Doba obmýtí 311 dní - v průměru 311 dní působili ve své funkci poslední čtyři ředitelé LČR
Po odvolání Jiřího Olivy z funkce generálního ředitele LČR je průměrná doba působení jeho nástupců pouze 311 dní. Střídání ředitelů a managementů, které je dokonce rychlejší než výměny vládnoucích stran, jasně dokládá nestabilní situaci v českém lesnictví. Zatím poslední ředitel LČR, jehož jmenování tolik obhajoval ministr zemědělství Petr Gandalovič, setrval ve funkci 195 dní. Možná i proto je na nového ředitele státního podniku hospodařícího s majetkem v odhadované výši 70 miliard korun konečně vypsáno otevřené výběrové řízení. Otázkou je, zda se najde v lesnictví orientovaný manažer, který bude mít kromě politické podpory také schopnosti, chuť a odvahu poprat se se složitou situací okolo podniku Lesy České republiky.
Ředitel LČR byl na vlastní žádost odvolán
Ministr zemědělství Petr Gandalovič odvolal generálního ředitele Lesů České republiky Jiřího Holického dne 15. 10. 2007. Podle oficiálních informací byl Jiří Holický odvolán na vlastní žádost z osobních důvodů.
Řízením státního podniku byl dočasně pověřen Vladimír Dolejský, současný výrobně-technický ředitel, který shrnul své priority do konce roku 2007 takto:
- dokončení výběrových řízení pro tzv. střednědobé zakázky pro období 2008-2010;
- uzavření smluv k těmto zakázkám s účinností od 1. 1. 2008;
- zajištění pravidelného toku dříví zpracovatelským kapacitám, čemuž by mělo napomoci i navýšení těžby ve 4.Q 2007 v objemu cca 180 000 m3;
- dokončení zpracování kalamity a postupné odstraňování jejích následků v jednotlivých regionech;
- rozšíření spolupráce s kraji.
LČR také postupně ukončují spolupráci s Hradeckou lesní a dřevařskou společností (HLDS). Podle informací tiskové mluvčí Šárky Kubelkové už minulé vedení státního podniku LČR uzavřelo v roce 2006 smlouvu o narovnání. Podstatný vliv na ukončení spolupráce mělo také posouzení ekonomické výhodnosti smluvního vztahu. Současně šlo o reakci na zákon o zadávání veřejných zakázek, protože HLDS neprošla žádným výběrovým řízením.
Výběrové řízení na generálního ředitele LČR
Ministerstvo zemědělství vypsalo 19. 10. 2007 otevřené výběrové řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky.
Součástí výběrového řízení je vypracování koncepce rozvoje podniku LČR, která bude posuzována v rámci výběrového řízení. Vypracovaná koncepce musí zahrnovat tyto základní témata:
- postavení, cíle a hlavní předměty činnosti státního podniku (stávající uspořádání, optimální právní forma subjektu, základní popis záměru budoucí úpravy a směřování dalšího vývoje včetně hlavních reorganizačních kroků k posílení odpovědnosti a pravomocí krajských inspektorátů apod.);
- základní představy o naplňování podnikatelských cílů státního podniku (zhodnocení stávajícího systému, představy a plány zadávání činností, které tvoří hlavní předmět podnikání státního podniku, výhled řešení na střednědobé období a na období po roce 2010 včetně popisu hlavních předpokládaných postupných kroků, vymezení základních okruhů finančního řízení podniku);
- zabezpečení obchodní politiky LČR (posouzení stávajícího, modelu, princip smluvního či jiného zajištění fungování do budoucnosti, posouzení zapojení regionálních subjektů);
- mimořádné události (návrh řešení mimořádných situací, modelové řešení dopadů přírodních událostí);
- budování dobrého jména státního podniku ve vztahu k veřejnosti.
Dalšími kritérii výběrového řízení na generálního ředitele LČR jsou mimo jiné:
- praxe v odvětví lesního hospodářství, výzkumu, dřevozpracujícího průmyslu nebo příbuzném oboru celkem minimálně 10 let;
- praxe v řídicích funkcích s účastí na strategickém rozhodování min. 5 let;
- znalost lesnické legislativy;
- aktivní znalost anglického nebo německého jazyka.
Kandidaturu na post generálního ředitele Lesů ČR nevyloučil současný pověřený ředitel Vladimír Dolejský a ředitel speciálních projektů a vnějších vztahů LČR Svatopluk Sýkora. Možnost kandidatury na tento post odmítli bývalí ředitelé Jiří Oliva a František Koníček, protože, podle jejich názoru, nejsou vytvořeny podmínky ke kvalitnímu manažerskému vedení společnosti.
Uzávěrka přihlášek je 9. listopadu 2007 a nový ředitel by měl být vybrán do 1. 1. 2008.
Aktuální stav výběrových řízení
První fáze jednání hodnotících komisí v rámci otevřených zadávacích řízení pro střednědobé lesnické zakázky 2008 - 2010 byla ukončena 8. 10. 2007. Byly posouzeny všechny nabídky, kromě nabídek vyřazených komisí pro otevírání obálek (15 neúplných nabídek).
Hodnotící komise ke dni 18. 10. 2007 rozhodly o vyřazení 45 nabídek uchazečů, které nesplnily zákonné požadavky nebo požadavky zadavatele. Dále bylo vyřazeno 15 nabídek již při otevírání obálek. Celkem tedy bylo vyřazeno 60 nabídek 18 uchazečů.
Ve 138 případech (30 uchazečů) požádaly hodnotící komise uchazeče o vysvětlení mimořádně nízké nabídkové ceny, v 36 případech (17 uchazečů) o vysvětlení nejasností nabídky a v 16 případech (5 uchazečů) požádala hodnotící komise o doplňující informace k podané nabídce.
Rozhodnutí o výběru nejvýhodnější nabídky je odloženo na 118 SÚJ, a to do doby, než zadavatel obdrží odpovědi od dodatečně oslovených uchazečů. Zadavatel očekává přijetí veškerých odpovědí nejpozději na přelomu října a listopadu.
Na názory k současné situaci podniku LČR jsme se (25. 10.) prostřednictvím e-mailu zeptali předsedy dozorčí rady LČR Pavla Drobila. Jeho odpovědi jsme bohužel do uzávěrky časopisu (30. 10. 2007) neobdrželi.
Podle TZ LČR a MZe, Jan Příhoda