Editorial 8/2007
Vážení čtenáři, vážení lesníci,
vítám Vás u srpnového čísla Lesnické práce, která přináší i o prázdninách pestrou „druhovou skladbu“ informací z lesnického sektoru. Zásadní informací pro všechny je nepochybně podpis memoranda o principech hospodaření se státním lesním majetkem do roku 2010. Dodržování a objektivní vyhodnocení důsledků memoranda by mohlo přinést kýženou stabilizaci lesního hospodářství v ČR.
V souvislosti s dlouhodobými nesváry mezi lesnickými firmami a státním podnikem LČR a v kontextu se zvyšujícím se tlakem různých ekologických hnutí a organizací mne napadá známé pořekadlo „když se dva perou, třetí se směje“. A tak se můžeme dozvědět, že je těžba harvestorovou technologií horší než kůrovcová kalamita, že by se za mokra nemělo těžit apod. Škoda, že kromě mediální kritiky nepřicházejí ekologická hnutí také s návrhy řešení. Mám na mysli řešení, o kterých je možné ve vazbě na ekonomické možnosti lesního hospodářství diskutovat.
Aktuální informaci o rekordní těžbě dříví za rok 2006 nabízíme v komplexním pohledu ÚHÚL na straně 6-7. Na stránkách Lesnické práce se též vrátíme k tématu likvidace kalamity, a to formou ankety a článku, který mapuje aktuální stav zpracování kalamity u LČR.
Další zajímavé informace poskytuje článek věnující se lesním požárům očima hasičů. Snad bude těchto znalostí a dovedností v lesích zapotřebí co nejméně. Přesto si myslím, že alespoň orientační znalost hasebních postupů může být v případě lesního požáru lesníkům k užitku.
Vážení čtenáři, nenechávejte si své náměty, připomínky, ale i kritiku pro sebe a napište nám. Věřím, že je využijeme ku prospěchu časopisu Lesnická práce.
S pozdravem Lesu zdar
Jan Příhoda