Informační a vzdělávací středisko LČR V Křivoklátě

Taťána Friebertová

Na základě organizačních změn, které proběhly u Lesů ČR, s. p., zanikl k 31. 12. 2004 Oblastní inspektorát v Křivoklátě v Hradní ulici. Zároveň s touto situací vyvstala otázka dalšího smysluplného využití objektu, a tak se zrodila myšlenka založení informačního centra. Je důležité zmínit, že činnost střediska v podstatě navázala na dosavadní aktivity Lesní správy Křivoklát. Naučné vycházky, odborné doprovody, exkurze a další činnost v oblasti přírodovědného vzdělávání dětí, mládeže, odborné i laické veřejnosti - to vše zajišťovali zaměstnanci Lesní správy Křivoklát již delší dobu.

Hlavním cílem bylo rozšíření této činnosti a její vzájemná koordinace. Je důležité přiblížit veřejnosti problematiku lesního hospodářství a práci lesníků, která bývá často neprávem opomíjena. Osobně pracuji v informačním a vzdělávacím středisku (IVS) na plný úvazek, zajišťuji jeho chod organizačně; pod hlavičku střediska se soustředil i provoz ubytovacích zařízení při LS Křivoklát. Máme jednoho stálého odborného spolupracovníka - Miroslava Pechu, který pracuje externě - a ostatní odbornou práci zajišťují zaměstnanci LS, bez kterých bychom jen těžko mohli fungovat. Středisko organizačně spadá pod Lesní správu Křivoklát.

Programy jsou šité na míru

Hned na počátku vzniku tohoto projektu jsme provedli průzkum v náhodně vybraných školských zařízeních ve Středočeském kraji. Oslovili jsme je s nabídkou, ve které jsme je seznámili s naším záměrem a zjišťovali tak jejich předběžný zájem a požadavky. To byl začátek navázání kontaktů s některými školami, s nimiž dnes již pravidelně spolupracujeme. Co se týká programové nabídky, zvolili jsme cestu připravovat programy tzv. ušité na míru tak, jak si budou konkrétní návštěvníci přát. Návštěvu plánujeme po dohodě s učiteli, domluvíme délku programu, jeho obsahovou náplň (některé skupiny chtějí jenom do přírody, někdo požaduje i přednášku nebo besedu). Podle připomínek se přizpůsobíme školním osnovám, je důležité přihlédnout k věku dětí, jejich zájmům i schopnostem. Návštěvy se snažíme připravit tak, aby se vhodně propojila část naučná spolu s částí oddychovou. Program bývá nastaven tak, aby zbyl čas i na zábavu, která ke každému správnému výletu jistě patří. Zprostředkujeme návštěvu hradu nebo jiné pamětihodnosti v okolí, připravíme opékání buřtů, děti si mohou zasportovat nebo zastřílet ze vzduchovky. Velký úspěch má využívání lesní pedagogiky, kdy se děti seznamují s přírodou zábavnou a hravou formou. Lesní pedagogika se tak stává fenoménem velkých možností, jak předávat i těm nejmenším informace a znalosti takovým způsobem, který zaujme a nenudí. Někteří naši zaměstnanci absolvovali kurz a zásady této moderní výuky si osvojili. Při práci především s mladšími dětmi ji pak hojně využívají.

Různé skupiny návštěvníků vyžadují specifický přístup

Je potřeba zaujímat k návštěvníkům individuální přístup, neboť k nám jezdí děti a mládež nejrůznějšího věku a zaměření. Každá skupina je velmi specifická. Nejčastěji k nám přicházejí děti ze základních škol. Z našeho pohledu je jistě nejjednodušší práce s dětmi mladšího školního věku, zhruba do 12 let. Jsou hravé, vstřícné a soutěživé. Snadno se motivují, umí se radovat z maličkostí, které dokáží naplno prožívat. Starší děti už je potřeba zaujmout něčím, čím získáte jejich zájem a pozornost. Jsou v pubertě, ve věku, kdy většinu z nich téměř nic kromě počítačových her a televize nezajímá, některé nemají k přírodě žádný vztah. Tyto poznatky se samozřejmě nedají zevšeobecňovat, v tom je právě specifikum návštěvnických skupin. Mnohdy stačí několik málo jedinců v kolektivu a naruší celý program, je pak složitější udržet pozornost. Samostatnou kapitolu tvoří děti ze zájmových kroužků (skauti, oddíly ČSOP, nejrůznější ochranářské a přírodovědné kroužky). To bývají velmi pozorní návštěvníci. S úsměvem zaznamenáváme, že si například dělají z vlastní iniciativy poznámky, jsou velmi zvídaví, pokládají nejrůznější otázky. Programová náplň pro středoškolskou mládež vyžaduje vysokou odbornost, neboť vědomosti hlavně studentů gymnázií a lesnických škol jsou na vysoké úrovni. To samé, ještě ve větší míře, platí u vysokoškoláků. Zvláštní přípravu vyžaduje práce s handicapovanými dětmi, ať jsou postiženy mentálně nebo tělesně. U nich je velmi důležitý osobní přístup, člověk se chová a jedná podle intuice a pocitů, které při setkání zaznamená. Děti mnohdy vyžadují tělesný kontakt, rádi se drží za ruku, obejmou vás. Jsou to velmi milí návštěvníci, kteří mají radost ze všeho, co pro ně připravíte. Určitě existuje velké množství odborné literatury a metodiky, jak s těmito skupinami pracovat, ale z vlastní zkušenosti musím potvrdit, že není potřeba hledat složité postupy, stačí se jen na chvíli ponořit do jejich světa.

Děti a mládež tvoří bezesporu většinu naší klientely, ale věnujeme se i dospělým. Rádi přivítáme naše lesnické kolegy a naši pracovníci jim připraví exkurzi zaměřenou na lesní hospodářství LS Křivoklát. Jezdí k nám skupiny turistů, kteří preferují vycházky s doprovodem lesníka. Chtějí se dozvědět zajímavé informace o lese i o okolním kraji. K dispozici máme i kvalitní ubytování, je proto možné vydat se k nám třeba na prodloužený školní výlet nebo na školu v přírodě.

Akce pro zimní měsíce

Především v zimních měsících jsou využívány prostory moderně vybavené zasedací místnosti v budově IVS, kde kromě naučných programů probíhají i akce pro veřejnost. Velkou návštěvnost mají přednášky a besedy s výběrem nejrůznějších témat: lesnictví, ptáci kolem nás, cestování a další společenská setkání. První březnový den k nám zavítali příznivci myslivosti. Myslivost nebyla zvolena náhodně, neodmyslitelně ke Křivoklátsku patří a má zde velkou tradici. To se potvrdilo, neboť místnost byla zaplněna do posledního místa. Večerem provázel Miroslav Pecha, který si přizval zajímavé hosty - např. Bohumila Siegla, křivoklátského rodáka, lesníka, malíře a spisovatele. Jeho vyprávění bylo zajímavé a poutavé, stejně tak jako jeho knihy. Beseda byla doplněna promítáním filmů a fotografií a určitě se řadí mezi počiny, které se setkaly s velkým zájmem. Prostory zasedací místnosti nabízíme také k organizaci školení, seminářů a nejrůznějších firemních akcí. Probíhají u nás jazykové kurzy i aktivity neziskových organizací.

Stálá výstava “Lesy kolem nás”

V dubnu loňského roku byla slavnostně otevřena stálá výstava „Lesy kolem nás” - expozice, která dokáže zaujmout návštěvníky všech věkových kategorií. Je vytvořena tak, aby se cítili opravdu jako v lese. Podlaha se stopami zvěře pokrytá hrabankou, exponáty savců a ptáků, zvuková kulisa bublajícího potůčku a ptačího zpěvu. Už přístupová chodba naznačuje, že není les jako les - na velkých panelech jsou fotografie nejrůznějších typů lesa. V samotné expozici nechybí ani přehledové mapy Křivoklátska, které umožňují základní orientaci, jsou na nich zakreslena chráněná území a rozčlenění křivoklátských lesů. Další panely jsou věnovány historii loveckých hrádků a zvěři, která již byla vyhubena. Návštěvníci si mohou prostudovat geologickou mapu a ukázku půdního profilu. Uvidí prezentaci živé přírody i vodního prostředí. Svůj koutek má i říše hmyzu zastoupená řadou druhů brouků a motýlů převážně vázaných na les. Na jiném panelu najdete dary lesa, velmi oblíbený je noční kout v lese spolu s jeho obyvateli včetně zvukových ukázek. Celá výstava je obohacena interaktivními prvky – poznávačkou stromů, skládankou, sběrem lesních plodů a dalšími zajímavostmi, které umožňují hlavně těm nejmenším návštěvníkům aktivní zapojení do celé prohlídky. Výstava se stala nedílnou součástí našich vzdělávacích programů a je celoročně přístupná i veřejnosti. Od května do října máme otevřeno i v sobotu a v neděli, po zbývající dobu je možno domluvit si návštěvu o víkendech dopředu telefonicky. Vstupné je zdarma. K tomu se snažíme zajistit základní informační servis, k dispozici máme turistické mapy, zpracované vycházkové okruhy a informační letáky. Za dobu konání výstavy prošlo střediskem přes dva tisíce návštěvníků.

„Vstupte bez klepání” není jen prázdný slogan

Středisko se za dobu od svého vzniku dostalo do podvědomí veřejnosti hlavně díky organizaci velkých akcí, jako je okresní kolo přírodovědné olympiády Zelená stezka – Zlatý list, která letos proběhne už potřetí, nebo „Den s Lesy České republiky”, který se již stává tradicí a je veřejností vnímán velmi pozitivně. Některé akce probíhají ve spolupráci s jinými subjekty – např. Správa CHKO Křivoklátsko, Muzeum T. G. M. v Rakovníku, Klub českých turistů nebo základní i střední školy v regionu. Společně organizujeme dny dětí, turistické pochody, ekologické soutěže a další.

Doufáme, že naše aktivity přispívají nejen k přírodovědnému vzdělávání veřejnosti, ale i ke kulturnímu a společenskému životu městyse Křivoklát. Nadále se budeme snažit nenásilnou a zábavnou formou přispívat k tomu, aby se mladá, nastupující generace naučila přírodu chránit a žít s ní v souladu. Věříme, že se lesníkům na Křivoklátě podařilo naplnit heslo „Vstupte bez klepání“, které tak nezůstává pouhým reklamním sloganem.

Na závěr bych chtěla popřát všem kolegům, kteří se věnují lesnické osvětě, mnoho úspěchů a radosti při jejich práci.

Adresa autorky:

Taťána Friebertová

IVS LČR, s. p.

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.