Zestátnění HLDS?

V denním tisku (Hospodářské noviny z 13. 4. 2007) se objevily informace o plánovaném zestátnění Hradecké lesní a dřevařské společnosti. Stát prý přichází obchodováním přes HLDS o stamiliony korun. Smlouvu mezi HLDS a LČR bývalý ředitel František Koníček prodloužil. Podle něj byla pro stát výhodná. Ministr zemědělství Petr Gandalovič má jiné řešení a přišel se dvěma variantami, jak problém vyřešit: první počítá s tím, že stát ve firmě získá sto procent akcií a pak přes ní dřevo bude prodávat dál. Druhá varianta počítá s ukončením “nevýhodné” spolupráce letos v prosinci. Vyřešení situace dostal na starost jím nově jmenovaný generální ředitel LČR Jiří Holický. Požádali jsme o reakci ředitele HLDS, a. s., Františka Dejnožku.

- Jak je to vlastně s údajnou nevýhodností obchodování LČR přes HLDS? Znovu se objevují odkazy na kontrolní protokol NKÚ z roku 2004...

Pokud hodnotím výhodnost či nevýhodnost nějakého vztahu, tak proti vynaloženým nákladům musím postavit výnosy (oceněný přínos). Stavět proti nákladům za skutečně vynaložené obchodní služby pouze příjem z dividendy není z ekonomického hlediska příliš korektní. NKÚ do svých závěrů nezahrnulo podklady o výnosech, které mu HLDS předkládala. Proto se nemohu ubránit pocitu, že závěry NKÚ byly poněkud účelové. Znalecký ústav přizvaný státním zástupcem v rámci šetření policie konstatoval, že spolupráce LČR s HLDS neměla negativní důsledky a po zavedení obchodování přes naši společnost LČR dokonce dosáhly nejlepších hospodářských výsledků. Celou záležitost považuji za vysvětlenou, prokázanou a uzavřenou.

- LČR uvádějí, že zpětný odkup dříví je protisoutěžní a je v kolizi s právem ČR a EU. Jak je možné pokračovat v plnění protiprávních smluv?

Nevím o žádných účinných smlouvách, které by byly v rozporu se soutěžním právem. Všechny historické smlouvy mezi LČR a lesnickými společnostmi, které měly zakotveny tzv. „zpětný odkup“, již skončily nebo byly z rozhodnutí LČR upraveny. Platná smlouva LČR s HLDS systém zpětného odkupu nezavádí, ani na něm nestojí. Smlouvy s lesnickými společnostmi uzavírané v roce 2007 byly připraveny pod pečlivou kontrolou odborníků na pravidla hospodářské soutěže a jsem přesvědčen, že z pohledu práva ČR i EU jsou v pořádku.

- V čem by tedy, podle vašeho názoru, mohla spočívat budoucí spolupráce LČR s HLDS?

Pro LČR má úzká spolupráce se specializovanou obchodní společností, která realizuje obchodní politiku státních lesů, potažmo státu, celou řadu výhod. HLDS není narozdíl od LČR v pozici veřejného zadavatele, což je v případě zajišťování služeb v oblasti logistiky daleko operativnější. HLDS je členem klíčových komoditních burz nejenom v ČR, ale i ve středoevropském regionu. Má právo přímo obchodovat na veřejných kontrolovaných trzích. HLDS je schopná předkládat LČR kvalifikované prognózy vývoje trhu dříví, a tím umožnit LČR včasnou přípravu a reakci.

- Jak probíhají jednání o možné budoucí spolupráci LČR s HLDS?

Momentálně nijak. V současné době je aktuální řešení zpracování kalamity. S generálním ředitelem LČR jsem dohodnut na pokračování těchto jednání v průběhu května tohoto roku. Již téměř rok leží na MZe žádost LČR o navýšení jejich kapitálové účasti v HLDS na 100 %. Jsem připraven jednat o jakékoliv variantě, která pomůže pohnout se z místa a nastavit stabilnější prostředí pro celý systém obchodu se dřevem. Stabilní prostředí je důležité nejenom pro lesnické společnosti, ale i pro odběratele.

- V čem z hlediska HLDS vidíte největší problémy zpracování letošní kalamity u LČR?

HLDS na základě smlouvy nakupuje od LČR dříví, které pro ně vyrábí smluvní partneři. Nejedná se tedy o tzv. zpětný odkup v původním slova smyslu, jak byl praktikován ve starých smlouvách. HLDS tímto dřívím plní svým jménem kontrakty, které s odběrateli uzavřely LČR. V důsledku předstihu těžby dříví, vyvolaného nutností včas zpracovat kalamitu, vzniká přebytek zásob kulatiny, které smluvní odběratelé nemohou z kapacitních důvodů odebrat nyní v předstihu. Trvají na odběru ve třetím a čtvrtém čtvrtletí tohoto roku. HLDS vidí jako optimální řešení situace jistý kompromis mezi uskladněním těchto přebytků a hledáním jiných odběratelů. To ovšem bude vyžadovat úpravu současných smluvních vztahů. 

- Domníváte se, že k takovým opatřením dojde včas? 

Předkládáme vedení LČR naše návrhy na řešení mimořádných situací, současných i budoucích, ale jednání nejsou ještě ukončena.

Děkuji za rozhovor (23. 4. 2007), Oto Lasák

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.