Neobvyklé lokality přemnožení bekyně velkohlavé - Důsledky opakovaného holožíru

V roce 2006 doznívá gradace bekyně velkohlavé, která v letech 2002 až 2006 postihla cca 6000 ha listnatých, převážně dubových porostů na jižní a jihovýchodní Moravě. Z hlediska lokalizace ohnisek výskytu na Moravě se tato poslední gradace lišila od předchozího přemnožení v první polovině 90. let minulého století tím, že nebyly zasaženy nejjižnější lokality na Valticku a Mikulovsku a naopak byla výrazně postižena severněji položená oblast Ždánického lesa a lokální ohniska přemnožení byla objevena ještě severněji u Letonic na Vyškovsku a u Kuřimi severně od Brna. Ve středních Čechách k přemnožení, na rozdíl od předchozí gradace, nedošlo.

Dosud platilo, že k přemnožení bekyně velkohlavé dochází v prosvětlených suchých doubravách středního a vyššího věku, eventuelně v porostech s příměsí jiných listnáčů, ve skupině lesních typů Carpineto-Quercetum. Při poslední gradaci v letech 2002 až 2006 došlo k několika výjimkám.

První netradiční lokalitou přemnožení bekyně velkohlavé byly typické lužní porosty o celkové výměře cca 55 ha na polesí Velký Dvůr (LČR, s. p., LZ Židlochovice), kde byl v letech 2004 a 2005 zaznamenán silný žír až holožír především na dubu, ořešáku a jilmu. Z důvodů ochrany přírody nemohly být předmětné porosty zařazeny do realizovaného leteckého obranného zásahu.

Druhá oblast netypického výskytu bekyně velkohlavé se vyskytovala v lesním komplexu na polesí Moravský Krumlov, kde bylo v minulých letech pěstebními zásahy zabezpečeno přirozené zmlazení dubu na rozsáhlých plochách. Právě na dubovém zmlazení vznikly v roce 2004 ohniskovité holožíry, avšak v okolních dospělých porostech k výraznému žíru nedošlo.

Třetím příkladem netypického výskytu bekyně velkohlavé byly holožíry v relativně hustých dubových mlazinách, jak v již zmiňované lokalitě na polesí Velký Dvůr, tak i na několika dalších místech na Pohořelicku i Znojemsku.

Za zaznamenání stojí také silný žír na skupinách smrků středního i vyššího věku uvnitř kalamitně napadeného listnatého porostu, např. poblíž Vrbice a Letonic.

Tradiční diskusní otázkou i v rámci ochrany lesa jsou důsledky holožíru způsobeného bekyní velkohlavou v listnatých porostech a s tím související potřeba a nutnost obranných zásahů. Holožír v listnatých porostech neznamená obvykle jejich bezprostřední záhubu. Avšak holožír nebo silný žír opakovaný ve dvou následujících letech způsobí nepochybně oslabení až výrazné zhoršení zdravotního stavu s následným zvýšením počtu souší a možnou aktivizací houbových patogenů i ztrátu přírůstu a samozřejmě ztrátu plodivosti. Zejména v porostech již z nějakého důvodu oslabených (sucho, chudé stanoviště, václavka aj.) jsou důsledky citelné a poznatky z posledních let dokazují, že mohou znamenat nejen zvýšení nahodilých těžeb, zejména dubu, ale i zánik celých porostů nebo jejich silné proředění.

Holožír v lesních porostech uprostřed letního období vyvolává v podmínkách jižní Moravy značnou pozornost občanů v okolních obcích, kteří na situaci upozorňují jak správce lesů, tak státní správu, a žádají vysvětlení a řešení. Také sdělovací prostředky, včetně TV, se touto problematikou opakovaně zabývají. V reakci na tuto situaci státní správa v těchto regionech vyžaduje od správců lesa účinnou obranu.

Současné prosychání až hynutí porostů dubu letního ve věku 20 až 40 let na polesí Velký Dvůr, lokalizovaných v bloku porostů, kde v letech 2004 a 2005 došlo k opakovanému silnému žíru až holožíru způsobenému housenkami bekyně velkohlavé, je příkladem možné kumulace několika nepříznivých vlivů, přinášejícím výrazné ztráty. V daném případě je to rekonstrukce porostů na ploše cca 15 ha a další prosychání porostů, rozsah škod pravděpodobně není konečný. Zvažování a určení, který ze škodlivých vlivů byl prvotní a který druhotný, není z hlediska důsledků potřebné. Důležité je, že žíru bekyně velkohlavé bylo možno zabránit. Správce lesa pro to učinil vše potřebné.

Milan Švestka
Foto: archiv LOS


Z kalendáře ochrany lesa - Srpen

- v jehličnatých porostech pokračuje vyhledávání a asanace stromů napadených kůrovci a dalšími druhy podkorního hmyzu;

- probíhá kontrola a asanace smrkových lapáků II. série a kontrola feromonových lapačů;

- probíhá kontrola rojení bekyně mnišky a smrkové formy obaleče modřínového;

- pokračuje kontrola výskytu klikoroha borového a případné kurativní ošetření;

- v ohrožených lokalitách se zahajuje kontrola výskytu ponrav chroustů;

- pokračuje se v chemické obraně proti padlí na dubech a javorech;

- dokončuje se chemická obrana proti sypavkám na borovici (do poloviny měsíce);

- v případě potřeby se provádí chemická příprava ploch pro podzimní/jarní zalesňování;

- pokračuje preventivní ochrana stromů před poškozováním zvěří (mechanickými prostředky, nátěry, oplocováním).

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.