Páté kolo akreditace privátních poradců pro obor lesnictví
Martin Polívka
Na konci května letošního roku byl v Bruselu schválen Program rozvoje venkova ČR pro období let 2007–2013. V novém programovém období se tak lesnímu hospodářství otevírají další možnosti získávat finanční podpory z evropských zdrojů. K novým dotačním titulům patří i podopatření „Využívání poradenských služeb“. Podpora je svázána s činností poradců zapsaných v Registru poradců MZe ČR pro obor lesnictví.
Akreditace zemědělských poradců MZe ČR
V minulém roce jsme lesnickou veřejnost informovali o poradenství poskytovaném Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem (ÚHÚL) a o budování poradenského systému v resortu zemědělství. Povinnost zřídit poradenský systém nám ukládá jako členskému státu EU Nařízení Rady 1782/2003. V září 2006 bylo vyhlášeno páté kolo akreditace poradců. V rámci pátého kola byl podruhé otevřen i obor lesnictví. K akreditaci pro privátní poradce v oboru lesnictví se přihlásilo Správci Registru poradců MZe ČR, kterým je Ústav zemědělských a potravinářských informací (ÚZPI), celkem 41 zájemců z řad odborných lesních hospodářů, znalců a pracovníků taxačních kanceláří z celé České republiky.
Akreditace se řídí zvláštním předpisem MZe ČR (Směrnice MZe ČR č. j. 35089/02.2010 ze dne 14. 11. 2002 o akreditaci poradců vedených v Registru poradců Mze ČR). Představuje proces, který má ověřit, potvrdit a garantovat odbornou způsobilost zemědělských poradců, a to jak ve vztahu k EU, tak ve vztahu k veřejnosti. Skládá se z části teoretické a z části praktické. V teoretické části musí frekventanti projít kurzem právního minima a složit zkoušku. V praktické části uchazeč zpracuje projekt podle zvoleného oboru akreditace, který následně obhajuje před akreditační komisí. Na každý předložený projekt nechává Správce Registru zpracovat posudky dvěma oponenty. Osnova akreditačních projektů se velice podobá osnově používané při podávání projektů podporovaných například z operačních programů EU. Jsou-li oba posudky kladné, je žadatel připuštěn k obhajobě před pětičlennou akreditační komisí. Dokladem úspěšného zakončení je akreditační certifikát udělovaný na pět let. Následně je poradce zapsán do Registru poradců MZe ČR.
Průběh pátého kola akreditace poradců pro obor lesnictví
V podzimním období uchazeči prostudovali formou samostudia právní minimum a doporučenou literaturu s využitím konzultací s odborníky podle jednotlivých oborů. Konzultantem pro obor lesnictví se stal pan Martin Flora. Na závěr v rámci přípravy na zkoušku z právního minima uspořádal ÚHÚL ve spolupráci s ÚZPI „Kurz právního minima“, který se uskutečnil v Pardubicích 23. 11. 2007 a lektorsky ho zajišťoval Martin Flora. Jako lektoři dále přednášeli pracovníci ÚHÚL pobočky Hradec Králové Alois Minx, Bohuslav Málek a Martin Polívka. Konání kurzu ve svých prostorách umožnil Krajský úřad Pardubického kraje. Dne 28. 11. 2006 frekventanti absolvovali zkoušku z právního minima na MZe ČR. Zkouška měla podobu testu a většina frekventantů byla úspěšná.
Po zkoušce z právního minima následovala druhá část akreditace, a to vyhotovit akreditační projekt a obhájit ho před akreditační komisí. Termín odevzdání projektů byl stanoven Správcem Registru poradců Mze ČR na 31. 1. 2006. Posudky na akreditační projekty zajišťoval ÚHÚL společně s externími specialisty. Ve většině případů byl prvním oponentem vždy pracovník ÚHÚL. Z řad externích specialistů zpracovali druhé oponentní posudky Martin Flora, Jiří Matějíček, Jan Sebera, Radek Zádrapka, Milan Zerzán, Jan Apltauer, Ivo Zatloukal, Josef Jirátko.
Dne 28. 2. 2007 začaly obhajoby akreditačních projektů před akreditační komisí. Obhajoby probíhaly v šesti termínech a skončily 16. 4. 2007. V každé akreditační komisi byl vždy zástupce MZe ČR, zástupce Správce Registru poradců MZe ČR a externí specialista, metodici a odborní pracovníci ÚHÚL. Postupně se v komisi vystřídali za MZe ČR Jindřiška Losmanová, Dagmar Urbanová, Aleš Staněk, Správce Registru zastupovala Jitka Drozdová, z externích specialistů Martin Flora a Jiří Matějíček, z odborných pracovníků ÚHÚL Bohuslav Málek, Alois Minx a z metodiků ÚHÚL Jaroslav Kubišta, Ludmila Benešová a Martin Polívka. Komise posuzovala při obhajobě úroveň komunikačních a prezentačních dovedností, odborné znalosti i všeobecný přehled o možnostech získávání podpor a dotací pro lesní hospodářství. Páté kolo akreditace poradců dokončilo 36 frekventantů.
Registr poradců MZe ČR
V průběhu května byli všichni úspěšní frekventanti zapsáni do Registru poradců MZe ČR. Zároveň přešli z Registru poradců MZe ČR v rámci poradenského systému do části pro metodiky akreditovaní poradci z řad zaměstnanců ÚHÚL. Celkem je v Registru poradců MZe ČR zapsáno 39 poradců v oboru lesnictví. Seznam privátních poradců z druhého i pátého kola akreditace pro obor lesnictví je přiložen v tabulce. Kontakty na privátní poradce vedené v Registru poradců MZe ČR může lesnická veřejnost získat na stránkách www.agroporadenstvi.cz - „Registr poradců MZe“, dále na stránkách www.uhul.cz/poradenstvi/odkazy_por.php - „Registr poradců MZe“, nebo po aktualizaci i v mapové aplikaci „Registr poradců – mapy působnosti“. Pouze na poradenskou a konzultační službu poradce zapsaného v Registru poradců MZe ČR bude možné získat finanční příspěvek v rámci podopatření I.3.4. EAFRD – Využívání poradenských potřeb. Předmět podporovaných poradenských činností bude vymezen MZe ČR.
Adresa autora:
Martin Polívka DiS.
ÚHÚL Brandýs nad Labem
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Podopatření I.3.4. EAFRD – Využívání poradenských služeb
Opatření je určeno ke zlepšení informovanosti podnikatelů v lesnictví, vlastníků lesa, sdružení vlastníků, nájemců lesů, odborných lesních hospodářů a dalších osob podílejících se na resortních a dalších činnostech ve venkovské krajině. Cílem je usnadnit orientaci v platné legislativě a podpořit zavádění nových výrob, výrobních metod a technologií, které jsou zároveň slučitelné se zájmy zachování a zlepšení krajiny a ochrany životního prostředí.
Charakteristika opatření: cílem je finanční podpora vlastníkům lesa, nájemcům lesa, podnikatelským subjektům v lesním hospodářství pro poradenství v okruzích platné legislativy včetně příslušnosti orgánů statní správy a procesních lhůt (ochrana životního prostředí, pracovně právní vztahy, bezpečnost práce aj.), norem příslušného certifikačního systému, managementu a marketingu, logistiky, nových technologií.
Cíle opatření:
- zvýšení konkurenceschopnosti;
- rozvoj znalostí a zvýšení lidského potenciálu;
- zlepšení trvale udržitelného managementu podniku;
- zlepšení a usnadnění managementu a zlepšení výkonu díky dalšímu rozvoji lidského potenciálu.
Kategorie příjemců podpory: fyzická nebo právnická osoba hospodařící v lesích, které jsou ve vlastnictví soukromých osob nebo jejich sdružení, nebo jsou ve vlastnictví obcí nebo jejich sdružení.
Přijatelné výdaje: podporu lze poskytnout jako příspěvek na nákup poradenských a konzultačních služeb, které odpovídají účelu podpory. Příspěvek je možné získat pouze na poradenskou a konzultační službu poradce zapsaného v Registru poradců MZe ČR.
Druh podpory: přímá nenávratná dotace.
Způsob financování: podílové financování.
Příspěvek EU činí 75 % veřejných zdrojů.
Příspěvek ČR činí 25 % veřejných zdrojů.
Výše podpory: podpora za poskytnuté poradenské služby bude poskytována max. do výše 80 % způsobilých nákladů (maximálně 1500 eur/rok/příjemce). Maximální výše podpory na jednoho příjemce je 315 tis. Kč pro období let 2007–2013.
Podmínky poskytnutí podpory:
- poradenská služba je v souladu s příslušnou právní úpravou;
- poradenská služba je v souladu s příslušnou právní úpravou, a pro každou schválenou žádost se může použít pouze jeden zdroj financování ze zdrojů EU;
- poradenské služby se týkají zákonných požadavků uvedených v nařízení Rady (ES) č. 1782/2003 a odpovídají vodítkům VI/185/250/04 v platném znění.