Reprodukční materiál na stránkách uhul.cz

Zbyněk Elingr

Po uplynutí jisté doby, kdy je v platnosti nová legislativa zabývající se problematikou nakládání s reprodukčním materiálem (dále jen RM) lesních dřevin v České republice, vznikl požadavek mít informace shromážděné v jednom celku na místě snadno dostupném veřejnosti. V průběhu roku 2007 byla proto na webové adrese www.uhul.cz zprovozněna záložka s názvem ERMA, pod kterou se skrývá přehled informací týkající se uvádění RM lesních dřevin do oběhu.

Pro zpřehlednění a snadnější orientaci je tato záložka dělená na tři odkazy:
- Evidence reprodukčního materiálu – aplikace,
- Hlášení dodavatele ve formátu XML – aplikace,
- Zákon 149/2003 Sb. – průvodce.

Evidence reprodukčního materiálu – aplikace
Tento odkaz spustí webovou aplikaci Evidence reprodukčního materiálu. Tato aplikace nabízí vyhledávání v aktuálně platném registru uznaných zdrojů RM České republiky. Vyhledávat a třídit můžeme podle přednastavených parametrů, jako jsou: kategorie, typ zdroje, dřevina, pořadové číslo zdroje, přírodní lesní oblast, výškové pásmo, kraj a nakonec stav platnosti (platný/archivní).
Dále je zde veden veřejný aktuální rejstřík držitelů licencí pro uvádění RM lesních dřevin do oběhu. Zde je umožněno vyhledávání dle zvolených parametrů.
V neposlední řadě je zde možnost nahlížení do rejstříku vystavených potvrzení o původu. Dle zadaných parametrů lze ověřit, zda odkaz na potvrzení o původu, uvedený například na průvodním listu nakupovaného RM, je správný, zda toto potvrzení o původu vůbec existuje a na jaké množství RM bylo vystaveno.

Hlášení dodavatele ve formátu XML – aplikace
Významnou novinkou, která byla zprovozněna v roce 2007, je možnost naplňování legislativou dané povinnosti předkládat pověřené osobě záznamy o RM v držení, uváděném do oběhu a o školkařské činnosti v elektronické formě. Toto tzv. hlášení dodavatele je uskutečňováno pomocí výměnného formátu xml přes webové rozhraní.
Tato aplikace výraznou měrou zjednodušuje a usnadňuje dodavatelům předkládání zákonem požadované evidence a díky nastaveným vnitřním systémovým kontrolám do značné míry vylučuje chybovost takto předaných hlášení. V praxi to funguje tak, že dodavatel ve svém používaném školkařském nebo evidenčním softwaru stiskne tlačítko export xml a vytvořený soubor potom přímo ve své kanceláři může on-line ve webové aplikaci načíst do datového skladu DS ERMA. V případě, že je hlášení v pořádku, objeví se dodavateli na obrazovce sdělení o úspěšném odeslání dat do datového skladu. Pokud se v hlášení vyskytují chyby, jsou tyto formou výpisu taktéž zobrazeny na obrazovce a dodavatel je vyzván k jejich opravě. Po opravě těchto chyb je teprve možné hlášení úspěšně načíst. Dodavatelé a jejich prostřednictvím i firmy tvořící školkařské softwary na tuto nabízenou možnost reagují velice pozitivně a existuje předpoklad, že se podíl takto předávaných hlášení dodavatele bude zvyšovat.

Zákon 149/2003 Sb. – průvodce
Pod tímto odkazem jsou shromážděny potřebné informace z oblasti uvádění reprodukčního materiálu lesních dřevin do oběhu v České republice. Odkaz je členěn dle jednotlivých, níže uvedených, oblastí:
- aktuality – s aktuálními zprávami z dění v oblasti RM;
- kontakty – s kontaktními údaji na uznávání zdrojů RM, hlášení dodavatelů, obchodní výměně v rámci ES, poradenství;
- licence – s popisem problematiky licencí a odkazem na stránky Ministerstva zemědělství ČR, kde je Rejstřík držitelů licencí;
- uznávání zdrojů reprodukčního materiálu – zde jsou uvedeny postupy uznávání, tvorby odborných posudků;
- registry uznaných zdrojů – on-line náhled do veřejného rejstříku uznaných zdrojů ČR, Národní seznam a Výroční zprávu o stavu uznaných zdrojů České republiky, kterou sestavuje každoročně pověřená osoba a která obsahuje kompletní souhrnné informace o množství zdrojů RM dle kategorie, typu a polohy zdroje dle PLO. Zpráva je ke stažení ve formátu pdf;
- získávání reprodukčního materiálu – s praktickým postupem vzniku RM od okamžiku oznámení konání sběru po vystavení potvrzení o původu, tiskopisy ke stažení;
- uvádění reprodukčního materiálu do oběhu – praktické požadavky zákona při uvádění do oběhu, tiskopisy ke stažení;
- povinnosti dodavatelů – zvýrazněny povinnosti dodavatelů týkající se zejména předkládání záznamů pověřené osobě, vystaveny šablony hlášení ve formátech xls a xml;
- použití reprodukčního materiálu v ČR – mapa PLO s pravidly přenosu RM mezi jednotlivými PLO danými vyhláškou č. 139/2004 Sb.;
- mezinárodní obchod s reprodukčním materiálem – zde jsou detailně popsána pravidla mezinárodního obchodu s RM v rámci EU a mimo členské země EU, tiskopisy ke stažení;
- legislativa - zde jsou umístěny všechny nejdůležitější legislativní normy z oblasti RM, jak evropské tak národní.
Webové stránky ERMA slouží především dodavatelům ve smyslu zákona č. 149/2003 Sb. v platném znění. Mohou však být použity i jako zdroj informací pro odbornou a laickou veřejnost, tedy pro všechny, kteří se problematikou reprodukčního materiálu zabývají. Stránky jsou živým organismem, a proto uvítáme všechny náměty a připomínky směřující k jejich zlepšení.

Autor:
Elingr Zbyněk, DiS.
ÚHÚL Brandýs nad Labem
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.