různým materiálem firmy BIGAB.

HÚL

Švédský Haglöf nabízel laserový výškoměr schopný měřit díky speciální pomůcce i přes překážku. Automatické průměrky jsou vybaveny počítačem typu PDA s přenosem prakticky již zpracovaných dat pomocí Bluetooth.

Výroba sazenic

Firma Jiffy zkouší novou metodu výsadby semenáčků na porostní plochu po pěti měsících s vynikajícími výsledky bohatého kořenového systému. Podotýkáme, že jsou aplikovatelné jen v severských podmínkách s absencí buřeně.

Odvoz dříví

V problematice odvozu dříví dominovalo švédské Volvo s modelovou řadou FH16 a švédská Scania. Nové motory splňují přísnou emisní normu Euro 4. Mezi výrobci návěsů, přívěsů a nástaveb dominovaly firmy ExTe a Alucar s hliníkovými klanicemi. ExTe navíc představila klanice s mechanickým upevněním nákladu z kabiny řidiče.

Další Elmia Wood v r. 2009...

Nepřeberné množství informací, které řada z nás mohla během 1–4 dnů sledovat, vede k přesvědčení, že Elmia Wood byla, je a zůstane nejvýznamnějším veletrhem pro lesní hospodářství. Můžeme se těšit 3. až 6. června 2009 na další...

Oto Lasák,

foto k článku též na 3. straně obálky

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.