Schweighofer Prize - Ocenění pro objevy v oblasti lesnictví a dřevařství
Každý, kdo má v České republice „co do činění“ s lesnictvím či se zpracováním dříví, zná určitě jméno Schweighofer. A to právem, protože rodinná firma Schweighofer překračuje už po několik generací svým významem a věhlasem v oblasti zpracování dřeva a obchodu se dřívím hranice Rakouska i Evropy. Od roku 2003 je pak o významný důvod, proč znát firmu Schweighofer, více.
Od tohoto roku totiž začala firma Schweighofer ve dvouletých intervalech a ve čtyřech kategoriích udělovat „Schweighofer Prize“, což je ocenění nejvýznamnějších vědeckých objevů a dalších přínosů pro zpracování dřeva a lesnictví. Motto udělované ceny lze přeložit asi jako „Dřevo potřebuje nové myšlenky“ a výstižně vyjadřuje snahu rodiny Schweighoferů motivovat a oceňovat nejvýznamnější inovační počiny týkající se produkce, zpracování a využití dříví.
Dosavadní průběh udělování cen
První udělování „Schweighofer Prize“ se uskutečnilo v roce 2003, druhé v létě 2005. Předávání cen je významnou událostí nejen v evropském společenství zpracovatelů dřeva, ale i ve Vídni a v Rakousku vůbec. Pravidelná účast (a zahajovací projev) ministra zemědělství Ing. Josefa Pröla deklaruje význam lesnictví a zpracování dřeva tak, jak je vnímán v rakouských vládních kruzích, a „propůjčení“ vídeňské radnice ke slavnostnímu ceremoniálu a osobní účast vídeňského starosty dr. Michaela Häupla potvrzují vysokou společenskou prestiž „Schweighofer Prize“. Za zmínku jistě stojí, že ministr Ing. Josef Pröl označil „Schweighofer Prize“ za unikátní v mezinárodním měřítku, protože nikde jinde na světě neexistuje tak prestižní ocenění za přínos rozvoji lesnictví a zpracování dřeva, které by udělovala rodinná firma. V té souvislosti ocenil, že rodina Schweighoferů tímto způsobem podporuje nositele nejlepších myšlenek posouvajících lidské znalosti v oboru lesnictví a zpracování dřeva.
Při udělování „Schweighofer Prize“ se na vídeňské radnici schází hosté z celé Evropy (od Irska po Rusko, od Finska po Řecko), aby byli nejen svědky slavnostního ceremoniálu, ale aby se zúčastnili i odvětvových neformálních setkání. Vídeň se tak na jeden večer stává „hlavním městem Evropy“, co se týká zpracování dříví.
V roce 2005 vybrala odborná porota ze 70 návrhů 7 vítězů. Udělena byla jedna hlavní cena za celoživotní dílo a 6 cen ve čtyřech obvyklých kategoriích. Cenou je dřevěný globus na stříbřitém podstavci a finanční ocenění.
V odborné porotě zasedli v roce 2005 tito významní odborníci: Manfred Brandstätter - vedoucí dřevařského výzkumného ústavu v Rakousku; Bo Borgström - prezident Evropského sdružení podnikatelů ve zpracování dříví; Georg Erlacher - představitel Rakouských státních lesů; Tero Paajanen - vedoucí ústavu technologie dřeva na Technické universitě v Helsinkách; Josef Rettenmeier - předseda správní rady Rettenmeier Holding AG; Alfred Teischinger - vedoucí ústavu nauky o dřevě z BOKU (Universität für Bodenkultur Wien) ve Vídni.
Ocenění za rok 2005
Hlavní cenu za rok 2005 získal prof. Julius K. Natterer, vedoucí Ústavu dřevěných konstrukcí na ETH v Lausanne (Švýcarsko), za celoživotní dílo v oblasti revolučních konstrukcí ze dřeva, a za výchovu celé generace německých a švýcarských stavebních inženýrů a architektů navrhujících dřevěné konstrukce a stavby.
Podrobněji www.iez-natterer.de.
V kategorii technologie zpracování dřeva byly uděleny ceny dvě. První získal kolektiv vedený dr. Heiko Thömenem z Oddělení zpracování dřeva na universitě v Hamburku (SRN). Tento kolektiv, v úzké spolupráci s Oddělením nauky o dřevě a zpracování dřeva na Státní universitě v Oregonu (USA), vyvinul software nazvaný Virtual Hot Press (Virtuální horký lis). Tento software umožňuje simulaci a vizualizaci hlavních parametrů týkajících se jak procesu zpracování, tak i hotových výrobků lisovaných za horka – zejména desek MDF (Medium Density Fibreboards) a desek OSB (Oriented Strand Boards). Software má význam pro celý průmysl velkoplošných materiálů, protože umožňuje snižovat náklady na výrobu jejím zrychlením. Optimalizovat lze bez nutnosti aplikace metody pokus – omyl teplotu při lisování, průběh hustoty v desce, pevnost v tahu a další parametry.
Podrobněji www.bfafh.de/bfh-ers/thoemen.htm.
Druhou cenu získaly za společnou práci dvě instituce: Fachhochschule v Bernu – Hochschule für Architektur, Bau und Holz v Bielu (Švýcarsko), představovaná kolektivem vedeným prof. Balz Gfellerem, a Universita v Nancy (Francie), představovaná dvěma týmy: z Ústavu chemie a z Laboratoří pro studium a výzkum dřeva. Oba tyto kolektivy řídil prof. Antonio Pizzi. Výsledkem společné práce uvedených institucí byly dva systémy „svařování“ dřeva bez použití pojiv. Jsou to: vibrační svařování dvou rovných dřevěných ploch, a vysokorychlostní rotační svařování spojovacích kolíků s více dřevěnými prvky. Oba systémy jsou založeny na tání a tečení amorfních mezibuněčných materiálů ve struktuře dřeva, dosahovaných vysokou teplotou na styčné ploše v průběhu extrémně krátkého času (1 až 3 sekundy). To způsobí částečné uvolnění dlouhých buněk dřeva a dřevních vláken, a jejich následné zformování do pevné struktury s roztaveným ligninem. Svařování dřeva může přispět k úspoře pojiv, a je tak významným příspěvkem k ochraně životního prostředí.
Podrobněji na www.hsb.bfh.ch/hsb/de/holz/portrait/Organisation_Holz.htm, nebo www.enstib.uhp-nancy.fr/fr/recherche.
Rovněž v kategorii marketing a vzdělávání byly uděleny dvě ceny. První získal kooperační projekt European Wood (for China), realizující záměr snížit přebytek dříví v Evropě exportem významných objemů dříví mimo Evropu. Projekt vznikl v roce 2004, vychází ze zkušeností získaných při exportu evropského dříví do Japonska, a sdružuje tyto národní proexportní organizace: French Timber, German Timber Promotion Fund, Nordic Timber Council (sdružující Finsko, Norsko a Švédsko) a ProHolz Austria. Cílem projektu je přenos evropských zkušeností při využívání dříví ve stavebnictví do Číny, a dosažení nepřímé stimulace vývozu evropského dříví. Čína s 1,3 miliard obyvatel představuje největší světový trh a její současná roční výstavba téměř 2 bilionů m2 podlahové plochy je obrovským potenciálem pro účelné využití dříví.
Podrobněji www.europeanwood.org
Druhá cena byla udělena vzdělávacímu programu Postgraduální studium a výzkum: „Konstrukce budov na bázi dřeva pro trvale udržitelný rozvoj lidských sídel.“ (Pracovní název studijního doktorského programu je „Urbanwoodmaster“.) O tento program, který má být zahájen v říjnu 2006, ukončen v červnu 2008 a pak opakován každé dva roky, se „dělí“ tři instituce. Témata zaměřená na použití dřeva a materiálů na bázi dřeva ve stavbách budoucnosti bude zajišťovat Technická universita Dresden (SRN). Bloky zabývající se restaurováním historických dřevěných staveb má na starosti Politecnica di Torino (Itálie) a použití přírodních materiálů ve vícepodlažních budovách se bude vyučovat na Technické universitě Wien (Rakousko). Některé tematické bloky budou též přednášeny lektory z Východní Evropy a Asie. Hlavními osobnostmi programu jsou prof. Wolfgang Winter a dr. Yoshiaki Amino z TU Wien, prof. Peer Halley z TU Dresden a prof. Clara Bertolini-Cestari z Politecnica di Torino.
Podrobněji www.iti.tuwien.ac.at, nebo www.urbanwood.tuwien.ac.at.
- V kategorii výrobky ze dřeva byla udělena jedna cena, a to „Vývoji a výrobě dřevěných konstrukčních prvků spojovaných za vakua“. Autorem metody je Ing. Karl Moser, vedoucí Merk-Project GmbH, který je současně presidentem Německé společnosti pro výzkum dřeva. Metodou Ing. Mosera lze vyrobit křížovým spojováním desek obdobně jako u překližky dřevěné konstrukční prvky o rozměrech až 0,40 x 4,80 x 25 m, nazývané Dickholz, nebo označované ochrannou značkou Leno®. Lepení se přitom provádí speciální patentovanou metodou s použitím vakua. Výsledný produkt může být přizpůsoben individuálním požadavkům – směr desek, počet jejich vrstev, požadované pevnostní charakteristiky i kvalita povrchu mohou být pokaždé jiné. Přitom lze použít řezivo nižší kvality.
Podrobněji www.merk.de.
- V kategorii lesnictví byla udělena rovněž jedna cena, a to „Pozemnímu laserovému skenování pro aplikace v hospodářské úpravě lesa“. Na vývoji tohoto způsobu zjišťování dat se podílel prof. Heinrich Spiecker z University ve Freiburgu (NSR) a pánové Enda Keane a Garret Mulloy z firmy TreeMetrics Ltd. (Irsko).
Podrobněji www.ffu.uni-freiburg.de/Waldwachsturm, www.natscan.de, či www.treemetrics.com.
Okruhy pro příští udělování ocenění
Další udělování Schweighofer Prize se bude konat v červnu 2007. Protože se soutěžní podmínky zatím pokaždé v detailech poněkud upřesňovaly, bude vhodné sledovat stav v průběhu roku 2007. Cena se udílí ve čtyřech kategoriích:
- Lesnictví
Inovační procesy vedoucí k zajištění a podpoře produkce dříví a optimalizaci jeho dodávek ve vysoké kvalitě při respektování zásad trvale udržitelného hospodaření.
- Zpracování dřeva
Technologické inovace a koncepce v oboru pilařské technologie a druhotného zpracování dřeva, včetně strojního inženýrství, konstrukce strojů, výrobních technologií a logistiky.
- Výrobky ze dřeva, využití dříví
- Nové výrobky s podílem dřeva vyšším
než 50 %;
- nové způsoby konstrukčního využití dřeva;
- nové výrobky a aplikace, při kterých je nahrazen jiný materiál dřevem (podíl dřeva nesmí být nižší než 50 %);
- výrobkové změny, otevírající nové trhy pro produkty ze dřeva.
- Obchod dřívím a vzdělávání (kategorie
poprvé zařazená pro rok 2005)
- Marketingová opatření pomáhající k prosazení výrobků ze dřeva na trhu (trh může být mimoevropský, ale iniciativa a přidaná hodnota musejí být evropské);
- informační kampaně zlepšující vnímání dřeva veřejností a spotřeby výrobků ze dřeva;
- opatření ve vzdělávání zlepšující vědomostní základ pro vyšší využívání dříví v Evropě ;
Finanční výše cen pro rok 2005 byla: hlavní cena – 100 000 eur, ceny pro jednotlivé kategorie – 50 000 eur (tj. celkem 4 x 50 000 eur).
Jaké budou podmínky soutěže, kdo bude členem odborné poroty, jak mají vypadat návrhy na nominaci aj. bude možné zjistit (a tiskopisy přihlášek stáhnout) na následujících adresách (zatím na stránkách „visí“ informace vztahující se k roku 2005):
Schweighofer Privatstiftung
Favoritenstraße 7/2, 1040 Wien
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.schweighofer-prize.org
Pozn.: Schweighofer Prize není zaměřena do oblasti výroby a využití celulózy a papíru, ani na tradiční výrobky s nižším podílem dřeva než 50 %, oceňování dříví, mimoprodukční funkce lesů a pomocné materiály při zpracování dřeva (např. lepidla).
Adresa autora:
Prof. Ing. Vladimír Simanov, CSc.
Ústav lesnické a dřevařské techniky
LDF MZLU v Brně
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Historie rodiny Schweighoferů
První zmínka o rodině Schweighoferů je z roku 1642 z Brandu v okrese Zwettl, v oblasti Waldviertel (a této obci zůstali Schweighoferové věrni dalších 500 let), kde vlastnili jeden z jedenácti mlýnů – „Furtmühle“ – na místní vodoteči. Tento mlýn byl současně i místem pořezu dříví. První „statistické údaje o pořezu dříví“ se objevily v roce 1956, kdy manželé Schweighoferovi a jejich 3 spolupracovníci pořezali 1000 m3 řeziva za rok. Gerald Schweighofer nastoupil do firmy v roce 1975, a o dva roky později se rozběhla v Brandu první frézovací linka na světě. Součástí úžasného rozvoje firmy byla výstavba největšího evropského pilařského závodu v Ybbsu, který má na Dunaji i svůj přístav. V roce 1991 převzal Schweighofer pilu v Sollenau u Vídně, a tím přesáhl roční pořez 1 milion m3 řeziva. V roce 1995 získal Schweighofer největší českou pilu v České republice ve Ždírci, a poté i pilu v Plané u Mariánských Lázní. V roce 1997 tak firma Schweighofer vlastnila šest velkých dřevozpracujících závodů, zaměstnávala 1300 zaměstnanců (z toho 900 v Rakousku) a na trh dodávala přes 3 miliony m3 řeziva ročně. Tímto vývojem Gerald Schweighofer upevnil vedoucí pozici na evropském trhu. V říjnu 1998 fúzovala firma Schweighofer s firmou Stora Enso Timber a stala se tak druhým největším zpracovatelem dříví na světě. V roce 2001 Schweighofer svůj podíl ve Stora Enso Timber prodal, a nyní obchoduje s realitami v mezinárodním měřítku a zapojuje se do dřevařských projektů ve východní Evropě.