Likvidace následků orkánu Kyrill v lesích VLS ČR
Jaroslav Melichar
Stejně jako v ostatních lesních majetcích v České republice způsobil orkán Kyrill počátkem tohoto roku značné škody i v lesích spravovaných Vojenskými lesy a statky ČR, s. p. (VLS). Nejvíce postiženou oblastí byly v rámci působnosti podniku lesní porosty na divizi Horní Planá (Vojenský újezd Boletice). První odhady výše kalamity se u celého podniku VLS pohybovaly v objemu cca 1 mil. m3. Zpracování kalamity bylo ukončeno na konci října 2007, kdy probíhala převážně povýrobní úprava pracovišť a úklid holin, které budou zalesňovány v roce 2008. U pracovišť zpracovávaných dodavatelsky probíhá postupné přebírání ze strany VLS.
Objem kalamity
Na nejvíce poškozené divizi Horní Planá byla největší část kalamity soustředěna v nadmořské výšce nad 1000 m n. m., zejména do oblasti mezi vrcholy Knížecího stolce (1226 m n. m.) a Lysé (1228 m n. m.). Vzhledem k aktuálnímu stavu větrem narušených porostů docházelo a dochází v průběhu roku k dalším škodám způsobeným větrem. Moravské divize byly navíc na jaře zasaženy většími škodami způsobenými těžkým a mokrým sněhem. Nahodilá těžba způsobená biotickými faktory byla letos minimální, řádově v tisících m3. Celkový objem nahodilé těžby v tomto roce, pokud nedojde k další nepředvídané události, tak přepokládáme ve výši cca 1,3 milionu m3.
Postupy zpracování
Zvláštní postupy při zpracování kalamity si vynutila pouze situace na divizi Horní Planá. Množství polomů zde více než čtyřikrát přesahovalo běžnou roční těžbu. Z tohoto důvodu zde vlastní zpracování kalamity prováděli kromě pracovníků místní divize i výpomoci z ostatních divizí a dodavatelské firmy. Na ostatních divizích byly následky kalamity likvidovány stávajícími vlastními, resp. najatými kapacitami.
Vzhledem k rozsahu kalamity a nezbytnosti jejího včasného zpracování byly na nejvíce postižených oblastech divize Horní Planá vytvořeny tzv. kalamitní bloky. Na tyto bloky byly odsoutěženy a uzavřeny smlouvy o dílo s dodavatelskými subjekty. Vzhledem k nutné rychlosti při zpracování kalamity v legislativně daném čase (správní nařízení MZe) a ztíženým podmínkám daným nepřetržitým vojenským výcvikem byly k likvidaci kalamity využity všechny dostupné technologie. Podíl harvestorové technologie činil cca 45 %, lanovek 23 % a zbylá hmota byla zpracována pomocí klasické motomanuální technologie. V době nejvyššího výkonu bylo najednou nasazeno až 100 mechanizačních prostředků (lanovky, traktory, harvestory, vyvážecí soupravy). Měsíčně bylo zpracováváno 55 až 75 tis. m3 hmoty, nejvyšší týdenní výkon byl 34 000 m3 zpracovaného a vyvezeného dříví. Z hlediska vnějších podmínek kalamita ukázala a potvrdila zákonitosti trhu. Vlivem hrozby časového prodlení v zajištění externích kapacit byl základním rysem období I. Q 2007 nárůst cen služeb, zejména u harvestorové technologie. Tento stav byl vyvolán náhlým převisem poptávky nad nabídkou. S tímto stavem kontrastovala opačná situace na trhu dřívím, kde pro změnu nabídka výrazně překročila poptávku. V současné době se již situace stabilizuje, nicméně v pozici VLS jako zadavatele veřejných zakázek je určitě na místě zamyšlení, jak se s podobnými situacemi vyrovnávat v budoucnu.
Pozornost médií a kontrolních orgánů
Kromě standardních provozních problémů, které bylo nutno v rámci zpracování kalamity řešit, se nejen u VLS projevil nový fenomén v podobě výrazně zvýšené kontrolní činnosti zejména ze strany České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Volbě těžebních technologií na konkrétních lokalitách ve vztahu zejména k únosnosti terénu a dostupnosti konkrétní lokality je vždy věnována velká pozornost. Přesto je samozřejmé a nepopiratelné, že při velkých objemech zpracovávané a vyvážené hmoty vznikají při použití těžké techniky v terénu stopy. Stejně tak vznikají škody při pohybu odvozních souprav po lesních cestách, které musely být vzhledem k hustotě provozu přepracovány na systém jednosměrného provozu. Veškeré tyto stopy, z laického pohledu hrůzostrašné, jsou ale po dokončení prací asanovány. Praxe říká, že stačí už jen jeden rok a stopy po použití těžké techniky na řádně asanovaném pracovišti jsou minimální, ne-li nepostřehnutelné. Už při samotném zadání zakázek byly jednotlivé výrobní bloky rozděleny dle předpokládaných technologií. VLS věnují povýrobní úpravě pracovišť velkou pozornost, v případě, že v oblasti pracoval dodavatelský subjekt, je vyplacení 20 % z celkové ceny vázáno na řádně provedenou asanaci a vyplaceno až po převzetí pracoviště.
Není nutno atakovat iniciátory podání podnětů k těmto kontrolám ČIŽP a pátrat po důvodech jejich ušlechtilých obav o stav přírody či smyslu jejich mediální aktivity. Pokud pomineme čas zúčastněných pracovníků strávený množstvím kontrol, za důležité považujeme závěry těchto šetření. Kontrolní orgán opakovaně v protokolech o kontrolním zjištění mimo jiné konstatuje, že po zvážení všech souvislostí, zejména objemu těžeb, gravitace dřevní hmoty na jednotlivá odvozní místa, použité technologie, na dostatečně reprezentativním kontrolním vzorku hodnotí stav v kontrolovaných lokalitách jako odpovídající objemu těžeb a přibližování dřevní hmoty s minimálními dopady na lesní ekosystém, kdy nedošlo k nepřiměřenému poškození lesa a lesních pozemků, zvýšenému nebezpečí eroze ani k nepřiměřenému poškození půdy a vodního režimu. Nicméně v průběhu několika kontrolních šetření ČIŽP odhalila i dílčí nedostatky, za které uložil příslušným firmám postihy (použití minerálních olejů v odvozní soupravě, včas neprovedené asanační opatření na jednom OM, odření kořenového náběhu).
Ve velkém objemu prací je určité dílčí pochybení pochopitelné a jistě nepotkalo pouze VLS. Přijatá a uložená opatření k nápravě vnímáme nejen jako poučení pro budoucí ještě náročnější nastavení smluvních podmínek mezi VLS a dodavatelskými subjekty ve vztahu k zákonným ustanovením ochrany přírody, ale i ke zlepšení činností zajišťovaných ve vlastní režii. Některá doporučení jsou ale v naší reálné praxi na hranici proveditelnosti. Například pokud bychom měli omezovat činnost při srážkách nad určitou hranici, tak se v kombinaci s omezením činnosti při výcviku vojsk na některých místech dostáváme, při tak velkém objemu kalamity a daném krátkém čase na zpracování, do neřešitelných dilemat. Stejně tak nelze odhlížet od ekonomické stránky zpracování následků kalamity.
Další postup
Následkem orkánu Kyrill vzniklo 550 ha holin. Při obnově lesa na těchto plochách budou v největší možné míře využity poznatky ze všech oblastí vědy a výzkumu i zkušeností praktických lesníků při vkládání zpevňujících prvků listnatých dřevin na kalamitní plochy, aby se do budoucna maximálně omezilo riziko situací podobných lednu 2007. Pro obnovu lesa je nyní zpracovávána řada projektů a studií, které mají společného jmenovatele: plánovaný vyšší podíl melioračních a zpevňujících dřevin, než je pro dané oblasti povinnost daná příslušnou vyhláškou. K sanování zvýšených nákladů na obnovu lesa v oblastech postižených orkánem Kyrill mají VLS vytvořeny dostatečné zdroje.
Adresa autora:
Ing. Jaroslav Melichar
VLS ČR, s. p.
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Foto: autor.