Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 11/08

Presnosť prenosných GPS prístrojov

Ján Šimkovič

Vzhľadom na presnosť zisťovanej polohy môžeme rozdeliť GPS prístroje na geodetické a prístroje určené pre GIS merania. Geodetické prístroje merajú s presnosťou na centimetre a ich cena sa pohybuje v rámci stoviek tisíc korún. Profesionálne GPS prístroje určené pre účely GIS meraní majú presnosť niekoľko desiatok centimetrov až jeden meter a ich cena je niekoľko desiatok tisíc korún. Lacnejšou alternatívou môžu byť GPS prístroje, ktoré sú súčasťou vreckových počítačov v cene niekoľko tisíc korún a z ktorých môžeme dostať za určitých podmienok presnosť submetrovú (1–4 m).

Projektovanie trás lesných lanoviek v programu LanSoft

Jozef Tajboš, Valéria Messingerová, Pavel Natov

V poslednom období sa na Slovensku, hlavne v jeho horských oblastiach, znovu začali v širšom merítku používať pri sústreďovaní dreva lesnícke lanovky. Za posledných 10 rokov sa percento hmoty priblíženej lanovkami zvýšilo z 2 na 12 %. Okrem toho, že na Slovensku je až 60 % plochy porastov v tzv. lanovkových terénoch – so sklonom nad 40 %, ovplyvnili tento stav hlavne rozsiahle vetrové a snehové kalamity (Vysoké Tatry 2004, Nízke Tatry 2004, 2005 a 2006), kde bolo použitie lanoviek objektívne nevyhnutné.

Kalkulátor výtěžnosti nadzemní dendromasy

Pavel Natov, Ivan Sačkov

Kalkulátor výtěžnosti nadzemní dendromasy (dále jen KVND) je on-line aplikace, která matematicko-ekonomickou analýzou vyhodnocuje objemovou a cenovou produkci nadzemní dendromasy. Jedním z jejich hlavních úkolů je umožnit výzkum zvyšování podílu lesní biomasy jako jedné z forem obnovitelných zdrojů energie. Dalším úkolem aplikace je, aby zpracovávala konkrétní výpočty plně automatizovaně a nezávisle na počítačové platformě uživatele, umožňovala lokalizaci do různých jazykových verzí a dokázala ukládat zpracované informace do databáze a umožnila tak rozsáhlý sběr dat a on-line externí přístup.

Názory veřejnosti na využívání dřeva k získávání energie

Jan Řezáč

Využití hmoty rostlinného původu pro výrobu elektřiny v Česku stále stoupá. Skupina ČEZ za rok 2007 vyrobila z biomasy asi 220 GWh elektřiny, což představuje 40% meziroční nárůst. Nejvýznamnějšího výrobce elektřiny z biomasy v Česku představuje elektrárna Hodonín. Za rok 2007 vyrobila z biomasy kolem 95 GWh, což znamená meziroční nárůst 57 %. Nárůst souvisí s tím, jak se zlepšuje spolupráce s lokálními zemědělci a vlastníky lesů, kteří letos dodali téměř 95 000 tun biomasy.

„Starost o les ku prospěchu přírodě a lidem“ - Motto Slovinské správy lesů

Tone Lesnik

V první polovině roku 2008 Slovinsko předsedalo EU. V průběhu této doby byly organizovány mnohé aktivity k prezentaci země dalším členským zemím EU. Lesy jsou nejpodstatnější součástí slovinské krajiny a představují jeden z jejích nejpřirozenějších rysů. Jsme poctěni možností představit největší lesnickou instituci Slovinska a popsat její práci s veřejností i obyvatelům České republiky.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.