Program rozvoje venkova využívání poradenských služeb
Martin Polívka
Rok 2008 je druhým rokem v rámci programového období 2007–2013, kdy vlastníci lesů a subjekty hospodařící v lesích mohou žádat o podporu na opatření z Programu rozvoje venkova (PRV). Mezi opatření, která byla v letošním roce otevřena poprvé, náleží i opatření I.3.4 Využívání poradenských služeb. Opatření I.3.4 se vztahuje i na vlastníky lesů a subjekty hospodařící v lesích, které jsou ve vlastnictví soukromých osob nebo jejich sdružení nebo jsou ve vlastnictví obcí nebo jejich sdružení. Podívejme se tedy podrobněji na problematiku zemědělského poradenství a na obsah již uvedeného opatření.
Koncepce podporovaného poradenství
Zemědělské poradenství v rámci resortu od svého počátku sleduje dvě linie. První představuje dodržování zákonných požadavků při hospodaření na půdě a v lesích a tvoří hlavní pilíř poradenství. Druhá linie sleduje oblast výzkumu a zavádění nových technologií a postupů při hospodaření na půdě a v lesích. Podobně je postaveno i opatření PRV I.3.4 využívání poradenských služeb. Cílem opatření je usnadnit orientaci v platné legislativě a podpořit zavádění nových metod a technologií, které jsou zároveň slučitelné se zájmy zachování a zlepšení krajiny a ochrany životního prostředí. V prvním čtvrtletí letošního roku byla schválena pravidla pro opatření PRV I.3.4. Ve vyhlášeném termínu 10. až
30. 6. 2008 bylo možné poprvé podávat žádosti o podporu v rámci opatření PRV I.3.4. I lesnictví dostalo poprvé možnost získat na poradenské služby evropské peníze. Pravidla a podmínky podání žádosti jsou veřejně přístupné na stránkách Státního zemědělského intervenčního fondu (www.szif.cz ==> PRV ==> OSA I ==> opatření I.3.4).
Podporované poradenské služby pro obor lesnictví
První skupinu podporovaného poradenství tvoří „Závazky ČR vůči EU“ v podobě legislativních požadavků. Jedná se především o směrnice EU. Na prvním místě bych uvedl téma „NATURA 2000“, upravené především Směrnicí Rady 79/409/EHS ze dne 2. dubna 1979 o ochraně volně žijících ptáků a Směrnicí Rady 92/43/EHS ze dne 21. května 1992 o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. Druhé téma se věnuje problematice „Ochrana vod“. Směrnic dotýkajících se ochrany vod je celá řada. Z hlediska resortu zemědělství jsou nejdůležitější: Směrnice Rady 80/68/EHS ze dne 17. prosince 1979 o ochraně podzemních vod před znečišťováním některými nebezpečnými látkami a Směrnice Rady 91/676/EHS ze dne 12. prosince 1991 o ochraně vod před znečištěním dusičnany ze zemědělských zdrojů. Třetí společné téma řeší problematiku „Zásad správného používání a nakládání s chemickými přípravky při hospodaření v lesích“ a vychází ze Směrnice Rady 91/414/EHS ze dne 15. července 1991 o uvádění přípravků na ochranu rostlin na trh. Tyto směrnice patří do skupiny 19 směrnic, jejichž dodržování tvoří křížovou shodu „Cross-compliance“. Posledním společným tématem, kterému EU přikládá vysoký stupeň důležitosti, je „Bezpečnost práce“. Z lesnického pohledu můžeme ovšem za velmi důležité považovat ještě Směrnici Rady 1999/105/EHS ze dne 22. prosince 1999 o uvádění reprodukčního materiálu lesních dřevin na trh, implementovanou do zákona č. 149/2003 Sb., a Směrnice Rady č. 68/89/EHS ze dne 23. 1. 1968 o sjednocení norem členských států týkajících se klasifikace (třídění) surového dříví. Tyto normy EU vymezují podporovanou oblast dodržování zákonných požadavků při hospodaření v lesích. Dodržování směrnic EU se stalo pro řadu opatření PRV zásadním předpokladem, aby žadatel mohl získat podporu, a naopak jejich hrubé porušování může znamenat až vícenásobné sankcionování nebo i zamítnutí podpory. Jako příklad z lesnických opatření bych uvedl opatření II.2.1, II.2.2 a II.2.3.
Druhou skupinu podporovaných žádostí tvoří oblast věnovaná „Zavádění environmentálních opatření při hospodaření v lesích“. V rámci tématu „Hospodaření v lesích na principech trvalosti a vyrovnanosti“ může poradce provést analýzu stavu lesa a úrovně hospodaření na lesním majetku. Druhé téma „Certifikační systémy v lesním hospodářství“ se věnuje certifikačním systémům PEFC, FSC a ISO. Třetí téma se zaměřuje na téma dlouhodobě problematické, kterým je „Sdružování vlastníků lesů“. Poradce dokáže být nápomocen jak při výběru vhodného typu sdružení, tak při vlastním vzniku sdružení. Čtvrté téma se zaměřuje na „Užívání k přírodě šetrných technologií při hospodaření v lesích“, a to v oblasti volby a zavádění nových technologií a postupů, které odpovídají přírodním poměrům daného majetku. Lesní hospodářství je a vždy bude plně závislé na dřevě. Ovšem začíná být stále důležitější, aby pro lesní podniky dřevo nezůstávalo vždy jediným zdrojem příjmů. K tomu je nutné využít veškerý potenciál, který lesní majetek nabízí. Nezbytná cesta ke zvýšení konkurenceschopnosti lesních majetků vede prostřednictvím „Diverzifikace činností lesních podniků“. Jedním ze způsobů, jak využít méně kvalitní zemědělskou půdu, je její zalesnění. „Zalesňování zemědělské půdy“ patří též k podporovaným tématům. „Pěstování a využívání biomasy lesních dřevin pro další zpracování a energetické účely“ je posledním tématem, kterému je věnována pozornost.
Akreditace poradců MZe ČR
Opatření PRV 1.3.4 je svázáno s činností akreditovaných poradců vedených v Registru poradců MZe ČR. V letošním roce dokončilo proces akreditace v rámci 6. kola dalších 18 poradců pro obor lesnictví. Celkem dnes v ČR působí 54 poradců v oboru lesnictví. Kontakty na ně je možné nalézt na internetových stránkách www.agroporadenstvi.cz ==> Poradenský systém MZe ČR ==> Registr poradců. Na podzim letošního roku bude vyhlášeno další, v pořadí již 7. kolo akreditace zemědělských poradců. Veškeré informace
k vyhlášení dalšího kola zájemci naleznou na výše uvedených internetových stránkách. Předpokládaný termín podání přihlášek je leden 2009.
Předpokládá se, že v rámci 7. kola bude vlastní příprava představovat 10 přednáškových dnů a samostudium, které zahrnuje studium metodik a e-learningových kurzů. Garantem celého procesu akreditace je Ústav zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI).
Činnost poradců vedených v Registru MZe pro obor lesnictví
I poradenská činnost akreditovaných poradců má ve většině případů dvě polohy.
První je svázaná výhradně s podporovanou poradenskou činností vymezenou pro opatření PRV I.3.4. Využívání poradenských služeb. Opatření I.3.4 dává vlastníkům lesů a osobám hospodařícím v lesích do rukou nástroj pro analýzu stavu majetku, stavu lesa, úrovně hospodaření, ekonomiky, ale i návod k využití potenciálu, který konkrétní majetek má. Zadání může sledovat naprosto specifický cíl, pouze musí vždy obsahovat dodržování zákonných požadavků při hospodaření v lesích a bezpečnost práce. Při spuštění opatření PRV I.3.4 bylo v letošním roce podáno 1190 žádostí za cca 34 miliónu korun. Průměrná roční
alokace byla nastavena na 72 miliónů korun. V několika případech bylo požádáno o podporu i vlastníky lesů. Pravděpodobnost získání podpory v letošním roce dosáhla téměř 100 %. Druhý okruh činností privátních poradců souvisí s přípravou a podáním projektů v rámci PRV.
Analýza činnosti poradců
V září letošního roku byla provedena dotazníková akce, kdy privátní poradci v oboru lesnictví odpovídali na dotazy, v kolika případech pomáhali s podáním žádostí, v rámci jakých opatření a podopatření a jak byli úspěšní. Analýza ukázala, že větší polovina již podala nějakou žádost o podporu z PRV. Jejich úspěšnost dosahuje cca 80 %. Z grafů je patrné, kolik bylo v rámci jednotlivých podopatření podáno žádostí a jaká byla úspěšnost. Nejvíce se poradci podíleli na podávání žádostí v rámci opatření PRV I.1.2 Investice do lesů – téměř 50 %. Opatření PRV II.2.1.1 Zalesňování zemědělské půdy a opatření II.2.4.1 Obnova lesního potenciálu po kalamitách a zavádění preventivních opatření představují kolem 20 % z podaných žádostí. Obecně málo jsou lesníky využívána podopatření v rámci III. osy PRV a ani poradci v rámci III. osy žádný projekt nerealizovali. I opatření v rámci IV. osy jsou využívána spíše ojediněle. Do programu LEADER se lesníci zapojili velmi málo. Ojedinělé jsou případy, kdy jsou poptávány peníze i z jiných operačních programů. V jednom případě se jednalo o žádost z Evropského sociálního fondu a v druhém případě byly projekty zaměřeny na záchranu architektonického dědictví.
Závěrem nezbývá než popřát českému lesnictví, aby bylo v nadcházejících obdobích ještě úspěšnější v čerpání prostředků z programů EU, aby nastavený zemědělský poradenský systém přispěl ke zvýšení osvěty v oblasti dodržování zákonných požadavků při hospodaření v lesích a pomohl vzniklé příležitosti využít k posílení konkurenceschopnosti lesních majetků.
Autor:
Martin Polívka, DiS.
ÚHÚL Brandýs nad Labem
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.