Problematika lesního školkařství v roce 2005
S velkým zájmem o účast se setkal seminář Aktuální problematika lesního školkařství v r. 2005 pořádaný Sdružením lesních školkařů ČR pod odbornou záštitou MZe ČR, konaný ve dnech 7. a 8. prosince 2005 v Bzenci. Téměř stovka účastníků jednoznačně dokumentovala zájem lesních školkařů o informace, poznatky i řešení problémů, které jsou pro ně z provozního a profesního hlediska důležité.
Připravovaná prováděcí vyhláškaIng. Miroslav Řešátko, CSc., (MZe) vystoupil s informacemi o základních obsahových záměrech připravované nové prováděcí vyhlášky k novelizovanému zákonu č. 149/2003 Sb. (po uskutečněné novele schváleným zákonem č. 387 z r. 2005). Předpokládá, že tato vyhláška bude vydána na jaře r. 2006 a bude upřesňovat či konkretizovat problematiky případů sloučení či dělení oddílů osiva, stanoví minimální počty stromů ze kterých je nutno sbírat pro daný oddíl osivo, upraví vzory potvrzení o původu atd.
Dokládání původu RMLD
Ing. Pavel Kotrla, Ph.D. (VÚLHM VS Opočno) pojednal o aktuálních pravidlech dokládání původu (RM) lesních dřevin. Základní dokumenty podle zákona 149/2003 Sb. (ve znění novely 387/2005 Sb.), které dokladují původ RM lesních dřevin, jsou tyto:
- Průvodní listy (§ 8 zákona). Vystavuje je dodavatel pro RM, na který bylo vystaveno potvrzení o původu (RM v režimu zákona 149/2003 Sb.).
- Listy o původu (přílohy č. 3 a 4 zákona 149/2003 Sb. v platném znění). Vystavuje je dodavatel pro RM, na který nebylo vystaveno potvrzení o původu (tj. na „starý“ RM vyprodukovaný dle dříve platných předpisů).
- Informační doklad (příloha č. 2 zákona). Vystavuje jej dodavatel, který prodal RM do zahraničí v rámci zemí EU.
- Potvrzení o původu (§ 6 a 6a zákona). Vystavuje je obec na základě ohlášení a žádosti dodavatele. Potvrzení o původu je „rodným listem“ RM, který po sběru vystavuje obec (na sběry ve svém územním obvodu), a to na semenný materiál, části rostlin a sadební materiál z přirozeného zmlazení.Pověřené osoby ke kontrole nakládání s RM
Ing. Martin Pavlíček (ÚHÚL Brno) hovořil o změně v zákonem ustanovené pověřené osobě provádějící kontrolu a sledující údaje o lesní školkařské činnosti v ČR. Citoval mj. změnu v § 2 zákona č. 149/2003 Sb., kde byla zákonem č. 387/2005 Sb. problematika upravena nově vloženým ustanovením pod bodem r) Pověřenou osobou je právnická osoba nebo organizační složka státu pověřená MZe podle § 30 tohoto zákona. Toto pověření obdržel k datu 1. 11. 2005 Ústav pro hospodářskou úpravu lesů v Brandýse n. Labem. V současné době se vypracovává metodika řešící realizaci předmětného pověření.
Ing. Pavlíček současně prezentoval mapu Možnosti přenosu sadebního materiálu lesních dřevin v ČR, kterou připravili k tisku společně ÚHÚL pobočka Brno, VÚLHM VS Uherské Hradiště a SLŠ ČR s tím, že objednávky je možno zasílat buď na adresu Sdružení lesních školkařů ČR (Zemědělská 3, 636 00 Brno) nebo ÚHÚL Brandýs n. L., pobočka Brno (Vrázova 1, 602 00 Brno).
Elektronický přenos informací
Ing. Antonín Jurásek, CSc., (VÚLHM, VS Opočno) informoval o situaci v lesním školkařství ČR v r. 2005 z pohledu zákonné povinnosti podávání informací o školkařské činnosti. Zdůraznil zejména, že pro informační systém jsou v současné době vypracovány jak formuláře o zásobách RM lesních dřevin (RMLD) u dodavatelů (výsledky inventur) a hlášení o produkční ploše školkařského provozu, tak i formuláře pro vyplňování Listů o původu (dle novely zákona). Proto se jeví jako nezbytné (a výhodné) používání elektronického způsobu přenosu informací o školkařské činnosti. Tento postup bude oboustranně výhodný - nejen pro VÚLHM, ale i pro dodavatele, a to zejména v možnosti bezchybného vyplňování (záruka naplnění povinností ze zákona a kompletní dokumentace pro kontrolní orgány).
Zajímavé byly i podané číselné údaje o provozovaných lesních školkách. Na základě hlášení za r. 2004 je vykazována celková plocha lesních školek v ČR 1933,2 ha, z toho produkční plocha činí 1441,8 ha. Celkový počet subjektů, které vlastní licenci pro obchodování s RM lesních dřevin, je 684, z toho 282 provozuje školkařskou činnost a 200 v r. 2004 s RM lesních dřevin neobchodovalo.
Ing. Jaroslav Kazda (Magion systém, a.s.) předvedl prezentaci vyhotoveného a pro provozní užití připraveného digitálního způsobu vystavování průvodních listů RM lesních dřevin. Svým vystoupením tak navázal na vystoupení Ing. Juráska a opakovaně zdůraznil výhodnost profesionálního způsobu řešení příslušného programového vybavení k řešení problematiky vystavování dokladů o původu RM lesních dřevin a poskytování údajů o školkařské činnosti pověřené osobě. Současně informoval o tom, že toto programové vybavení si pořídilo již 35 školkařských subjektů.Zjišťování kvality RMLD
Prom. biol. Zdena Procházková (VÚLHM VS Uherské Hradiště – Kostelany) informovala o prvních zkušenostech s odběrem vzorků a zjišťováním kvality semenného materiálu podle požadavků zákona 149/2003 Sb. a vyhlášky 29/2004 Sb. Zdůraznila zákonnou povinnost uvádění RM do oběhu, pouze vyhovuje-li požadavkům na druhovou čistotu, morfologickou a fyziologickou kvalitu a zdravotní stav. Upozornila na obsah §1 a § 8 vyhlášky 29/2004 Sb., které stanovují podrobnosti o požadavcích na kvalitu RM.
Za období od ledna do listopadu r. 2005 provedli pověření pracovníci výzkumné stanice 193 odběrů z oddílů semenného materiálu.
Vývoj potřeby sadebního materiálu lesních dřevin Ing. Vladimír Foltánek (SLŠ) seznámil účastníky s vývojem potřeby sadebního materiálu lesních dřevin v České republice v posledních letech. Dle statistických údajů, zveřejňovaných ve Zprávách o stavu hospodaření v lesích ČR, v posledním čtvrtstoletí soustavně klesá celková výměra ročně provedené obnovy lesů. Tento pokles je zřetelný zejména v porovnání stavu r. 1990 (35 523 ha) a 2004 (22 234 ha), kdy rozdíl činí 13 289 ha, tj. 37,4 % stavu v r. 1990. Jednoznačně se též projevuje trend snižující se výměry ploch určených k obnově lesů umělým zalesněním. Tento vývojový trend je zřetelný zejména od r. 1990 s výjimkou roků 1995 a 1996 (zalesnění holin po kůrovcové a větrné kalamitě). V porovnání stavu r. 1990 (33 615 ha) a 2004 (18 618 ha) činí rozdíl 14 997 ha, tj. 44,6 % stavu v r. 1990. Ve sledovaném období průběžně narůstá podíl přirozené obnovy lesů z 999 ha v r. 1980 (3,6 % z celkové roční výměry obnovy lesů) na 3401 ha v r. 2004 (15,3 % z celkové roční výměry obnovy lesů). Upozornil též na skutečnost, že s trendem snižování potřeb sadebního materiálu pro umělou obnovu lesů nekoresponduje trend snižování celkových sumárních ploch provozovaných lesních školek, což je podnětem k hlubšímu rozboru problematiky současného stavu produkce a technologie pěstování sadebního materiálu lesních dřevin.Vliv obalů na ujímavost krytokořenného sadebního materiálu
Prof. Ing. Oldřich Mauer, DrSc., (LDF MZLU v Brně) hovořil o významu vhodnosti obalů při pěstování krytokořenného sadebního materiálu na tvorbu jeho kořenového systému. Na základě exaktních závěrů z provedených výzkumných a testovacích prací jednoznačně ověřil vliv tvaru a velikosti obalu, hustoty vnitřního žebrování, a dále pak umístění a tvaru otvorů v obalu pro jímání i odtok přebytečné vody, na tvar, sílu a větvení kořenového systému a s tím související následnou ujímavost po provedené výsadbě a stupeň následných mortalitních ztrát. Výsledky lze shrnout do těchto závěrů:
- velikost obalu (výška, průměr horního průřezu, které jsou určeny ČSN 482115) je nutno brát jako striktní a minimální;
- perforace dna musí být minimálně v 60 % jeho plochy, nejvhodnější žebra dna jsou trojúhelníkového profilu (nevhodný profil je obdélníkový), nepřípustné je i 1 mm vysoké mezikruží u bočních stěn obalu;
- nejvhodnější je cca 40 % perforace bočních stěn obalu, a to pouze v jejich spodní polovině, v případě, že je úložiště příliš suché nebo mokré, není perforace bočních stěn obalu žádoucí;
- nejvhodnější je obdélníkový profil žeber na vnitřních stěnách obalů (nevhodný profil zaoblený); při pěstování semenáčků je žádoucí výška žeber minimálně 4 cm, při pěstování sazenic minimálně 6 mm;
- zkosení bočních stěn obalu maximálně 30° od podélné osy obalu, což platí i v případě zúžení bočních stěn pouze u dna obalu.
Kvalita půdy
Ing. Václav Nárovec, CSc., (VÚLHM VS Opočno) upozornil na nutnost zvýšené a systematické péče o půdu v lesních školkách, žádoucí průběžné sledování její kvality a obsahu živin. Upozornil též na řadu nových problémů, které se s provozem lesních školek v poslední době objevují, mj. i na žádoucí nutnost definovat základní technické, kvantitativní, kvalitativní i obsahové parametry termínu „lesní školka“. Je obecně žádoucí, aby se problematikou zabývala i chystaná novela lesního zákona.
Chemické prostředky
Ing. Viktor Janauer, CSc., (L.E.S. CR) představil „Novinky v používání chemických prostředků v lesním školkařství“. Kromě jmenovité prezentace nově schválených chemických prostředků k užití v ČR též upozornil na dočasně povolené chemické přípravky, povolené k užití do spotřebování zásob. Jsou to tyto:
- Vyřazeny k 31. 12. 2004: Thiovit JET, Stop K, kyselina boritá. Povoleny do konce roku 2005: Dithane DG.
- Povoleny do konce roku 2006: Pirimor 25 WG, Lentagran WP.
- Povoleny do konce roku 2007: Dithane Neo-Tec, Velpar
- Povoleny do konce roku 2008: Karate 2,5 WG, Fusilade Super
- Povoleny do konce roku 2009: Hronci.
JUDr. Vladimíra Odehnalová (Státní rostlinolékařská správa) vystoupila se základními informacemi o situaci v zacházení s přípravky na ochranu lesa a rostlin v souladu se zákonem č. 326/2004 Sb., který vstoupil v platnost 1. 1. 2006. Každá fyzická nebo právnická osoba, která při podnikatelské činnosti v rámci lesního hospodářství přípravky skladuje, prodává spotřebitelům, používá nebo přímo aplikuje a nebo poskytuje poradenství, jimiž se ovlivňuje používání přípravků, musí mít výkon této činnosti zabezpečen odborně způsobilou fyzickou osobou, která musí být v zaměstnaneckém poměru nebo jiném smluvním vztahu. K získání příslušné akreditace a vykonání zkoušek odborné způsobilosti nabídla možnost absolvování odborného vzdělávacího semináře, které organizují např. některá pracoviště Státní rostlinolékařské správy.
RMLD – produkce, kontrola a evidence na Slovensku
Ing. Miriam Sušková a Mgr. Gabriela Debnarová (Lesnická semenarská kontrola Lesnického výzkumného ústavu ve Zvolenu) seznámily účastníky semináře se situací u našich nejbližších sousedů. Centrální evidenci zdrojů vede Lesnická semenářská kontrola ve formě národního registru zdrojů RM. Aktualizace registru zdrojů se provádí 1 x ročně na základě hlášení od správců zdrojů o uskutečněných změnách. Obvodní lesní úřady a správci zdrojů vedou evidenci zdrojů ve své působnosti.
Pro účely horizontálního přenosu jsou na Slovensku vymezené speciální semenářské oblasti pro smrk obecný, jedli bělokorou, borovici lesní, modřín opadavý, buk lesní, dub zimní a dub letní. Pro ostatní dřeviny je společnou semenářskou oblastí celé území Slovenské republiky. Zásady horizontálního přenosu jsou rozdílné v rámci areálu přirozeného rozšíření dřevin a mimo něj. V rámci areálu přirozeného rozšíření dřevin není možný horizontální přenos mezi semenářskými oblastmi. Mimo areál přirozeného rozšíření dřevin není horizontální přenos omezený. Pro účely vertikálního přenosu je vylišeno 8 výškových zón po 200 m n. m., přičemž přenos RM je povolený jen do první nejblíže nižší a první nejblíže vyšší výškové zóny.
České školkařství ve světě Ing. Josef Skřítecký (LČR) své vystoupení dokumentoval zajímavým obrazovým materiálem, pojednávajícím o uplatnění technologie produkce krytokořenného sadebního materiálu systémem Patrik v zemích Jižní Ameriky, zejména Venezuely, Kolumbie a Peru. Prezence českého lesního školkařství ve světě je současně i potvrzením jeho akceptované odborné úrovně.Příručka členů SLŠ ČRs
Pro účastníky semináře byl organizátorem vydán sborník s názvem Příručka členů Sdružení lesních školkařů ČR, který obsahuje základní právní předpisy a adresáře, vztahující se k lesní školkařské činnosti.
Přestože byl seminář dvoudenní a kromě programu semináře byl vytvořen i časový prostor k diskuzi a neformálnímu vzájemnému projednání školkařské problematiky, čas nestačil a bylo stále o čem jednat. Svědčí to o tom, že podnikatelské subjekty zabývající se lesním školkařstvím aktivně vnímají dopad legislativních změn na svou činnost a snaží se být o nich nejen informováni, ale také je plně provozně akceptovat. Zájem o seminář a řešenou problematiku současně navozuje otázku, zda se lesní školkařství v ČR nevyvíjí jako specifická lesnická profese.Adresa autora:
Ing. Vladimír Foltánek
manažer SLŠ ČR
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.