Editorial 10/2008
jen málokdo z nás nikdy nebyl na Šumavě a nenavštívil zde národní park, stejně tak málokdo nemá svůj názor na to, jak by se v něm mělo hospodařit. Národní park Šumava a dění v něm je v hledáčku medií více než ostatní parky, a troufám si říci, že kdyby se vyhlašovala soutěž o nejčastěji zmiňovanou přírodní lokalitu České republiky, tak by bezkonkurenčně vyhrál. Škoda jen, že většina příspěvků se týká sporů, ať už je to např. v souvislosti s rozdílnými názory na boj s kůrovcem nebo s řešením přístupu návštěvníků do některých částí parku. Při tomto druhu publicity, které se parku dostává, pak trochu nejistě vyznívá záměr o vytvoření dvou nových národních parků z Chráněných krajinných oblastí Jeseníky a Křivoklátsko, který schválilo vedení ministerstva životního prostředí. Je totiž otázkou, jestli statut národního parku je dnes vnímán jako pozitivní „reklama“ pro daný region, nebo spíše překážka pro jeho rozvoj.
Co se týká názorů na lesnické hospodaření v NP Šumava, v zásadě existují dva velké tábory s víceméně konstantními postoji. Největší názorový rozdíl panuje patrně v přístupu k řešení kůrovcové otázky. V říjnovém čísle Lesnické práce jsme se zeptali představitelů parku, jejich oponentů a dalších odborníků na názor na současnou situaci v NP, na kůrovcovou situaci, na otázky týkající se bezzásahového režimu i na komunikaci mezi zainteresovanými stranami.
Dalším velkým tématem tohoto čísla je reprodukční materiál – jeho získávání a nakládání s ním, praktické zkušenosti s aplikací zákona 149/2003 Sb., kontrolní činnost v oblasti reprodukčního materiálu či datový sklad ERMA. Věřím, že série článků věnovaná tomuto tématu přinese v souhrnné podobě mnoho zajímavých a potřebných informací. Kromě stálých rubrik si v tomto čísle můžete prohlédnout vítězné snímky z fotografické soutěže Lesnické práce pro rok 2008.
Lesu zdar
Petra Darebníková