Těžba dřeva v roce 2006

Jaromír Vašíček

Podle Českého statistického úřadu (ČSU) se v roce 2006 vytěžilo z našich lesů 17,68 tis. m3 dříví. Tato zpráva jistě vyvolá u odborné i laické veřejnosti diskusi. Důvodem uveřejnění tohoto článku je poskytnout k případné polemice údaje, kterými disponuje datový sklad Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů v Brandýse nad Labem (ÚHÚL).

Zjišťování výše těžeb

Výše těžeb se do roku 1995 zjišťovala v ÚHÚL na základě lesní hospodářské evidence (LHE), která byla jednotlivými subjekty nahlašována. Od roku 1996 je výše těžby dříví v lesních porostech zjišťována pomocí statistických výkazů LES P8 – 01. Celková výše těžeb je dopočítávána v ČSÚ pro všechny lesy v České republice podle statistických údajů o výměře lesů a objemu těžeb vykázaného jednotlivými respondenty.

Zásoby dřeva v lesních porostech

Objemy dříví se u nás uvádějí v hroubí, tj. hmotě s minimální tloušťkou 7 cm. Stav zásob dříví v lesních porostech v ČR je sledován v ÚHÚL pravidelnou aktualizací údajů v datovém skladu na podkladě každoročně přijímaných dat ze schválených LHP a LHO. Výše zásob je následně uveřejňována ve Zprávě o stavu lesů a lesního hospodářství ČR. Z grafu 1 plyne, že se zásoby dřeva od 30. let minulého století do dnešních dnů prakticky zdvojnásobily.

Trvalý růst celkových zásob dřeva je z velké části způsoben tím, že dospívají plošně nadnormální věkové stupně a současně se zvyšuje střední věk dřevin. Nárůst zásob je nutno do určité míry přisuzovat rovněž změnám metodik zjišťování. Před rokem 1960 šlo převážně o kvalifikované odhady. Rychlý nárůst zásob v období 1960–1980 je ovlivněn zavedením přesnějších metod.

Růst zásob dříví v lesních porostech pozoruje většina států Evropy. Příčiny tohoto růstu nejsou zcela vysvětleny, existuje několik hypotéz vysvětlující tento jev. Jmenovat lze například stále stoupající množství dusíku pocházejícího z automobilové dopravy, růst průměrné teploty, vyšší podíl oxidu uhlíku v ovzduší; dalším důvodem může být i skutečnost, že se v současnosti ponechává v lese větší podíl zbytků než dříve, čímž se, v porovnání s předchozím obdobím, zlepšila bilance živin lesních porostů. V neposlední řadě se na růstu zásob dřeva v evropských lesích projevuje také fakt, že objem těžeb je v řadě evropských států dlouhodobě nižší, než činí běžný přírůst.

Roční výše těžeb 

Výše těžeb je regulována lesním zákonem. Z grafu 2 je patrné, že dlouhodobý trend výše těžeb rostl s výjimkou začátku 90. let, kdy byl uskutečněn restituční proces, v jehož průběhu byly těžby omezovány. Postupně se zvyšuje i těžební intenzita, tj. těžba přepočtená na 1 ha porostní půdy, a to přesto, že současně pozvolna roste výměra lesní půdy v ČR. Podíl listnaté těžby se mírně zvýšil (hlavně dub a buk). U jehličnanů v objemu těžeb stále převažuje - a ještě dlouho bude převažovat - smrk.

Trendy vývoje lesů na území ČR

- Narůstá výměra porostní půdy;

- zvyšuje se zásoba dřeva v lesních porostech;

- zvyšuje se podíl porostů VI. a VII. věkové třídy;

- zvyšuje se celkový objem těžeb;

- zvyšuje se těžební intenzita;

- roste poptávka po surovém dříví;

- po dlouhodobém nárůstu průměrného obmýtí v ČR se od roku 1994 jeho nárůst zpomalil a od roku 1999 obmýtí pozvolna klesá.  

Nejdůležitější příčiny těžby dřeva v roce 2006

Těžba dříví v lesních porostech na území ČR dosáhla podle ČSÚ v roce 2006 výše 17,68 tis. m3. Jde o historicky nejvyšší těžbu na našem území. Ptejme se po příčinách. Tou hlavní je nesporně překročení výše těžby u státního podniku LČR, který se rozhodl navýšit těžby ve 4. čtvrtletí roku 2006 z důvodu očekávaných obtíží při uzavírání smluvních vztahů na začátku roku 2007.

Navýšení těžeb u LČR bylo reakcí na tlak dřevozpracujícího průmyslu, který signalizoval v podzimním období 2006 nedostatek dříví na trhu. Dalším důvodem bylo předzásobení dřevní surovinou pro výpadky produkce související s koncem roku a případné výpadky zaviněné zimními výkyvy počasí. To vše bylo umocněno právně nestabilním prostředím způsobeným nejasností smluvních vztahů mezi dodavateli služeb a státním podnikem LČR.

Těžba dřeva a přírůsty

Celkový běžný přírůst (CBP) udává celkovou hmotovou produkci v současných lesních porostech. CBP bezprostředně reaguje jak na změny věkové a druhové skladby porostů, jejich prořeďování a zdravotní stav, tak i na změny růstového prostředí. Během osmdesátých let CBP mírně poklesl, a v posledních letech naopak stoupá.

Důvodem růstu CBP je s největší pravděpodobností, vedle výše uvedených změn prostředí (klima, depozice dusíku atd.), nadnormální zastoupení věkových stupňů nastupujících do věku kulminace přírůstu. Do budoucnosti lze vyslovit hypotézu, že se CBP bude postupně snižovat (některé signály již v tomto směru byly zaznamenány) vlivem vyššího podílu některých druhů dřevin, u kterých je hmotová produkce nižší než u současné dřevinné skladby.

Vyrovnanost těžebních možností je vhodnější posuzovat podle celkového průměrného přírůstu (CPP), který udává produkční schopnosti lesů (produkční potenciál lesních stanovišť). Celková výše těžeb by se z hlediska trvalé vyrovnanosti produkce měla blížit celkovému průměrnému přírůstu.

Při porovnávání přírůstů s celkovou těžbou je nutno brát v úvahu skutečnost, že v údaji o celkové těžbě není zahrnut objem těžebních zbytků ponechávaných v lese, který se pohybuje kolem 15 % z celkového objemu skutečně pokácených stromů.

Jde o únosnou těžbu?

To je nepochybně otázka, která zajímá každého odborníka, jenž se hospodářskou úpravou zabývá. Pro jednotlivý LHC je posouzení snadné, neboť se porovnává závazné ustanovení, které vymezuje celkovou maximální výši těžeb a údaj o uskutečněných těžbách z LHE, kterou vlastník vede.

Pro posouzení únosnosti těžeb pro celou Českou republiku je situace komplikovanější, neboť informace z LHE se ÚHÚL nepředávají. Rovněž státní správou schválené závazné ustanovení o celkové maximální výši těžeb je vlastníky předáváno až v několika posledních letech, a jeho roční bilancování není tedy v současnosti přesné.

Přes uvedené obtíže je v ÚHÚL od r. 1998 kalkulován model těžebních možností, který je vypočítáván na základě údajů z LHP a LHO a je rámcovým ukazatelem těžebních možností v ČR pro daný rok. Nahrazuje bilancovaný etát, který by bylo možné vypočítat ze sečtených závazných ustanovení jednotlivých LHP v případě, že by byly ÚHÚL poskytnuty v minulých deseti letech.

Jakou výši těžeb lze očekávat v roce 2007?

Odpověď na tuto otázku není jednoduchá, nicméně lze očekávat pravděpodobně další zvýšení celkového objemu těžeb. Nepochybný vliv na tuto prognózu bude mít zpracování dříví poškozeného lednovým orkánem a v případě příznivého počasí následné kůrovcové kalamity. Nad to bude pravděpodobně pokračovat i mýtní úmyslná těžba u vlastníků, jejichž LHC kalamitou postiženy nebyly. Po zpracování kalamity se výše těžby v ČR pravděpodobně sníží.

Shrnutí

- Skutečná těžba v roce 2006 prakticky vyčerpala potenciál, který je zjišťován na základě údajů dat LHP a LHO a prezentován výše uvedeným modelem.

- Hodnotíme-li uskutečněné těžby z pohledu zachování trvalosti produkce podle celkového průměrného přírůstu, lze konstatovat, že pro další zvyšování celkových těžeb rovněž nezbývá příliš mnoho prostoru.

- Vlivem zpracování kalamity dojde v roce 2007 pravděpodobně k dalšímu navýšení celkového objemu vytěženého dříví.

Adresa autora:

Ing. Jaromír Vašíček, CSc.

Ústav pro hospodářskou úpravu lesů

Brandýs nad Labem

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.