Pilařské provozy z pohledu přidané hodnoty výroby
Jaroslav Pejzl, Ladislav Slonek
Lesní hospodářství staví v České republice na dlouholeté tradici, stejně jako navazující dřevozpracující průmysl, který využívá jeho surovinovou základnu. Dřevozpracující průmysl si díky svému významu v oblasti produkce (cca 3% podíl na HDP – dle OKEČ – Odvětvová klasifikace ekonomických činností), zaměstnanosti a dalším souvisejícím efektům (podpora dřeva jako obnovitelného zdroje energie a ekologicky výhodného materiálu s dobrou perspektivou atd.) jistě zaslouží v rámci zpracovatelského průmyslu pozornost.
Pilařská výroba představuje přibližně třetinu veškerých tržeb za prodej vlastních výrobků a služeb realizovaných v rámci dřevozpracujícího průmyslu (dle Panorama českého průmyslu 2004). Pro srovnání – ve vyspělých zemích tento údaj dosahuje asi polovičních hodnot. Do budoucna se proto u nás očekává, s ohledem na stávající přebytek pilařských zpracovatelských kapacit, změna struktury dřevozpracujícího průmyslu ve prospěch výrobků s vyšší a vysokou účetní přidanou hodnotou. Obecně se dá říct, že těžiště hospodářské činnosti v dřevozpracujícím průmyslu by se mělo přesouvat do produktů, které využívají vysoce kvalifikovanou pracovní sílu. Přesto i u pilařské výroby je možné do určité míry ovlivnit vývoj účetní přidané hodnoty výroby cestou sledování efektivity výroby a následných opatření vedoucích ke snížení výrobních nákladů, popřípadě změn v organizaci práce apod.
Specifika účetní přidané hodnoty
Účetní přidaná hodnota představuje rozdíl mezi výkony podniku a jeho výkonovou spotřebou.
Mezi výkony patří tržby z prodeje vlastních výrobků a služeb, aktivace a změny stavu zásob vlastní činnosti. Tržby zahrnují veškeré vyfakturované výrobky a služby odběratelům. Prostřednictvím aktivace a změn stavu vlastní činnosti je do výkonů společnosti zahrnována ta část výroby nebo zásob, která se vytváří plně nebo částečně vlastní činností. Typickým příkladem při pořizování zásob je použití vnitropodnikové dopravy vlastním podnikovým vozidlem, což je činnost zvyšující hodnotu zásob, která se do výkonů přenáší právě aktivací.
Proti výkonům stojí tzv. výkonová spotřeba, která zahrnuje spotřebu materiálu, energie a služeb. Mezi nákladově velmi významnou položku u pilařského zpracování řadíme spotřebu energie, a to kvůli jeho vyšší energetické náročnosti oproti jiným odvětvím. Pilařská výroba řeziva je typickým provozem s výhradní, převažující spotřebou elektrické energie. Na jednotlivých zařízeních může celkový příkon běžných pilařských provozů dosahovat značných hodnot. U menších provozů jde o hodnoty pohybující se do 850 kW, u provozů větších často přesahují hodnotu 1500 kW. Mezi energeticky náročné zařízení je nutno zahrnout také vybavení sušáren, které tvoří součást pilařských provozů. Vhodnou skladbou strojního vybavení, popř. modernizací zastaralé techniky novým strojním zařízením lze energetickou spotřebu významně snížit.
Nutno poznamenat, že osobní náklady (tzn. mzdové náklady, související odvody na sociální a zdravotní pojištění a odměny členům orgánů společnosti) v ukazateli účetní přidané hodnoty nejsou zahrnuty. V rámci ukazatelů, které se ve zpracovatelském průmyslu sledují, je ale počet zaměstnanců zohledněn v ukazateli produktivita práce z účetní přidané hodnoty.
Faktory ovlivňující účetní přidanou hodnotu u pilařské výroby
Dosažení určité úrovně účetní přidané hodnoty je závislé na vývoji řady faktorů, které mají s ohledem na charakter odvětví různou váhu. Z výše uvedených skutečností vyplývá, že účetní přidanou hodnotu mohou ovlivňovat jak faktory vnitřní (objem výroby, objem prodeje vlastních výrobků, nastavení jejich prodejní ceny, výrobní kapacita, související náklady za dopravu, energii, vodu, opravy a údržbu strojů a zařízení nebo jejich případná modernizace, poradenské a právní služby atd.), tak faktory vnější (vývoj cen vstupní suroviny, dostatek vstupní suroviny v požadované kvalitě a kvantitě, rozvoj nebo útlum odvětví, které je příjemcem pilařské zpracovávané suroviny, poptávka ze strany odběratelů atd.).
Tržby, představující nejvýznamnější složku výkonů, lze zvýšit zvýšením objemu prodeje a cen realizovaných výrobků. Omezení je v tomto směru dáno především situací na trhu, kde při velké konkurenci může zvýšení ceny vést spíše k negativnímu úbytku odběratelů. Kromě toho může mít na vývoj tržeb vliv kvalita poskytovaných výrobků, jejich „žádanost“ ze strany spotřebitelů i případná masivnější marketingová podpora (reklama v odborných médiích, apod.) cíleně orientovaná na zvýšení spotřeby dřeva obecně.
Další prognóza a závěr
Nedokonalé a zastaralé strojní vybavení je slabou stránkou především menších a středních pilařských provozů, které na rozsáhlejší modernizaci svého strojového parku nemají dostatek prostředků a mnohdy ani dostatek relevantních informací nezbytných pro rozhodování o budoucím vývoji provozu. Tyto zastaralé, neefektivní provozy nebude z dlouhodobého hlediska možné udržet pouze administrativními zásahy a očekává se redukce jejich počtu. Větší podniky s účastí zahraničního kapitálu zpravidla modernizací průběžně procházejí. Přímé zahraniční investice jsou však vkládány spíše do provozů pro výrazné zhodnocení dřeva (např. výroba OSB desek), popř. do provozů, které jsou sdružovány do vyšších celků, umožňujících uplatnění výrobků na trhu a vyšší zhodnocení suroviny (propojení aktivit – pěstování lesa a lesních porostů, pilařské výroby, výroby nábytku, stavebně truhlářské výroby s prodejními organizacemi poskytujícími služby apod.).
Modernizace strojního zařízení má pozitivní vliv nejen na snížení průměrných nákladů cestou snížení energetické náročnosti výroby, ale také na zvýšení objemu realizované výroby. Zrychlení výrobního procesu umožňuje dosažení vyšší kapacity pořezu, a za podmínky zabezpečení odbytu veškeré výroby, následně i tržeb.
Analýza vývoje a faktorů majících vliv na účetní přidanou hodnotu výroby podniku, včetně realizace opatření směřující k jejímu zvýšení, je důležitá nejen pro dosažení prosperity podniku, ale zprostředkovaně také na chod národního hospodářství.
Adresa autorů:
Ing. Jaroslav Pejzl,
Doc. Ing. Ladislav Slonek, CSc.
Ústav základního zpracování dřeva
LDF MZLU v Brně
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.