Lesnická práce v roce 2008 a 2009
V redakci se budeme i nadále snažit, aby Lesnická práce byla pojítkem mezi lesnickou vědou a praxí.
Změny pro rok 2009 se dotknou obsahové stránky časopisu, ale drobných změn dozná i grafická úprava. Nabízíme vám příspěvek, kde rekapitulujeme rok 2008 Lesnické práce a jehož prostřednictvím bychom vás rádi seznámili s plánovanými změnami v roce 2009.
Větší důraz na aktuální témata
Od roku 2007 se postupně snažíme v rámci možností měsíčníku zvýšit podíl aktuálních témat a názorových přehledů zpracovaných formou redakčních příspěvků (rozhovorů, anket, reportáží ad.) či oslovením vhodných autorů článků.
V lednovém čísle roku 2008 jsme oslovili čerstvě jmenovaného ředitele podniku Lesy ČR Jiřího Nováka a v informování o dění v otázkách souvisejících se státním podnikem jsme vytrvali celý rok.
Stranou pozornosti redakce nezůstala ani krize na trhu s dřívím, k níž jsme přinesli informace na počátku jejího rozvoje i v samotném průběhu. Vyjádření, která nám poskytli vrcholoví manažeři lesnických a dřevozpracujících firem, státních institucí i představitelé akademické obce následně citovala Česká tisková kancelář a významná periodika.
Z dalších aktuálních témat jsme se zaměřili na problematiku škod zvěří, které jsme se intenzivně věnovali takřka celé první pololetí roku 2008, otázky hospodaření v Národním parku Šumava, hodnocení kůrovcové situace, informace o likvidaci následků orkánu Kyrill, Emma a bouře ve středních Čechách, či názory na hospodaření v českých lesích.
I v roce 2008 jsme se snažili, aby většina čísel měla část věnovanou jednomu tématu. V nejobsáhlejší Lesnické práci v historii (LP 3/2008), která čítala 88 stran, byla hlavním tématem těžba dříví. Dalšími tématy byly např. rekreační funkce lesa, informační technologie v lesnictví nebo s pomocí pracovníků ÚHÚL zpracované téma reprodukčního materiálu lesních dřevin.
V průběhu roku 2008 se redakci podařilo navázat spolupráci s analytikem Petrem Havlem, který pro čtenáře LP pravidelně komentuje aktuální dění v oboru.
Udržení vysoké odbornosti
V porovnání s většinou profesních periodik dosahuje Lesnická práce i podle hodnocení mimo obor vysoké kvality, a to jak po stránce odborné a obsahové, tak po stránce grafické. Za vysokou odbornou úroveň vděčí časopis především autorům článků, kteří mají zájem na informování a vzdělávání lesnické veřejnosti.
V roce 2008 prodělal zásadní změny systém hodnocení vědy a výzkumu. Z pohledu Lesnické práce bylo onou zásadní změnou vytvoření seznamu vědeckých recenzovaných časopisů, které jsou vhodné k publikování výsledků vědecké a výzkumné činnosti a autoři za ně obdrží body nutné do systému hodnocení vědy a výzkumu. Tato reforma je patrně z pohledu motivace vědeckých pracovníků přínosná, ale bohužel v ní bylo zapomenuto na odbornou i laickou popularizaci vědy a výzkumu.
Na základě této změny i redakce Lesnické práce pociťuje určitý pokles množství příspěvků. Naštěstí pro časopis vnímá většina akademických pracovníků a výzkumníků nutnost a smysluplnost odborné popularizace výsledků své činnosti a činnosti jednotlivých vědeckých institucí i v odborném lesnickém tisku a nadále poskytují Lesnické práci kvalitní a zajímavé články.
Struktura témat
Již v roce 2007 jsme si předsevzali zvýšit podíl názorů a příspěvků z lesnické praxe, článků s ekonomickým zaměřením a aktuálních témat. Stále se nám nedaří přinášet více informací z lesnického provozu. Absence příspěvků z praxe patrně souvisí s nedostatečným pohybem členů redakce v provozu (dáno zejména časovými možnostmi), ale i s pracovním vytížením lidí v provozu, určitým zbytečným ostychem, konkurenčními vztahy i celkovou náladou v oboru. Patrně z podobných důvodů se redakci dostává takřka nulové odezvy od čtenářů. Velmi bychom uvítali názory čtenářů na časopis včetně konstruktivní kritiky, která by mohla posunout časopis opět o krok dál.
Grafická část
V roce 2007 prošla grafická část časopisu významnou změnou. Šitá vazba byla nahrazena lepenou a zcela nová je od roku 2007 i titulní strana časopisu a vnitřní grafika. V roce 2008 doznaly stránky časopisu pouze drobných grafických změn, které měly za cíl přispět k přehlednosti a grafické „čistotě“. V roce 2009 nepřipravujeme zásadní grafické změny a budeme pouze pokračovat s drobnými úpravami dosavadního vzhledu. Pokusíme se ve vyšší míře využít stále kvalitnější fotografie zasílané k článkům, či pořízené účastníky Fotosoutěže Lesnické práce a redakcí.
I nadále bude Lesnická práce rozdělena do tří bloků: odborné rubriky, pravidelné rubriky, komerční prezentace a plošná inzerce.
Rok 2009
V roce 2009 bude prioritou redakce udržet současnou vysokou odbornou úroveň a zároveň přinášet čtenářům potřebné informace z celého lesnického sektoru.
Změny dozná uspořádání pravidelných rubrik. Počínaje rokem 2009 končí rubrika Listujeme ročníky Lesnické práce autora Vlastislava Jančaříka, který se svými výtahy z historických čísel LP prolistoval až do současnosti. Připomenutí příspěvků LP bylo určitě přínosné a v mnoha ohledech i překvapující. S Vlastislavem Jančaříkem připravujeme spolupráci i v roce 2009 v nové nepravidelné rubrice.
Postupně bude též ukončena rubrika Lesnictví v literatuře, kde byla zmíněna většina známých autorů a jejich děl, souvisejících s lesnictvím.
Pokračování se v roce 2009 nedočká ani rubrika Petra Kapitoly Invazní škůdci v Evropě. Věříme ovšem, že autor bude i nadále přinášet zajímavé poznatky formou samostatných příspěvků.
Za končící rubriky samozřejmě připravujeme náhradu. Od roku 2009 se můžete těšit na novou pravidelnou rubriku Lesnické osobnosti, na níž bude spolupracovat kolektiv autorů (Ctirad Rakušan, Ivan Roček, Jiří Uhlíř, ad.).
Novou kapitolou v Lesnické práci bude rubrika Lesnická angličtina – Forestry English. Rozšiřování jazykových znalostí je nutnou součástí úspěšného snažení v mnoha oborech lidského působení, lesnictví nevyjímaje. Cílem rubriky je nabízet čtenářům odborné lesnické texty v anglickém jazyce spolu se slovníčkem použitých odborných pojmů a grafickými přílohami. Počáteční texty budou jednoduché, vztažené k základním lesnickým tématům nebo aktuálním událostem. Dle ohlasu čtenářů jsme připraveni zařadit podobnou rubriku i německém jazyce.
Ve spolupráci se známým českým lesníkem působícím v zahraničí Hubertem Čížkem připravujeme oživení rubriky Čeští lesníci v zahraničí, která by mimo jiné měla obsahovat rozhovory Huberta Čížka s dalšími v zahraničí působícími lesníky.
K rozšíření spektra informací v Lesnické práci přispějí díky spolupráci se dvěma překladateli i zprávy z německy píšících periodik.
Zajímavé informace slibuje také dohoda redakce s podnikem Lesy ČR o pravidelném publikování odborných článků vycházejících z praktických i teoretických poznatků největšího správce lesů u nás.
Letošní rok ukázal, jak důležitý je přehled o vývoji cen dříví nejen v České republice, ale i v Evropě a takřka na celém světě. Proto se budeme snažit zvýšit množství informací
v rubrice Ceny dříví.
Redakční činnost časopisu bude rozšířena o spolupráci s externími autory, jejichž hlavním úkolem bude přinášet příspěvky z jejich oblasti působnosti a zprostředkování článků dalších autorů.
Průběžně také více využíváme internetovou stránku časopisu www.lesprace.cz, kde je umístěn volně dostupný textový archiv Lesnických prací od roku 1999, galerie redakčních fotografií, které se v časopisu neobjevily, pokyny pro autory článků, nebo sekce ke stažení, kde mimo jiné naleznete přehled o cenách dříví Českého statistického úřadu. Zároveň je na stránce www.lesprace.cz publikována většina redakčních příspěvků.
Stejně jako v předešlých letech bude odborná úroveň a informační hodnota časopisu dána zejména autory článků. Aby Lesnická práce stále přinášela pestrou informační a názorovou mozaiku, uvítáme vaši aktivní spolupráci v podobě zasílání příspěvků (odborných článků, praktických zkušeností, komentářů, diskusních příspěvků, krátkých zpráv do aktualit, kalendáře akcí či podnětů pro redakci).
Děkujeme čtenářům za přízeň, děkujeme inzertním partnerům, kteří vnímají význam efektivní propagace svých produktů a zároveň tím přispívají k informovanosti lesnické veřejnosti, a samozřejmě děkujeme všem ochotným autorům.
Za redakci Lesnické práce
Jan Příhoda