ForestryImages.org - Nejrozsáhlejší databáze lesnických obrázků
V březnu 2005 se ve Výzkumném ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM) ve Strnadech uskutečnil krátký seminář, na němž byla prezentována internetová databáze Forestry Images. Přednášel jeden z autorů a koordinátorů projektu, G. Keith Douce, profesor entomologie na univerzitě v Georgii (USA). Náš výzkumný ústav se poprvé zapojil do projektu již v roce 2003, ale teprve během pobytu profesora Douce ve Strnadech v roce 2005 byla započata intenzivnější spolupráce. Ta v podstatě znamená, že na webových stránkách www.forestryimages.org budou zpřístupňovány obrázky z archivu VÚLHM (v první řadě jde o stovky fotografií z archivu útvaru ochrany lesa, pořízených především v rámci činnosti Lesní ochranné služby).
The Bugwood Network
Forestry Images jsou součástí internetového projektu The Bugwood Network. Projekt byl založen na univerzitě v Georgii a jeho posláním je poskytovat informace především v oblasti lesnictví a zemědělství, s důrazem na vzdělávací účely. Primárně je koncipován se zřetelem na podmínky státu Georgia, potažmo Spojených států amerických a Severní Ameriky, a postupně je rozšiřován na další oblasti světa. The Bugwood Network (www.bugwood.org) zahrnuje databázově propojený systém webových stránek včetně rozsáhlého archivu obrázků. Je spravován na serverech univerzity v Georgii. Nejširší spektrum lesnických oborů pokrývají stránky www.forestry-images.org, společný projekt univerzity v Georgii a USDA Forest Service (USDA = U.S. Department of Agriculture). Stojí za to navštívit i další stránky – odkazy na ně nalezneme na hlavní stránce www.bugwood.org a na nejdůležitější z nich i na hlavní stránce www.forestryimages.org. Například na adrese www.invasive.org/library nenajdeme jen obrázky, ale také řadu publikací, mezi nimi i polské a maďarské atlasy škůdců, včetně anglické verze textových částí, které na www.forestryimages.org k dispozici nejsou.
(Pozn.: „Bugwood“ je umělou složeninou anglických výrazů „bug“, což je obecné označení pro jakýkoliv drobný hmyz, a „wood“ – les, dřevo; celý výraz tak symbolizuje zaměření projektu.)Co Forestry Images obsahují?
Forestry Images jsou primárně zaměřeny na lesnictví a jsou založeny na obrázcích, převážně fotografiích. Není to běžná „galerie“ obrázků, ale digitální archiv, založený na databázi s možnostmi vyhledávání.
Archiv se vztahuje k oborům, uvedeným v hlavním menu na domovské webové stránce (obr. 1) i v záhlaví kterékoliv další stránky. Jde především o:
- zdravotní stav lesa (forest health): škodliví činitelé, poškození dřevin atd.;
- lesní dřeviny a porosty, flóra, fauna (natural resource, wildlife);
- pěstování lesa, těžba aj. (silvicultural practices). Forestry Images byly po svém vzniku v roce 2001 zaměřeny převážně na tamější podmínky, ale zahrnovaly i organismy, které mají pro severoamerické lesnictví potencionální význam, tj. které se mohou do Severní Ameriky rozšířit, nebo sem mohou být zavlečeny. Takový obrazový materiál do archivu poskytly a poskytují mnohé lesnické instituce v Evropě i jinde ve světě. V současné době jsou ambice projektu ještě větší: S myšlenkou, že potencionálně významný může být v podstatě kterýkoliv cizí druh, je možno archiv rozšiřovat o živočišné a rostlinné druhy vázané na lesní ekosystémy Evropy i dalších oblastí. Za tímto účelem podnikl prof. Douce v uplynulých dvou letech cestu do řady evropských zemí včetně Česka. Projekt se tak čím dál více stává mezinárodní záležitostí.Informace o každém obrázku
Každý obrázek má svoji samostatnou stránku (obr. 2), na které jsou uvedeny veškeré důležité informace: číslo obrázku, popis, druhová determinace zobrazeného organismu, jeho taxonomické zařazení, hostitelská dřevina, dále dostupná rozlišení obrázku, autor a název organizace, způsob citace a informace o možnostech použití obrázku.Obrázky jsou ve formátu jpg, zpravidla komprimované z originálního formátu tiff (původní verze jsou v systému uloženy, ale vzhledem k jejich velkému objemu nejsou na webu přístupné). Obrázky/fotografie pocházejí buď z digitalizovaných (oskenovaných) diapozitivů, popř. negativních filmů, nebo přímo z digitálního fotoaparátu. Většina jich je k dispozici v pěti úrovních rozlišení; obrázky s menším rozlišením lze stáhnout hned, větší rozlišení je dostupné až po registraci uživatele.
Registrace Koordinátoři projektu na jeho webových stránkách žádají každého uživatele, aby se zaregistroval (www.forestryimages.org/join). Registrace je bezplatná. Uživatel poté může využívat řadu výhod, nejen co se týče stahování obrázků s větším rozlišením. Jelikož je projekt financován z grantů, musí koordinátoři dokládat, zda je využíván dostatečně, jakými uživateli atd. Registrace má proto význam i z tohoto důvodu.Jak vyhledat obrázek?
Přehledné, propracované a uživatelsky přívětivé stránky umožňují snadné vyhledávání obrázků s požadovaným tématem. Jde-li o organismy a známe-li jejich latinská jména, pak v podstatě ani nemusíme umět anglicky – do vyhledávací kolonky (Search) napíšeme název druhu, rodu atp. a potvrdíme. Vyhledávání je fulltextové. Jinak postupujeme podle kategorií z menu na hlavní stránce. V kategoriích nižší úrovně se zobrazuje seznam druhů, které můžeme seřadit abecedně, např. podle latinských jmen. Na stránce vyhledaného druhu (organismu), ve které máme k dispozici všechny obrázky dostupné pro tento druh, pak můžeme přepínat z režimu popisů obrázků (View Descriptions) do režimu náhledů (View Thumbnails). Dalším krokem je volba rozlišení, která závisí na tom, k jakému účelu obrázek potřebujeme. Mohou to být webové stránky, prezentace k přednáškám, anebo tiskoviny nekomerčního rázu – postery, publikace apod. Na dané stránce si můžeme vybrat ze tří nabídek – Available Images Resolutions, Image Usage nebo Add to Shopping Cart. Obrázek stáhneme (uložíme) jedním z několika možných způsobů, např. pomocí nabídky pravého tlačítka myši.Použití obrázků a jejich citace
Obrázky mohou být kopírovány a používány, celé nebo jejich části, pro jakékoliv nevýdělečné účely za předpokladu, že ke každé reprodukci obrázku bude připojena informace o autorství a o zdroji. Pro komerční využití obrázků je nutný písemný souhlas fotografa nebo příslušné organizace a koordinátorů Forestry Images. Citace by měla zahrnovat: jméno fotografa a příslušné organizace a URL adresu Forestry Images, tak, jak je uvedeno na podrobné stránce každého obrázku.
Příklad použití obrázku s jeho citací ukazuje obr. 3.Jak přispívat do Forestry Images?
Jak již bylo řečeno, do archivu Forestry Images může být zařazen prakticky jakýkoliv kvalitní obrázek s lesnickou tématikou, který se týká přímo českých či evropských podmínek. Přesto je vhodné se nejprve domluvit s koordinátory na výběru a dalším postupu.
Můžeme použít diapozitivy a negativy (originální, nebo již digitalizované) nebo snímky z digitálního fotoaparátu, ale i kresby. Nedoporučuje se používat zvětšeniny z negativů, tj. „papírové fotky“.
- Diapozitivy a negativy: pokud je budeme sami digitalizovat (skenovat), měli bychom dodržovat určité parametry: především obrázek skenovat v rozlišení 2000 dpi nebo větším a jako formát souboru použít tiff. Nemůžeme-li fotografie z filmu takto oskenovat, je možné poslat diapozitivy či negativy na adresu uvedenou níže. Po oskenování a potřebných úpravách budou snímky odesílateli zaslány zpět.
- Snímky z digitálního fotoaparátu: fotoaparát by měl mít rozlišení nejméně 4 megapixely. Nastavení velikosti a kvality fotografovaných snímků na fotoaparátu by mělo být co nejvyšší; přednostně by měly být používány formáty tiff nebo raw. Pokud máme snímky pouze v jpg formátu, doporučuje se dodat je needitované a co nejméně komprimované. Důvodem je skutečnost, že při každém uložení obrázku v jpg formátu se komprimací zhoršuje jeho kvalita. Pokud přesto chceme editovat obrázek sami, musíme se vyhnout opakovanému ukládání a udělat veškeré úpravy najednou; upravený obrázek uložíme v co nejvyšší kvalitě pod změněným názvem, aby nám zůstal originál snímku z fotoaparátu pro případ, že by bylo třeba jej znovu editovat.
- Ať už budeme posílat diapozitivy, nebo digitální obrázky (na CD nebo DVD), je nezbytné je očíslovat a připojit soubor s popisky obrázků (nejlépe v elektronické podobě – Word, Excel). Dalším řešením je poslat obrázky bez popisků; až budou zpracovány, obdržíme adresu webové stránky a získáme tak přístup ke každému obrázku a jeho formuláři, kam zaneseme příslušné informace; po našem odsouhlasení bude obrázek zpřístupněn v systému The Bugwood Network – Forestry Images.
Kromě VÚLHM se v Česku zapojil do spolupráce s Forestry Images pan Ondřej Zicha, autor webových stránek www.biolib.cz – databáze BioLib (odvozeno od „Biological Library“, tzn. biologická knihovna), kde postupně vzniká taxonomický systém, názvosloví a rozsáhlá galerie fotografií organismů žijících (nejen) v ČR.
Otištěné obrázky – příklady webových stránek Forestry Images (www.forestry-images.org) převedených do formátu jpg – poskytli Keith Douce a Charles Bargeron, The University of Georgia.
Adresa autora: Ing. Petr Kapitola
VÚLHM Jíloviště-Strnady
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.