Lesní požáry v České republice leden až září roku 2008

Roman Francl

Podle dosavadních dostupných statistických údajů zjišťovaných o požárech ministerstvem vnitra – generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru (dále jen „MV-generální ředitelství HZS ČR“) je zřejmé, že rok 2008 bude jedním z roků s nejmenším počtem lesních požárů a nejmenší škodou způsobenou na lesních porostech od roku 1989.

V prvních třech čtvrtletích roku 2008 vyjely jednotky PO ke 402 lesním požárům. U 387 z nich nebyla překročena plocha 1 ha. U dalších 15 požárů se plocha pohybovala v rozmezí 1 až 10 ha a žádný z požárů nepřesáhl svou plochou hranici 10 ha. Tyto požáry dohromady způsobily přímou škodu 3,8 mil. Kč. Pokud do konce roku nevznikne další výrazná škoda, bude rok 2008 rokem s nejmenší škodou vzniklou při lesních požárech od roku 1989. Průměrnou přímou škodu na jeden požár lze vyčíslit hodnotou 9,5 tis. Kč. Hodnoty uchráněné zásahem jednotek PO byly při lesních požárech ve sledovaném období vypočítány na 108,6 mil. Kč, čili s průměrem 270,1 tis. Kč při jednom lesním požáru.
Sezóna lesních požárů v České republice má zpravidla dva vrcholy – duben až květen, kdy probíhá vypalování porostů (zakázané zákonem č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů), a červen až srpen s ohledem na vývoj počasí v daném roce, zejména vyšší teploty a prosychání porostů, které jsou pak náchylnější k zapálení nebo vznícení. Toto pravidlo se do jisté míry projevilo i v letošním roce, i když lze říci, že tak výrazné rozdíly v počtu požárů v jednotlivých měsících patrné nejsou. Tato situace je zobrazena na grafu 1.
Od ledna do konce září tohoto roku došlo při lesních požárech k deseti zraněním. Šest poraněných osob byli přitom hasiči. Zatím nikdo v tomto roce nebyl při požáru na lesních pozemcích usmrcen.

Příčiny vzniku lesních požárů
Jako každoročně jsou nejběžnějšími příčinami vzniku lesních požárů tzv. nedbalostní příčiny. Ty byly jednoznačně určeny u 289 požárů a tvoří tedy celkem 71,9 % všech příčin lesních požárů ve sledovaném období. Nejvýznamnějšími nedbalostními příčinami jsou kouření, zakládání ohňů v přírodě, vypalování porostů nebo používání otevřeného ohně k osvětlování, rozehřívání apod. Poměrně velký zůstává v poměru k ostatním příčinám počet požárů neobjasněných (15,9 %). Stanovit totiž jednoznačně příčinu vzniku požáru je na volném prostranství s ohledem na velikost plochy požáru a členitost terénu často velmi obtížné. Více o příčinách vzniku lesních požárů vypovídá graf 2.

Největší lesní požáry v ČR v roce 2008

Podle zasažené plochy
- 8. 5. 2008 – Březník, okres Třebíč;
plocha: 7 ha; škoda: 170 tis. Kč; 7 jednotek PO; příčina: neobjasněna
- 1. 9. 2008 – Brno; plocha: 9 ha; škoda:
100 tis. Kč; 8 jednotek PO; příčina: neobjasněna
Podle výše škody
- 12. 8. 2008 – Dolní Třebonín, Čertyně, okres Český Krumlov; plocha: 1,8 ha; škoda: 488 tis. Kč; 8 jednotek PO + letoun LHS; příčina: cizí předmět ve stroji – šíření z pole na les.
Největším požárem co do rozlohy byl ve sledovaném období (první tři čtvrtletí roku 2008) požár s plochou 9 ha, který vznikl dne 1. 9. 2008 ve výmladkovém lese v katastru města Brno, ke kterému muselo být povoláno 8 jednotek PO. Zdolat tento požár trvalo přibližně 4 hodiny. Při požáru vznikla škoda 100 tis. Kč. Příčina požáru nebyla jednoznačně stanovena, nicméně jako nejpravděpodobnější varianta se vyšetřovateli Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje jeví nedbalost při manipulaci s otevřeným ohněm.
Naopak největší škoda vznikla při požáru vysokokmenného jehličnatého lesa o rozloze 1,8 ha, který se rozšířil z obilného pole. Požár, který trval tři hodiny, likvidovalo 8 jednotek PO a povolaný letoun zařazený do systému letecké hasičské služby. Požární zásah ztěžoval především silný vítr, který přispíval k rychlému šíření požáru na další porost a kromě uvedeného lesa se požár rozšířil na 24 ha obilného pole. Jako příčina požáru byl stanoven cizí předmět ve stroji bez bližší specifikace.

Adresa autora:
Ing. Roman Francl
MV-generální ředitelství HZS ČR
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Foto: archiv autora, archiv HZS Moravskoslezského kraje.

Použitý zdroj statistických dat:
Statistické sledování událostí.
MV-generální ředitelství HZS ČR.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.