18. zasedání výboru pro lesnictví FAO

Tomáš Krejzar, Richard Slabý

Osmnáctého zasedání Výboru pro lesnictví (Committee on Forestry - COFO) Organizace pro výživu a zemědělství OSN (FAO), které se konalo 12.-16. 3. 2007 v Římě, se zúčastnilo téměř 600 účastníků – členů vlád, mezivládních a nevládních organizací, včetně prezidenta Nigerie Olusegun Obasanja a mnoha ministrů. Současně proběhlo i jednání Regionálních lesnických komisí (Regional Forestry Commissions - RFC) se spolupracujícími partnery (Collaborative Partnership on Forests - CPF). Výsledkem jednání bylo přijetí zprávy doporučující FAO kroky v projednávaných oblastech, a ačkoli máme v naší české kotlině vlastních problémů dost, neškodí se alespoň u příležitosti podobných významných zasedání podívat na lesnictví z poněkud širší perspektivy.

Čím se především zabývalo 18. zasedání COFO?

COFO je nejdůležitější ze statutárních orgánů lesnické části FAO, která také zahrnuje Regionální lesnické komise, poradní výbor pro papír a dřevěné výrobky, výbor pro otázky Středomoří (Silva Mediterranea), Mezinárodní topolovou organizaci a Sdružení expertů pro genetické zdroje v oblasti lesnictví. Pravidelné zasedání COFO přivádí k jednomu stolu vedoucí představitele lesnictví a další vládní činitele s cílem pojmenovat problémy, hledat řešení a doporučovat FAO způsoby řešení. Pravidelně se provádí revize základního programu FAO, doporučení v specifických oblastech.

Delegáti COFO 18 se zabývali zejména těmito záležitostmi: stav světových lesů 2007; lesy a energie; ochrana lesů; lokální úroveň lesnictví; pokrok v trvale udržitelném hospodaření (TUH); sestavování lesnického programu FAO; rozhodnutí a doporučení skupiny FAO; XIII. Světový lesnický kongres.

Vedle hlavních bodů bylo zasedání příležitostí pro podání informací o Národních lesnických programech (NLP), zmírňování chudoby, lesních požárech, zdravotním stavu lesů, vlastnické držbě lesů, problematice malých a středních podniků, dobrovolných směrnicích a nástrojích na podporu TUH, propojení mezi lesnictvím a zemědělstvím či redukci uhlíku z odlesňování.

Stručná historie zasedání Lesnického výboru FAO

COFO 12 se v roce 1995 zabýval rolí FAO v lesnictví se zvláštní pozorností k TUH. Zvažoval vývoj kritérií a indikátorů TUH a roli FAO v Komisi pro udržitelný vývoj OSN a v Mezivládním panelu pro lesnictví.

COFO 13: v roce 1997 pokračovala diskuse o posunu v oblasti TUH, výbor doporučil zahrnutí problematiky do Mezivládního panelu a vyzvedl roli COFO v rámci Regionálních komisí. Navíc zvažoval důsledky Světového potravinového summitu v oblasti uchování genetických zdrojů.

COFO 14: v roce 1999 se jednání zaměřilo na práci Komise pro udržitelný rozvoj, Mezivládního panelu pro lesnictví, globální výhled pro lesnický sektor a na národní a mezinárodní výzvy směrem k lesnické politice v zájmu TUH. Také byla projednána otázka strategické kostry programu FAO pro období 2000–2015.

COFO 15: v roce 2001 se zaměřilo na informace a management znalostí, kritéria a indikátory TUH pro všechny typy lesů a důsledky certifikace a obchodu pro TUH. Zasedání hodnotilo lesnický program FAO, zahrnující výsledky Hodnocení lesních zdrojů a klíčové otázky vyplývající pro lesnictví z Kjótského protokolu.

COFO 16: v roce 2003 se zabýval problematikou lesů ve vztahu k zásobám pitné vody, NLP jako nástroji pro plnění klíčových výsledků Světového potravinového summitu o TUH, střednědobými plány zaměřenými na vztah lesů a potravinové bezpečnosti a na biodiverzitu.

COFO 17 v roce 2005 projednal výbor otázky spojené s hodnocením lesních zdrojů, s činností regionálních lesnických komisí, otázky mezinárodní spolupráce v oblasti lesních požárů. Projednal roli lesů v rámci rozvojových cílů milénia a přípravu Světového lesnického kongresu. V rámci zasedání se konalo i setkání ministrů.

Závěry jednotlivých odborných sekcí

V konečné zprávě COFO žádá FAO o pokračování zpracovávání zpráv o lesních zdrojích, produktech, politikách a institucích prostřednictvím národních center a Regionálních komisí, poradních sborů a dalších organizací a procesů ve snaze zlepšovat využitelnost těchto zpráv pro řešení klíčových problémů.

- Lesy a energie

FAO žádá ustavit komplexní národní bioenergetickou strategii, včetně energie ze dřeva, stejně jako začlenit danou problematiku do NLP a jiných národních strategií; připravit analytickou zprávu o sociálních, ekonomických a environmentálních dopadech vyplývajících ze změny v použití dřeva pro výrobu energie;

organizovat semináře, podporovat dialog na národní a regionální úrovni za účelem zvýšení institucionálních a technických kapacit souvisejících s výrobou a spotřebou bioenergie, včetně energie ze dřeva.

- Ochrana lesa

V této oblasti je třeba především posílit technickou podporu v souvislosti s rostoucí hrozbou požárů, škůdců a invazních druhů; pokračovat v podpoře výměny informací a zkušeností formou vytváření sítí, rozvoje institucí a mezinárodní spolupráce; podporovat rozvojové země v posilování jejich kapacit ve sledování škůdců, nemocí a invazních druhů; podpora propojení mezi regionálními, subregionálními a národními sítěmi ve vztahu k invazním druhům (zejména založení sítě v Latinské Americe).

- Lokální úroveň lesnictví

Je doporučeno uskutečnit další studie o lesní držbě a jejich důsledcích pro TUH a zmírňování chudoby v centrální Asii, Latinská Americe a Karibiku; pomáhat společenstvím a malorolníkům v rozvojových zemích v rozvoji dřevařského sektoru a v oblasti mimodřevní produkce; pomocí NLP podporovat lesnictví jako součást boje s chudobou a za TUH.

- Další postup k TUH

Ve spolupráci s členy a partnerskými organizacemi je třeba vyvíjet, podporovat a realizovat nástroje k překlenutí mezery mezi politikou a vlastní realizací na všech úrovních s důrazem na vícesektorový a krajinný přístup; pokračovat v podpoře NLP včetně aktualizace informací o stavu lesů v jednotlivých zemích; pokračovat v pomoci členům v úsilí o zlepšení lesních zákonů podporou sdílení zkušeností a spolupráce na regionální úrovni; podpora spolupráce FAO s Globálním environmentálním systémem.

- Rozhodnutí a doporučení orgánům FAO

Každá regionální komise má vyvinout program práce s cílem realizace TUH.

- Formování programu činnosti FAO v lesnictví

Je vhodné pokračovat v podpoře národního monitorování lesů jako podkladu pro globální zprávy; COFO doporučuje FAO ve spolupráci s Rámcovou úmluvou o změně klimatu a jinými partnery pomoci zemím splnit úkoly v oblasti zmírňování změn klimatu, včetně redukcí emisí uhlíku z důvodu odlesňování; pokračovat v podpoře TUH v horských lesích, stejně jako v citlivých oblastech mangrovových lesů.

FAO získalo podporu pro další práci

Přestože někteří delegáti považovali záběr letošního jednání za příliš široký, závěrečné dokumenty, které jsou souborem doporučení FAO, jež rozšíří program činnosti v oblasti lesnictví o problematiku energie, klimatických změn a vody, jsou považovány za zlomové.

Jednoznačnou podporu získalo FAO za pomoc při vytváření NLP v jednotlivých zemích (dění kolem aktualizace NLP v ČR na www.uhul.cz/nlp_forum/), což je účinný způsob, jak implementovat globální doporučení na národní úrovni a jak přispět k postupnému a komplexnímu řešení problémů za přispění lesnictví.

Ačkoli problematika právně nezávazného nástroje pro lesy (NLBI) nebyla oficiálně na pořadu jednání, stala se hlavním tématem v kuloárech, což mnozí považovali za dobrou přípravu na dubnové jednání Fóra OSN pro lesy, kde má být dokument přijat.

COFO 18 bylo jedním z nejúspěšnějších v historii. Delegáti využili příležitosti k výměně vzájemných zkušeností, FAO na druhou stranu získalo podporu pro další práci. Mnozí vyzvedli tu skutečnost, že díky dnes již zcela konkrétním klimatickým změnám na Zemi se problematikou začínají zabývat nejdůležitější světové instituce a nejvlivnější politici. Snad tato situace pomůže zastavit pokles rozpočtu FAO, což nyní vede k tomu, že až polovina rozvojových programů závisí na podpoře sponzorů. Navíc zejména rozvojové země staví před FAO nové a nové úkoly, jako je například péče o vodní zdroje.

Více na: http://www.iisd.ca/fao/cof18/

Adresa autorů:

Ing. Tomáš Krejzar, Ph.D.

MZe ČR, ředitel odboru a ekonomiky LH

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Ing. Richard Slabý

UHUL Brandýs nad Labem,

přechodně UNECE/FAO Ženeva

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.