Úvodník 10/2008
dovolte mi, abych obrátil Vaši pozornost k jednomu ze základních témat obhospodařování lesů – k problematice obnovy lesa.
Václav Toman
Protichůdné informace v médiích přímo vybídly představitele SVOL k uspořádání odborného lesnického semináře zaměřeného na stav kůrovců v lesích členů sdružení, nestátních majitelů a správců lesa, v blízkosti Národního parku Šumava (NPŠ). Součástí setkání byla i exkurze v samotném parku. Pořádáním tohoto semináře bylo pověřeno regionální sdružení SVOL v Plzeňském kraji. Akce proběhla ve dnech 17.–19. září.
Marek Kerles
Minimálně deset let už trvá spor o způsob ochrany přírody v Národním parku Šumava. A po celou tuto dobu se snažím jako novinář pochopit, o co v celém konfliktu vlastně jde a která ze znesvářených stran by nakonec mohla mít pravdu. Poctivě proto chodím po Šumavě v doprovodu strážců parku, vědců i lesníků a zaznamenávám každé jejich slovo.
Petr Havel
Přestože laickou veřejností „hýbou“ prostřednictvím médií především kauzy spojené s podmínkami a výsledky výběrových řízení vyhlašovaných státním podnikem Lesy České republiky (LČR), zdaleka se netýkající jen lesnických prací, stojí před oborem i samotnými LČR úplně jiné a naprosto zásadní výzvy. Například připravovaný zákon o státním lesním majetku nebo Bruselem nařízená změna systému účetnictví.
Zdeňka Procházková
Obchodování s reprodukčním materiálem lesních dřevin jako specifickou obchodní komoditou v rámci zemí ES vychází z jednotného legislativního podkladu – Směrnice Rady 1999/105/ES. Od něho jsou odvozeny příslušné národní legislativní předpisy, cílem těchto předpisů je mimo jiné ochrana spotřebitele (kupujícího). Součástí povinností dodavatelů, obsažených v národních legislativních předpisech, jsou také požadavky na poskytování údajů o kvalitě semenného materiálu v případě, že je uváděn do oběhu. V praxi jde o to, aby kupující měl kromě údajů o množství také údaje o kvalitě kupovaného zboží (osiva). Článek shrnuje legislativní požadavky týkající se kvality semen a plodů lesních dřevin a popisuje, jak tuto povinnost prakticky naplňovat v podmínkách ČR.
Antonín Jurásek
Dobrá morfologická a fyziologická kvalita sadebního materiálu lesních dřevin (SMLD) je zárukou úspěšné obnovy lesa. Význam kvality SMLD se ještě zvýšil v období privatizace lesních školek v devadesátých letech minulého století, kdy bylo nutné ve světle nových požadavků legislativy pojem kvality dále systémově řešit. Vzhledem k tomu, že touto problematikou jsme se zabývali po řadu let, bude účelné připomenout důvody, proč a jak byla kvalita sadebního materiálu v minulých letech řešena a jaká základní kriteria kvality SMLD byla zapracována do legislativních předpisů.
Pavel Kotrla, Miloš Pařízek
Zákon č. 149/2003 Sb. ve znění pozdějších předpisů (zákon o obchodu s reprodukčním materiálem lesních dřevin – RM) přinesl do praxe nakládání s reprodukčním materiálem lesních dřevin v České republice řadu nových skutečností. Jednou z nich je povinnost orgánů veřejné správy a pověřené osoby kontrolovat dodržování ustanovení tohoto zákona. Uvedené povinnosti vycházejí ze znění Směrnice Rady 1999/105/ES, cílem je garantovat spotřebiteli (vlastníkovi lesa), že deklarovaná identita nakupovaného reprodukčního materiálu odpovídá skutečnosti. V článku je popsán systém kontroly reprodukčního materiálu lesních dřevin, který je uplatňován ze strany ÚHÚL jako pověřené osoby v rámci České republiky.
Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz
Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.
Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.