Zkušenosti se zákonem č. 149/2003 v podmínkách SZ Týniště n. O.

Martin Plašil

Příspěvek uvádí několik poznatků z praxe se zaváděním zákona č. 149/2003 Sb. u Lesů České republiky, s. p., Semenářského závodu (SZ) v Týništi nad Orlicí. Záměrem příspěvku je informovat o provedených opatřeních v SZ Týniště n. O. během působení tohoto zákona, které se promítají do zlepšování informovanosti našich obchodních partnerů a zákazníků.

Aplikace zákona č. 149/2003 Sb. v SZ Týniště
Jako každý nově přijatý zákon, i zákon č. 149/2003 Sb. o uvádění do oběhu reprodukčního materiálu lesních dřevin vzbudil různé reakce. Všichni zainteresovaní pracovníci SZ Týniště nad Orlicí museli v prvé řadě perfektně nastudovat zmíněný zákon a prováděcí vyhlášku, neboť jsme často byli první, s kým naši zákazníci přišli do styku při aplikaci nové legislativy do praxe.
V rámci Lesů České republiky, s. p., byl uveden v platnost vnitřní pokyn k zabezpečení zdrojů reprodukčního materiálu lesních dřevin u LČR, nakládání s reprodukčním materiálem v rámci LČR a jeho uvádění do oběhu. Ten mimo jiné určuje činnosti zabezpečované SZ Týniště n. O. při zpracování a obchodování s reprodukčním materiálem lesních dřevin v rámci LČR, s. p.
SZ Týniště n. O., v době uvedení zákona 149/2003 Sb. v platnost, měl od poloviny roku 2002 rozpracován vlastní software – Semenářský program. Program se tedy musel uzpůsobit změněné legislativě. V mnoha případech byla zavedena nová terminologie. Nově se zavedly údaje o typu zdroje a účelu použití reprodukčního materiálu a roku zrání, zatímco údaje o nadmořské výšce, místě sběru (provenience) nebo čísla a stáří porostů, kde byl sběr proveden, byla vynechána.

Hlavní změny po zavedení zákona č. 149/2003 Sb.
- Dle § 40 odst. 3 si nechal SZ Týniště pro veškerý semenný materiál ve svých zásobách vystavit nová Potvrzení o původu dle § 6 odst. 4., a toto jsme doporučovali i všem vlastníkům semene uloženého v SZ Týniště. Veškerá nově vytvořená Potvrzení o původu jsme pak zákazníkům opravili v jejich sestavách Soupis zásob suroviny a semene.
- Velký význam pro naši práci pak mělo zavedení informačního systému evidence reprodukčního materiálu – ERMA. Do té doby jsme neměli přístup ke všem údajům o jednotlivých číslech uznaných jednotek, o stavu jejich platnosti a původu. Nyní si můžeme každou uznanou jednotku uvedenou na Potvrzení o původu zkontrolovat.
- Další velkou změnou pak byla Příloha č. 1 k zákonu č. 149/2003 Sb. kde je uveden Seznam druhů lesních dřevin, které lze uvádět do oběhu podle znění tohoto zákona. V seznamu přibyly dřeviny, pro naše podmínky tak trochu exotické, některé naopak (např. jeřáby) ze seznamu zmizely.
Dřeviny z tohoto seznamu se nyní mohou uvádět do oběhu pouze jako identifikovaný, selektovaný, kvalifikovaný či testovaný reprodukční materiál. Tento § 3 Základní ustanovení ztížil do té doby praktikované sběry převážně listnatých dřevin – dubu, buku, lípy, habru, javoru, jasanu atd. a měl tak za důsledek zvýšení počtu uznaných porostů a zdrojů semen.
- Podle § 24 odst. 2 nám vznikla povinnost dokladovat k 30. 11. každého kalendářního roku pověřené osobě záznamy o každém oddíle reprodukčního materiálu, který má SZ v držení, nebo který uvedl do oběhu. Na požádání zákazníků (vlastníků osiva) jim zasíláme taktéž soupisy jejich zásob jako podklad pro vypracování hlášení.

Novela zákona č. 387/2005 Sb.
Z ustanovení zákona č. 149/2003 Sb. v platném znění (po novelizaci) vyplývá, že semena lesních dřevin ze sběrů uskutečněných od 1. 1. 2003 do 31. 12. 2003 lze uvádět do oběhu do 30. 4. 2007. To znamenalo, že semena nemohla být pro účely lesnického hospodaření uváděna do oběhu z důvodu nereálnosti dopěstování sadebního materiálu do data určeného zákonem.
U LČR, s. p., byl vypracován vnitřní pracovní postup k pěstování sadebního materiálu SM a BO ze semen vyprodukovaných v roce 2003 na LZ LČR. Pěstování sadebního materiálu je plně v režii LČR, s. p., a tak nakládání s těmito semeny nepodléhá ustanovením zákona. Tento pracovní postup je platný od 1. 12. 2006.
V polovině roku 2006 měly LČR, s. p., celkem na zásobách cca 1900 kg semene (z toho SM 1150 kg semene, BO 186 kg semene) s rokem sběru 2003.
V polovině roku 2008 tato zásoba klesla na celkem 635 kg semene z roku sběru 2003 (z toho je SM 500 kg semene a BO 50 kg semene). SZ Týniště má navíc ještě 23 kg SM semene na svých zásobách.

Problémy v praxi z pohledu SZ
Některé obecní úřady obcí s rozšířenou působností pracují s vlastními programy na vystavování Potvrzení o původu, což zapříčiňuje vznik chyb. Dále vystavují Potvrzení o původu na surovinu i prodávané osivo, to znamená, že dále dělí osivo. U dřevin, u kterých se semenná surovina sbírá na přelomu roku, bývá špatně uváděn rok zrání. Rok zrání není vždy totožný s rokem sběru.
V návaznosti na novelu zákona nebyla změněna prováděcí vyhláška č. 29/2004 Sb. Nejsou tak řešeny některé případy, které změnil novelizovaný zákon (např. v terminologii
– indigenní porost).

Autor:
Ing. Martin Plašil
Lesy České republiky, s. p.
Semenářský závod
Týniště nad Orlicí
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.