Podpora “dřevěných projektů” v roce 2007
Jan Řezáč
V předchozím čísle Lesnické práce jsme vás informovali o projektech, které Nadace dřevo pro život podpořila v loňském roce. Naší snahou je každý rok vybrat v grantovém řízení a pomoci realizovat nejzajímavější projekty zaměřené na dřevo. V tomto článku bych vás chtěl informovat o nových projektech, které správní rada vybrala pro letošní rok, a na něž nadace přispěje částkou více než 500 000 Kč.
Správní rada nadace posuzuje jednotlivé projekty na základě kritérií uvedených na webových stránkách nadace a po diskusi o každém projektu hlasuje. Pro získání podpory je nutná nadpoloviční většina hlasů z celkového počtu členů správní rady.
Popis podpořených projektů
- Středisko ekologické výchovy Chaloupky:Radost ze dřeva
Projekt se zabývá rozvíjením vztahu dětí ke dřevu jakožto materiálu, který lidstvo využívá od nepaměti, potažmo rozvíjením vztahu k lesu, krajině a přírodě, se zdůrazněním estetické krásy živého stromu a lesa. Během celého roku budou žáci základních škol moci formou pravidelných týdenních výukových programů nahlédnout do historie tradičních řemesel a polních prací a seznámit se s vývojem živočišné a rostlinné výroby, dopravy, krajiny a infrastruktury a využíváním dřeva v těchto souvislostech.
Dřevo bude dětem představováno nejen jako materiál pro umělecké zpracování, ale také jako zdroj zvuků a melodií, a to zejména v programu Dřevo hraje, kdy si děti vyzkouší hru na ručně vyrobené dřevěné nástroje Luboše Mansfelda. První z letních tematických táborů nabídne středoškolákům z celé republiky umělecké vyžití při práci se dřevem, zatímco druhý, zaměřený na archeologii, přiblíží mladším dětem práci se dřevem, hlínou a kamenem.
- Sdružení lesních pedagogů ČR: Kufr plný dřeva
Projekt chce poukázat na dřevo jako na významnou obnovitelnou surovinu. Seznamuje žáky mateřských, základních i středních škol a jejich učitele formou školní výukové pomůcky, kterých je dosud nedostatek, s vlastnostmi dřeva a různými možnostmi jeho využití. Zvláštní důraz klade na obnovení osobního vztahu lidí ke dřevu a s tím související humanizaci spolu s rozvojem emoční inteligence. Pod didaktickým dohledem budou děti v rámci zápůjček čtyř prototypů této pomůcky pracovat v různých školních předmětech s asi 50 špalíčky nejčastěji užívaných dřevin, popisnými kartičkami a sáčky obsahujícími semena a plody stromů a s dalšími dřevěnými pomůckami formou interaktivních her. Vícejazyčné označení pomůcek umožní využití kufru plného dřeva také při výuce cizích jazyků.
- Obec Oseček: Navracení významu dřeva a původních dřevin do krajiny Polabí
Projekt si klade za cíl především navrátit do polabské krajiny, aspoň ve formě alejí, kdysi zde tolik obvyklý dub letní. V uplynulých čtyřech letech se zde podařilo vysázet oboustrannou alej dubů červených, nyní dojde k doplnění a vytvoření pokračování jednostrannou alejí z dubů letních, a tedy ke vzniku významného krajinného prvku. Zároveň vznikne na návsi obce dřevěné dětské hřiště, které dá dětem i jejich rodičům možnost blíže poznat krásu a užitné vlastnosti dřeva.
- FLD MZLU Brno: Výsledky průzkumů dřevěných konstrukcí v historických objektech
Projekt seznámí odborníky, kteří rozhodují o postupech a realizacích průzkumů památkově chráněných objektů - především pracovníky státní památkové péče a zpracovatele projektů obnovy - s nejnovějšími poznatky z oboru stavebně historických a stavebně technických průzkumů dřevěných konstrukcí zabudovaných do historických staveb. Dále budou pořádány přednášky a prezentace ve formě jednodenních vzdělávacích seminářů pro studenty stavebních a dřevařských škol. Šířením informací o aktuálních možnostech exaktních diagnostických, datovacích a dokumentačních metod přispěje tento projekt k volbě šetrnějších způsobů oprav a k uchování cenného fondu historických dřevěných konstrukcí pro další generace.
- Sdružení pro pomoc mentálně postiženým: Vzdělávací pomůcky pro děti s autismem
Projekt řeší nedostatek vhodných a specifických hraček ze dřeva pro děti s autismem. Bude navázána spolupráce se sdružením Fokus Ústí nad Labem, sdružením pro pomoc duševně nemocným, které provozuje chráněné dílny zpracovávající dřevo. Formou zadání konkrétní zakázky (výroba dřevěných hraček pro děti s autismem) bude podpořeno partnerství s chráněnou dílnou. Během výroby si členové a klienti SPMP budou moci prohlédnout dílny pracovní terapie a seznámit se s ukázkami pracovních postupů při práci se dřevem.
- Prodesi: Salon dřevostaveb 2007
Projekt řešil nedostatečnou informovanost o stavění a architektuře staveb ze dřeva v řadách široké veřejnosti. Zaměřuje se na propagaci kvalitní moderní architektury staveb s použitím dřeva, a to zejména staveb s užitím dřeva jako hlavní nosné konstrukce, ale i staveb, kde bylo dřevo jiným vhodným způsobem použito (dřevěný obklad, neobvykle řešené zastřešení, velkorozponové konstrukce, interiérové prvky). Cílem projektu, který byl realizován jako hlavní doprovodný program mezinárodního veletrhu Dřevostavby na pražském výstavišti v Holešovicích, je prostřednictvím představení kvalitní moderní architektury a designu přivést koncové uživatele a stavebníky (nejen z řad drobných investorů) ke stavbám s použitím dřeva, jakož i objevovat nové a aktuální stavby ze všech regionů vydáváním Ročenky dřevostaveb.
- Město Kamenice nad Lipou: Festival Hračkobraní
Projekt usiluje o obnovu veřejné důvěry k české hračce z přírodního materiálu a o obnovu zájmu o tento specifický druh hračky. Chce během festivalu představit české autorské hračky z přírodního materiálu nejširší veřejnosti jako vhodnou alternativu k hračkám, které jsou běžně k dostání v síti hračkářských obchodů a často vůbec nesplňují požadavky na hračku jako zásadní formující prostředek pro vývoj dítěte či prostředek získávání prvních zásadních informací o okolním světě. České hračky z přírodních materiálů budou prezentovány formou výstav, dále hračkářskou dílnou a hernami, trhem s nabídkou hraček z přírodního materiálu, v neposlední řadě pak kulturním programem s důrazem na pohádky v podání loutkářských souborů.