Nástroje lesnického plánování pro Ukrajinu
Marek Mlčoušek
Na základě žádosti ukrajinské strany probíhá v současnosti realizace projektu „Nástroje regionálního a hospodářského lesnického plánování pro Ukrajinu“ (č. projektu: 134/05-07/MZE/B). Tento projekt je financován v rámci zahraniční rozvojové spolupráce České republiky v letech 2005–2007. Hlavním řešitelem je Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem a garantem Otakar Holuša z pobočky Frýdek-Místek.
Cíl: regionální lesnický plán
Projekt má hlavní cíl zpracovat pro pilotní území (cca 12 000 ha) regionální lesnický plán, který je obdobou našeho oblastního plánu rozvoje lesů, ale uzpůsobený podmínkám, požadavkům a potřebám Ukrajiny. Takto zpracované plány budou podkladem pro ukrajinské lesní hospodářství založené na principu trvale udržitelného hospodaření.
Základem celé venkovní práce je charakterizace přírodních podmínek. Hlavními zpracovanými tématy jsou lesnicko-typologické mapování (klasifikace přírodních podmínek), kategorizace lesů (klasifikace funkcí lesa), dopravní zpřístupnění – návrh lesní dopravní sítě - a ochrana lesů.
Pilotní území se nachází v oblasti ukrajinských Východních Karpat; zaujímá lisničestva (obdoba naší lesní správy) Chrepeliv a Buchtivěc v Nadvirnijanském leschozu (obdoba našich bývalých podniků státních lesů – územně odpovídá přibližně jednomu státosprávnímu „rajónu“, tj. okresu) v Ivano-Frankivské oblasti. Území se nachází v nadmořské výšce 550–1547 m n. m. v okolí obce Zelena. Jedná se o údolí řeky Bystricje s přítokem Chrepeliv a část údolí říčky Zelenicje.
Pro lesnicko-typologický (resp. geobiocenologický) průzkum byl použit upravený geobiocenologický klasifikační systém (Zlatník 1956; Buček, Lacina 1999), který byl doplněn o prvky lesnicko-typologického systému (Plíva 1971, 1986): lesní vegetační stupně, míra skeletnatosti půdního pokryvu a svažitost terénu.
Vylišení kategorií lesů
Účelem bylo vytvořit klasifikační systém, který by byl univerzálně použitelný v libovolných přírodních podmínkách střední Evropy tak, aby byly vytvořené jednotky kompatibilní s lesnicko-typologickým systémem ÚHÚL. Použitý klasifikační systém dobře odráží diverzitu ekologických podmínek a současně je uživatelsky dostatečně jednoduchý a srozumitelný, aby bylo možno vyškolit místní lesnický personál pro popis přírodních podmínek západní Ukrajiny.
Na základě přírodních podmínek byly vylišeny následující kategorie lesů:
- I. lesy na mimořádně nepříznivých stanovištích (sutě, kamenná moře, prudké svahy, strže) – stanoviště s kamenitými a balvanitými půdami;
- II. vysokohorské lesy pod hranicí stromové vegetace – polohy 8. vegetačního stupně;
- III. lesy půdoochranné – mimořádně sklonité svahy – cca nad 35°;
- IV. lesy vodoochranné – v oblastech, kde by bylo možné jímat pitnou vodu;
- V. lesy s funkcí ochrany genofondu – lesní porosty s přirozenou skladbou nebo s výskytem původních ekotypů dřevin;
- VI. lesy hospodářské.
Mapování potenciálu ohrožení lesů
V ochraně lesů byl mapován potenciál ohrožení a současné poškození porostů bořivým větrem, sněhem a námrazou, lesní zvěří a pastvou dobytka, která je významným činitelem omezujícím lesní hospodaření v oblasti. Dále byl sledován výskyt dalších biotických (podkorní a listožravý hmyz, hniloby) i abiotických (požáry, údery blesku, sesuvy aj.) škodlivých činitelů. Výstupem projektu bude také metodika komplexního monitoringu ohrožení a poškození lesních porostů škodlivými činiteli.
Návrh lesní dopravní sítě a pracoviště GIS
Návrh lesní dopravní sítě zohledňuje ekonomické podmínky a lokality s předpokladem soustředěných mýtních těžeb a zpřístupnění komplexů v rámci gravitační oblasti. Byla rozlišena naléhavost výstavby, u stávajících cest požadavek na rekonstrukci nebo opravu, a zohledněny potřeby odvozu a vyklizování dřeva v nejbližším decenniu. Při zpracování návrhu bylo využito výsledků lesnicko-typologického mapování (strže, suťoviska, neprůchodné svahy) a digitálního modelu terénu.
V návaznosti na terénní sběr dat, v rámci kterého je předáváno ukrajinským spoluřešitelům české know-how v jednotlivých tématech, je řešena i problematika jejich komplexního zpracování při využívání českých nástrojů GIS. Výstupem projektu je mj. zřízení dvou GIS pracovišť vybavených odpovídajícími IT a proškoleným personálem.
Kromě těchto témat jsou ve spolupráci s ukrajinskými partnery řešena i další související témata, např. návrhy úprav lesnické legislativy (kategorizace lesů) apod.
Adresa autora:
Ing. Marek Mlčoušek
Ústav pro hospodářskou úpravu lesa
Brandýs nad Labem
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.