Evropa hledá úspory energie, podporuje využívání dřeva

Jan Řezáč

V EU dnes výstavba a provozování budov spotřebuje 40 % objemu všech vyrobených energií, vypustí do ovzduší 30 % z veškeré produkce CO2 a současně vyprodukuje 40 % všech evropských odpadů. Z těchto čísel je zřejmé, že je třeba změnit přístup k používaným stavebním technologiím a stavebním postupům, zejména k čerpání zdrojů a k regulaci množství škodlivých emisí a odpadů.

Spotřeba energií v EU

Během posledních deseti let spotřeba energií v domácnostech výrazně stoupla, z hlediska spotřeby energií jsou dnes vedle průmyslu, dopravy a administrativních budov čtvrtou nejvýznamnější oblastí. Růst cen energií povede k nutnosti snížit spotřebu energií v domácnostech, to by mělo být zásadním způsobem zajišťováno podporou bydlení s nízkou energetickou zátěží.

Úspory energie jsou podmínkou bezpečnosti energetického zásobování, konkurenceschopnosti a zlepšování životního prostředí. Úspory energie v sektoru budov pro bydlení a veřejnou správu jsou prioritou evropské strategie udržitelné konkurenceschopnosti a bezpečné energetiky. Cílem je snížení energetické spotřeby o 20 % do roku 2020. Akční plán energetické účinnosti EU předpokládá dosažení úspor energie v bytovém sektoru až o 27 % a v budovách veřejné správy o 30 %.

Dále se má do roku 2020 až 20 % energie získávat z obnovitelných zdrojů. V podmínkách ČR má největší potenciál právě biomasa, tedy především dřevo.

Padl historický rekord ve výrobě elektřiny z biomasy

Využití hmoty rostlinného původu pro výrobu elektřiny v České republice stále stoupá. Skupina ČEZ za 3/4 roku 2007 vyrobila z biomasy 177 GWh elektřiny, což představuje 40% meziroční nárůst. Dalších téměř 80 GWh vyrobila z biomasy polská elektrárna Skawina, která patří do skupiny ČEZ. Za devět měsíců roku 2007 tak skupina ČEZ vyrobila více elektřiny z biomasy než za celý rok 2006.

Nejvýznamnějšího výrobce elektřiny z biomasy v Česku představuje elektrárna Hodonín. Za 3/4 roku 2007 vyrobila z biomasy přes 76 GWh, což znamená meziroční nárůst 57 % – to je více než za celý rok 2006. Nárůst souvisí s tím, jak se zlepšuje spolupráce s lokálními zemědělci a vlastníky lesů, kteří letos dodali téměř 76 000 tun biomasy. V elektrárně Hodonín lze zároveň čekat největší nárůst do budoucna – její roční kapacita může dosahovat až 200 000 tun biomasy. V roce 2008 zde chtějí spálit minimálně 150 000 tun. V elektrárně Poříčí (u Trutnova) bylo za 3/4 roku 2007 vyrobeno 62 GWh (spáleno 56 000 tun biomasy), v elektrárně Tisová (u Sokolova) 32 GWh (spáleno 32 000 tun biomasy) a v Teplárně Dvůr Králové 7 GWh (4000 tun biomasy). Nejčastějším typem biomasy u nás jsou rostlinné zbytky, které tvoří 162 000 tun z celkových 168 000 tun spálené biomasy.

Využití dřeva ve stavebnictví

V zájmu širšího využití dřeva ve stavebnictví u nás bude nutné překonat poněkud zkreslené představy veřejnosti o dřevu jako stavebním materiálu. Zajímavé je, že roční těžba dřeva na obyvatele je v ČR a v USA přibližně stejná. V USA však dřevostavby zcela dominují v bytové výstavbě, zatímco u nás představují zhruba 4 %. Například v Německu je to 7 % (z toho v Bavorsku 70 %), v Rakousku 10 %, Švýcarsku 10 %, Velké Británii - Anglii, Walesu 15 %, Skotsku 50 % (přitom na britských ostrovech jsou malé vlastní zdroje dřeva), ve Finsku, Norsku a Dánsku přes 60 %, v USA 65 % a Kanadě dokonce 80 %.

Masivní výstavbou kvalitních, architektonicky nápaditých domů na bázi dřeva bychom se mohli rychle dostat do skupiny zemí určujících světový vývoj ve stavitelství. Budoucnost totiž patří stavebním technologiím šetřícím energii. Dřevo je tou správnou volbou nejen proto, že je jedinečnou obnovitelnou surovinou, ale také proto, že nabízí celou řadu vynikajících stavebně technických vlastností. Z nich je třeba uvést především optimální tepelnou izolaci, vysokou pevnost, malou hmotnost, štíhlé stěny, krátké stavební doby, flexibilní možnosti uspořádání. Moderní stavby na bázi dřeva bez problémů splňují stoupající stavebně fyzikální požadavky tepelné, vlhkostní, zvukové i požární ochrany. V současnosti je skutečně mnoho objektivních důvodů pro to, aby dřevo začalo být více využíváno ve stavebnictví. Patří mezi ně zejména tyto:

- používání dřeva napomůže zachovat pro budoucnost zbývající zdroje vyčerpatelných surovin;

- vyvíjeny jsou stále progresivnější technologie třídění a zpracování dřeva, provádění spojů prvků ze dřeva a materiálů na bázi dřeva a postupy pro navrhování dřevěných konstrukcí;

- dřevo může spolupůsobit jak s ocelí, tak i s betonem, a spoluvytvářet tak hospodárné smíšené konstrukce;

- ačkoliv je dřevo zápalné a hořlavé, jeho chování při požáru je předvídatelné. Větší dřevěné průřezy mají vysokou požární odolnost;

- pro výrobu dřeva a materiálů na bázi dřeva je všeobecně zapotřebí málo energie;

- dřevo je recyklovatelné, nebo může být použito jako zdroj energie, který nepůsobí velké znečištění ovzduší.

Lesů v Evropě přibývá navzdory ohni, počasí a těžbě

I přes požáry, výstavbu, těžbu dřeva a ekologické problémy lesů v Evropě přibývá. Shodli se na tom účastníci mezinárodní konference o lesích, která se konala v listopadu 2007 ve Varšavě. Ročně shoří v Evropě (především v létě) stovky tisíc hektarů lesního porostu a velké škody páchají i vichřice. Ačkoliv bylo požárů v Evropě více než v minulosti, daří se lesy obnovovat.

Za posledních patnáct let se rozrostla rozloha zalesněné půdy v Evropě o 13 mil. hektarů. Dnes celkově představuje přes miliardu hektarů. Lesy tak dnes pokrývají 44 procent rozlohy Evropy. Většina se rozkládá v evropské části Ruska. Z celkové zalesněné plochy zeměkoule připadá na Evropu čtvrtina. Organizace Save The World Forests ale tvrdí, že je to nízké číslo, vzhledem k tomu, že kdysi bylo zalesněno devadesát procent evropského území. Podle údajů OSN je v Evropě zhruba 112 mld. m3 dřeva a ročně přibývá přibližně 350 mil. m3. Nejvíce zalesněnou zemí Evropy je Finsko (72 % území), nejméně Irsko (jen 8 %).

Máme dost dřeva?

Mezi evropskými státy zaujímá ČR 12. místo v lesnatosti, v zásobě dřeva na 1 hektar (332,7 m3) je na 2. místě a v ročním přírůstu na 1 ha je na 6. místě. Běžné roční přírůsty dřeva jsou kolem 20 mil. m3 a těžba v rozmezí 16 až 17,5 mil. m3. Porovnáním těžby a přírůstu zjistíme, že přírůstové možnosti byly v minulých letech v ČR využity cca ze 75 %.

Celkové zásoby dřeva v našich lesích narostly za posledních 16 let o více než 100 mil. m3 (v roce 1990 byly 564 mil. m3, v roce 2006 pak 667,8 mil. m3). To znamená, že každoročně se zásoby dřeva zvyšují v průměru o 6,7 mil. m3. Při ročních těžbách mezi 16–18 mil. m3 tak za 15 let v lesích narostlo navíc šest ročních těžeb, tedy za 2,5 roku naroste navíc jedna roční těžba, kterou nevyužijeme. To dokládá ohromný produkční potenciál lesů v ČR.

Na jeden průměrný rodinný dům se spotřebuje cca 65 m3 dřevní hmoty ve formě kulatiny. V lesích České republiky přiroste za jednu vteřinu 0,6 m3 dřevní hmoty. To znamená, že každých 108 vteřin vyprodukují naše lesy tolik dřeva, kolik se spotřebuje na jeden rodinný dům. Dřevo potřebné na stavbu 1000 rodinných domků naroste v lesích za 30 hodin! Kdybychom chtěli (čistě náhodou) zvýšit podíl domů na bázi dřeva na celkové výstavbě na 20 %, v lesích nám k tomu nezbytně nutné dřevo vyroste za necelý týden. A pokud bychom chtěli všechny rodinné domky stavět ze dřeva, lesy nám k tomu dodají dřevo za jeden měsíc.

Autor:

Jan Řezáč

Nadace dřevo pro život

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.