TechInLes - Projekt zahraniční rozvojové spolupráce na Ukrajině

Martin Černý, Jana Beranová, Igor Bukša

Zahraniční rozvojová pomoc (ZRP) je nedílnou součástí zahraniční politiky ČR a přispívá k naplňování jejích zahraničně-politických cílů. Zahraniční rozvojová pomoc zvyšuje prestiž ČR na mezinárodní scéně a přispívá k rozvoji vzájemných politických a ekonomických vztahů ČR s přijímajícími zeměmi. Poskytování ZRP se dále nepřímo projevuje např. v následujících oblastech: globální bezpečnost, prevence lokálních konfliktů, snížení rizik nelegální migrace, boj proti organizovanému zločinu, prevence terorismu, environmentální bezpečnost, podpora exportu, pronikání na nové trhy, uplatnění českých subjektů a expertů atd. (Ministerstvo zahraničních věcí, obecné informace o ZRS ČR, www.mzv.cz).

V letech 2004-2006 řešil IFER - Ústav pro výzkum lesních ekosystémů, s. r. o., (dále jen IFER) projekt „Transfer pokročilých metodických a technologických poznatků v oblasti inventarizace lesních ekosystémů“. Pro označení projektu se vžil akronym „TechInLes“ (Technologie pro inventarizaci lesů). Zadavatelem projektu bylo Ministerstvo zemědělství ČR.

Projekt už od fáze přípravy návrhu vznikal v úzké spolupráci českých a ukrajinských řešitelů. Podle tehdejších postupů programu ZRS to bylo možné. Potřeby a možnosti byly sladěny v řadě iterací, a už samotný návrh projektu tak mohl být cílen k maximální možné úspěšnosti pozdějšího zpracování. Takový přístup je velmi pravděpodobně podstatně efektivnější než schematické vypisování tendrů, praktikované programem ZRS v současnosti.

Rozvojovým cílem projektu bylo podpořit trvale udržitelné hospodaření v lesích Ukrajiny. V průběhu transformace hospodářských a obchodních vztahů v minulých letech došlo na Ukrajině k poklesu efektivity využití zdrojů lesa, nebo naopak k jejich necitlivé exploataci ohrožující budoucí produktivitu lesních ekosystémů i stabilitu ekosystému krajiny včetně možných dopadů do vodního hospodářství apod. Rozumné, ale přesto intenzivní využití přírodních zdrojů je v méně rozvinutých zemích, zejména na venkově, důležitým nástrojem boje s chudobou. V lesnatých částech Ukrajiny je to velmi aktuální. Podle posledních informací je kupní síla obyvatele Ukrajiny pětkrát nižší než v ČR a dvakrát nižší než v Rusku. Z oblastí, kde byl les v minulosti základním poskytovatelem práce a kde kvůli nedostatečné rentabilitě došlo ke snížení intenzity hospodaření, se rekrutuje velký počet lidí, kteří dnes musejí hledat práci v zahraničí.

Odborná pomoc ze strany IFER se opírala o rozsáhlé zkušenosti v oblasti inventarizace lesních ekosystémů a byla podpořena technologií Field-Map, vyvinutou společností IFER pro počítačem podporovaný sběr dat v terénu. Flexibilní softwarová a hardwarová technologie (www.fieldmap.cz) je snadno přizpůsobitelná širokému spektru lesnických aplikací. Systém Field-Map je v současné době využíván ve více než 20 zemích Evropy, Ameriky, Asie a Afriky. Pro potřeby projektu TechInLes byl lokalizován do ukrajinštiny.

Jaké byly cíle projektu

Cílem projektu bylo rychle a efektivně poskytnout ukrajinským partnerům know-how v oboru inventarizace lesních ekosystémů, a podpořit tak rozvoj a praktické uplatnění pokročilých metod a technologií inventarizace lesů, která je důležitým východiskem pro tvorbu lesnické politiky a racionální hospodaření s přírodními zdroji na Ukrajině.   

S kým jsme na Ukrajině spolupracovali

Garantem projektu z ukrajinské strany byla Statní komise lesního hospodářství (GOSKOMLESCHOZ) a hlavním partnerem projektu byl Ukrajinský vědecko-výzkumný ústav lesního hospodářství a agrolesomeliorace (UKRNIILCHA nebo URIFFM) v Charkově, konkrétně jeho Laboratoř monitoringu lesů, vedená dr. Igorem Bukšou. Na půdě UKRNIILCHA bylo vybudováno pracoviště projektu TechInLes, které se stalo školícím a koordinačním místem pro všechny další aktivity TechInLes na Ukrajině.

Dalšími partnery, kteří se aktivně zúčastnili projektu TechInLes, byli:

- UKRGOSLESPROEKT - ukrajinský státní Lesprojekt (obdoba našeho ÚHÚL, resp. Lesprojektu, pozn. aut.), Irpeň;

- Lesnický institut Národní zemědělské univerzity v Kyjevě;

- Lesnická fakulta Národní lesotechnické univerzity ve Lvově;

- Lesnická fakulta Zemědělské univerzity v Charkově;

- Národní park Gomolšanské lesy (Charkovská oblast).

Projekt TechInLes rozvinul intenzivní spolupráci s dalším projektem zahraniční rozvojové pomoci, švýcarsko-ukrajinským projektem FORZA. Tento projekt působí na Zakarpatské Ukrajině s cílem celkového rozvoje této oblasti. Lesní hospodářství přitom hraje významnou roli a projekt FORZA využil zvláštní kvalifikace projektu TechInLes v oblasti inventarizace lesů a hospodářské úpravy lesů. Spolupráce vedla ke společnému pilotnímu experimentu a pokračuje i po skončení projektu TechInLes.

Jak jsme postupovali při realizaci projektu

Projekt TechInLes byl koncipován tak, aby byl přenos metodických řešení provázen předáním konkrétních technologií umožňujících praktické uplatnění metod. Významnou součástí projektu byl výukový program, který formou školení, exkurzí a pilotních experimentů na Ukrajině i v České republice rozšiřoval kvalifikaci ukrajinských odborníků.

Kvalifikovaní pracovníci na životaschopných pracovištích vybavených potřebnou technologií pokračují v činnosti i po skončení projektu TechInLes.

Konkrétně na pracovišti hlavního partnera UKRNIILCHA bylo s podporou projektu TechInLes vybudováno a vybaveno kompletní pracoviště pro řešení problematiky inventarizace lesů. Jeho pracovníci prošli rozsáhlým tréninkem a pracoviště se postupně stalo fakticky i formálně uznávaným centrem pro řešení problematiky inventarizace lesů na Ukrajině.

Strategie řešení projektu, podporující samostatnost vyškolených ukrajinských odborníků při práci s dodanou technologií, přinesla řadu konkrétních výsledků:  

- Na pracovišti UKRGOSLESPROEKT se metodika a technologie stala součástí rozvojových aktivit, a to jak v oblasti lesnického GIS, tak v oblasti hospodářské úpravy a monitoringu zdravotního stavu lesů.

- Na třech lesnických fakultách tvoří metody a technologie vyplývající z projektu TechInLes součást učebního programu.

- Pracoviště projektu TechInLes bylo pověřeno přípravou metodiky Národní inventarizace lesů.

Při realizaci projektu byl kladen velký důraz na realizaci tzv. pilotních experimentů. Pilotní experimenty přispěly ke zvýšení kvalifikace ukrajinských odborníků a zároveň přinesly prakticky použitelné výsledky.

Velká pozornost byla po celou dobu řešení věnována zviditelnění programu ZRS ČR, projektu TechInLes i konkrétních výsledků. Proto v průběhu řešení projektu připravili ukrajinští kolegové ve spolupráci s IFER 25 odborných publikací, představili výsledky projektu formou prezentací, seminářů, účastí na výstavách apod. Projekt TechInLes zřídil vlastní webovou stránku, na níž je možné nalézt podrobné informace v ruštině a v angličtině (http://www.techinles.org.ua). Vzhledem k tomu, že aktivity projektu trvají i po ukončení jeho financování, vznikají i nyní publikace dokumentující výsledky využívání české technologie v lesnictví Ukrajiny.

Na jaká témata se projekt zaměřil

Projekt TechInLes se zaměřil na řadu témat aktuálních pro Ukrajinu, jejichž společným jmenovatelem je zjišťování stavu lesů.

Národní inventarizace lesů Ukrajiny (NIL)

Problematika statistické výběrové inventarizace lesů byla v době zahájení projektu TechInLes na Ukrajině v plenkách. V průběhu uplynulých let doznala tato metoda uznání a v současné době už je rozhodnuto o realizaci prvního cyklu NIL od roku 2008. Projekt TechInLes byl schopen předložit kompletní metodické a technologické řešení pro projekt NIL dotažené do návrhu inventarizační sítě, metodiky venkovního šetření, metodiky zpracování dat a logistiky. GOSKOMLESCHOZ tak má k dispozici podklady, ke kterým by se jinými cestami jen obtížně a dlouho dopracovával. V únoru 2007 rozhodl GOSKOMLESCHOZ o tom, že pro NIL bude použita česká technologie.

- Provozní inventarizace lesů

Provozní inventarizace lesů implementuje metody statistického výběrového šetření v lesích v lokálním či regionálním měřítku a je určena pro hospodářské plánování, resp. pro management území. Projekt TechInLes provedl dva rozsáhlé pilotní experimenty (na východní a západní Ukrajině), které poskytly konkrétní podklady a ukázaly cestu rozvoje hospodářské úpravy lesů. Tento přístup vyvolal na Ukrajině velký zájem, protože řeší aktuální a pro Ukrajinu velmi palčivé problémy obhospodařování lesů, zejména lesů v Karpatech.

- Monitoring zdravotního stavu lesů

Projekt TechInLes technologicky podpořil práci dlouhodobého projektu Monitoringu zdravotního stavu lesů (Forest Focus, ICP/Forests). Tento projekt řeší Laboratoř monitoringu UKRNIILCHA. Implementace pokročilých softwarových technologií pro budování databází a zpracování dat v projektu TechInLes významně přispěly ke kvalitě získávaných dat a zpracovaných výstupů.

- Taxace lesa

Sběr dat pro lesní hospodářské plánování je klíčovou činností UKRGOSLESPROEKT. Projekt TechInLes rozpracoval kompletní technologii na bázi systému Field-Map pro podporu sběru, resp. aktualizace hospodářsko-úpravnických dat. Data z databáze UKRGOSLESPROEKT jsou připravena pro terénní aktualizaci, jsou vytištěny pracovní mapy a venkovní formuláře, po provedení venkovního šetření jsou mapové i popisné údaje aktualizovány a výsledné údaje převedeny do databáze UKRGOSLESPROEKTu.

- Informační standard LH

Ukrajina a konkrétně GOSKOMLESCHOZ již několik let řeší otázku tvorby komplexního informačního systému pro lesní hospodářství. Přitom se vedou nekonečné diskuse o tom, jakou technologii by bylo vhodné zvolit. Projekt TechInLes demonstroval GOSKOMLESCHOZu, že koncepce informačního systému a volba konkrétní technologie jsou samostatné úlohy. Tvorba informačního standardu a výměnného formátu dat LH nezávislého na konkrétní technologické platformě dávají GOSKOMLESCHOZu větší nezávislost a možnost dalšího rozvoje. TechInLes rozpracoval na bázi stávajících datových struktur UKRGOSLESPROEKTu i první návrh informačního standardu a výměnného formátu.

- Zjišťování zásob a sortimentace stojících stromů

Na Ukrajině se pracuje s předtěžební taxací porostů a připravuje se prodej dřeva nastojato. Projekt TechInLes uplatnil poznatky IFER v oblasti měření a modelování stojících kmenů. Metoda prokázala svou přesnost.

- Inventarizace městské zeleně

Technologie pro mapování a měření lesních porostů se může dobře uplatnit i při inventarizaci městské zeleně. Rozsáhlé plochy městských parků procházejí každých pět let tzv. pasportizací, jejíž součástí je podrobné mapování a měření stromů. Uplatnění technologie Field-Map výrazně zefektivnilo standardně prováděné práce.

- Lesnické vzdělávání

Zavedení nových metod a technologií do učebních programů lesnických univerzit přispívá ke kvalitě výuky a umožňuje studentům i praktické seznámení s moderními technickými prostředky.

Jak projekt prospěl ukrajinským partnerům

Ukrajinská strana hodnotí výsledky projektu velmi pozitivně z hlediska objemu a významu dosažených výsledků, i v relaci k dalším projektům ZRS v oboru lesního hospodářství na Ukrajině (Švýcarsko, Švédsko, Holandsko, Česká republika). Projekt byl příznivě hodnocen i evaluační komisí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Ukrajinská strana stojí o pokračování projektu TechInLes v období, kdy začne plná implementace programu NIL.

Úspěch projektu byl podmíněn tím, že projekt TechInLes nebyl chápán jako výjezdní výzkum českých expertů na Ukrajinu, ale byl dominantně orientován na předávání už existujících metod a technologií a na maximální zapojení ukrajinských partnerů do řešení.

Adresa autorů:

Ing. Martin Černý, CSc.

RNDr. Jana Beranová

IFER - Ústav pro výzkum lesních ekosystémů, s. r. o.

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Dr. Igor Bukša

Ukrajinský vědecko-výzkumný ústav lesního hospodářství a agrolesomeliorace (UKRNIILCHA), Laboratoř monitoringu a certifikace lesů, Charkov

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , www.uriffm.org.ua

Foto: P. Vopěnka

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.