60 let od vzniku prvních lesnických učilišť
Zdeněk Balcar
V říjnu jsme si připomněli 60 let od vzniku prvních lesnických učilišt v České republice. Poválečné národní hospodářství potřebovalo nové kvalifikované pracovníky, stejně tak i lesní hospodářství. Již v letech 1946–47 byly návrhy na uspořádání učňovského školství.
Až k 1. říjnu 1948 rozhodlo Generální ředitelství státních lesů o jejich výstavbě v horských a lesnatých oblastech. Jednotlivá Ředitelství SL zajistila budovy (většinou v zámcích, hotelech a ubytovnách), vybavení a správu nových Výcvikových středisek (VS s Domovy a Základními odbornými školami), výuku a vedení odborné přípravy lesníky. Bylo založeno 11 VS (viz tab.) Tehdejší lesní praktikanti (15–18 let) pracovali ve VS převážně v těžbě a zpracování dříví, zalesňování starých holin, v pěstební činnosti, sběru šišek a také při likvidacích kůrovcových kalamit po suchém roku 1947. V zimních měsících na horách sváželi dřevo na saních.
Ve školním roce 1949/50 vzniklo dalších 11 VS, v roce 1950/51 přibylo 7 nových VS, což bylo 29 VS s 1075 žáky. Na Slovensku bylo v době 1950–52 15 VS.
V roce 1951 bylo zřízeno Ministerstvo lesů a dřevařského průmyslu a po roce jeho Správa SPD, která řídila učiliště již s novým názvem Střediska pracujícího dorostu (Pergler, Karas).
V roce 1953 existovalo již 34 SPD s 2575 žáky. Zvýšení počtu žáků ovlivnila i povinnost žadatelů Středních lesnických škol absolvovat jednoletou praxi na SPD. Postupně se zaváděla mechanizace na SPD (motorové pily, traktory atd.).
V roce 1952 bylo lesní hospodářství rozděleno na těžbu a pěstování. Tím se dělila SPD na učební obory – lesní těžař a lesař a 1 obor lesní mechanik v Harrachově.
Po zrušení tohoto „experimentu“ se vrátil učební obor „lesař“.
V roce 1956 vznikl nový název „Základní učňovská škola“. Byly vydány nové plány (všeobecně vzdělávací předměty měly 11 hodin a odborné 8 hodin – odborná praxe 18 hodin týdně). V tomto roce bylo zřízeno Ministerstvo zemědělství a lesního hospodářství, které podporovalo ZUŠ lesní technikou. Učební plány měly již 10 hodin odborných předmětů. Školní dozor převzal Krajský národní výbor.
V roce 1960 došlo k novému pojmenování učilišť na „Lesnická odborná učiliště“ (LOU). Počet LOU byl 20. Do výuky byly zavedeny předměty strojnictví, mechanizační prostředky, později řízení motorových vozidel a zkoušky řidičů (A, T).
V nepovinných předmětech byla myslivost, živý jazyk a sportovní hry. Žáci se věnovali sportu – lyžování, střelba, kopaná atd. Pokračovaly celostátní soutěže v semenářství, těžbě, později v přibližování dříví traktory.
V sedmdesátých letech pokračuje odborná příprava s lesní technikou. V roce 1973/74 zůstává 20 LOU (3 byla zrušena a 3 nová). V roce 1975 byl zaveden tříletý učební obor „Lesní mechanizátor“ v LOU Harrachov, Fláje a Novém Městě na Moravě. Do dvouleté nástavby oboru „Lesní mechanizátor“ přicházeli žáci z I. ročníků oboru „lesař“.
V roce 1976 vznikl nový název Střední odborné učiliště (SOUL) s upravenými učebními plány tříletého oboru „Mechanizátor lesní výroby“.
SOUL spravuje a řídí nová „Správa pro výchovu a vzdělávání pracujících v MLVH“ v Benešově u Prahy.
V roce 1982 vytváří SVV Benešov 13 hlavních SOUL a k nim 8 odloučených pracovišť (byť vzdálených a v jiných krajích), vzniklo i učiliště „vodař“ ve Vysokém Mýtě.
Počet lesnických SOUL se stabilizoval bez velkých změn počtů žáků až do konce devadesátých let.
Zájem o učební obory se zmenšoval po roce 1990 i kvůli změnám vlastníků lesa a počet SOUL se zmenšil na 6 zařízení.
Některá SOUL zavedla i nelesnické učební obory, kde zůstala i jedna třída oboru „Mechanizátor lesní výroby“ (Písek, Šternberk, Nové Město na Moravě a další).
Tehdy končila i větší SOUL (Vimperk, Obora Kněžičky, Lesonice, Lomnice n. Pop., Bílá).
V jubilejním roce 2008 zůstávají pouze tři školy:
- SOUL Hejnice má učební obory „Me-chanizátor lesní výroby“, „Zpracovatel dřeva“, „Zahradník a zahradnice“ a čtyřletý maturitní obor „Ochrana přírody a prostředí“. Od 1. ledna 2008 je škola připojena a sloučena ve Střední školu hospodářskou a lesnickou se sídlem ve Frýdlantu v Čechách. Ve škole v Hejnicích je cca
220 žáků.
- SOUL Bzenec zůstává učilištěm s učeb-ními obory „Mechanizátor lesní výroby“, „Rybář“ a „Umělecký řezbář“ s počtem cca 150 žáků.
- SOUL Svoboda n. Úpou s učebním oborem „Mechanizátor lesní výroby“ je zaměřen na harvestorové technologie a je vybaveno nejmodernější těžební a vývozní technikou (harvestory s trenažerem, vyvážecí technikou a lanovkou). Od 1. ledna 2008 je součástí jednotné České lesnické akademie v Trutnově.
Autor:
Zdeněk Balcar