Lesní pedagogové se neobejdou bez vzájemné spolupráce
Eva Kajzarová
O vzniku lesní pedagogiky (LP) jste se již mohli dočíst jak v Lesnické práci, tak v jiných odborných časopisech. I přes poměrně vysokou úroveň našich aktivit ve srovnání s provozováním LP např. v Rakousku, Německu či Polsku se ovšem stále jedná o oblast, která si vyžaduje mnohá vylepšení, nastavení směru a koordinace včetně legislativních zajištění. LP je zatím zejména o dobrovolnosti a osobním zapálení lidí, kteří se veřejnosti v tomto směru věnují. To ovšem vyvolává nutnost vzájemné komunikace, výměny zkušeností a pomoci všech organizací provozující LP. Neměla by pochopitelně chybět ani podpora státu. Pro ten by měla environmentální výchova představovat jeden z aktuálních prioritních zájmů.
Spolupráce organizací věnujících se lesní pedagogice v Libereckém kraji
Právě za účelem posílení vzájemné informovanosti a podpory společného zájmu – lesní pedagogiky – se 24. ledna 2008 na Šámalově chatě v Jizerských horách uskutečnilo Setkání zástupců organizací věnujících se lesní pedagogice (LP) v Libereckém kraji. Na přípravě setkání, kterým byla úspěšně zahájena spolupráce pro rok 2008, se společně podíleli: Krajský úřad Libereckého kraje, Odbor rozvoje venkova, zemědělství a životního prostředí, dále Lesy České republiky, s. p., Krajský inspektorát Liberec a Česká lesnická společnost. Podle slov vedoucího Oddělení samosprávy životního prostředí a zemědělství Libereckého kraje Tomáše Komrzýho a dalších organizátorů setkání projevil zájem o účast na setkání až překvapivě vysoký počet organizací, program byl tak velmi bohatý.
Účastníci vyslechli prezentace organizací, které v Libereckém kraji připravují „lesní“ aktivity pro školní a jiné dětské kolektivy i širokou veřejnost – lesnické organizace působící v Libereckém kraji (LČR, KI Liberec, ČLS, ÚHÚL, VLS ČR, divize Mimoň) místní správy chráněných krajinných oblastí, vzdělávací instituce (SŠHL Frýdlant) a v neposlední řadě nejrůznější ekologicko-výchovná střediska či nadace (SEV Divizna, Střevlik, ČSOP atd.) Samotná komunikace Lesů ČR, s. p., Krajského inspektorátu Liberec (dále jen KI Liberec), České lesnické společnosti (dále jen ČLS) a Libereckého kraje (dále jen LK) vyvstala z potřeby zajištění celkové koordinace aktivit i v oblasti LP jakožto významné součásti environmentální výchovy a vzdělávání v Libereckém kraji. Při příležitosti lednového setkání k LP seznámil ředitel KI Liberec Ludvík Řičář všechny zúčastněné organizace s funkcí hlavního koordinátora LP v Libereckém kraji. Na základě oslovení dvou výše uvedených organizací byl tuto roli ochoten převzít právě Krajský úřad Libereckého kraje, který se ekologické výchově v kraji věnuje velice intenzivně. Každý z účastníků v závěru vyjádřil potěšení z množství užitečných informací, které při setkání nabyl. Účastníci se mohli inspirovat aktivitami ostatních, dozvěděli se o možnostech vzájemné spolupráce a v rámci volné diskuse si vyměnili mnoho zásadních názorů. Konkrétními náměty zástupce hlavního koordinátora (LK) Tomáše Komrzýho byly např.:
- vznik společného webového portálu: www.ekovychovalk.cz – s odkazy na veškeré organizace, informace o připravovaných akcích, seznámení s možnostmi zdrojů financování, seznámení s novými pomůckami pro lesní pedagogy apod.;
- možnost společné propagace aktivit;
- odborná pomoc při přípravě naučných stezek;
- podílení se na akcích LK atd.
Aspekty rozvoje lesní pedagogiky v ČR
K náplni programu setkání a jeho poměrně vysoké úrovni přispěly svou prezentací také organizace, které připravují zázemí pro LP na celorepublikové úrovni.
Organizátoři ocenili i účast zástupců ze Střední lesnické školy v Hranicích, kteří vážili do Jizerských hor dlouhou cestu, aby přítomné seznámili nejen s kurzy LP, které pravidelně pořádají pro zájemce z celé republiky. Díky nim byla mnohým přítomným osvětlena i otázka základních pojmů v oblasti LP, která je svým způsobem skutečně specificky zaměřenou formou výchovy a vzdělávání. Z evropského modelu vychází, že lesní pedagog by měl mít v zásadě lesnické vzdělání, což musíme respektovat. Avšak dle názoru převážné většiny přítomných, včetně zástupkyně ministerstva zemědělství (dále jen MZe) Pavlíny Vašičkové, by se LP neměla oddělovat od environmentální výchovy. Cílem je pochopení vzájemných vztahů probíhajících v rámci celého lesního ekosystému. LP by měla zahrnovat vše, co se prostředí lesa týká, tedy nejen hospodaření v něm.
Účast P. Vašičkové z MZe měla dále význam z hlediska získání přehledu o směru, kterým se LP v ČR ubírá. Přítomní byli seznámeni nejen s existencí státních dokumentů pro oblast environmentální výchovy, ale také s mezinárodní spoluprací či možnostmi finanční podpory státu v oblasti LP.
Skutečnost, že se v rámci Akčního plánu k problematice environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty – EVVO (kapitola Děti, mládež, pedagogičtí a odborní pracovníci), který MZe zpracovalo pro roky 2007–2009, podařilo prosadit opatření zahrnující aktivity LP, představuje jeden ze zásadních momentů pro rozvoj lesní pedagogiky v ČR. Také zpracování Koncepce státní politiky pro oblast dětí a mládeže na období 2007–2013 je významným dokumentem, na jehož zpracování se podílely i organizace věnující se ve větším rozsahu LP, jako například státní podnik Lesy České republiky. Právě ze strany tohoto podniku, který hospodaří na převážné většině lesního majetku v ČR, se očekává vložení zvýšeného úsilí do rozvoje nejen LP, ale i oblasti výchovy a vzdělávání vůbec. Pro naplňování uvedené Koncepce v oblasti lesního hospodářství byla v minulém roce ustanovena pracovní skupina (viz LP 10/2007 a 12/2007), která řeší, jak zlepšit servisní činnosti pro lesní pedagogy, podpořit mezinárodní spolupráci a také jak zajistit finanční podporu aktivit v rámci LP.
To vše považujeme za významné kroky k vytvoření fungujícího systému podpory lesních pedagogů i lesnického školství a projev vděčnosti všem, kteří se snaží děti a jejich rodiče naučit vnímat les ve všech jeho tvářích a vytvořit v nich tak pocit zodpovědnosti za přírodu jako takovou.
Bližší informace o Setkání k LP naleznete na www.ekovychovalk.cz v rubrice lesní pedagogika
Autor:
Ing. Eva Kajzarová
Lesy České republiky, s. p.
Krajský inspektorát Liberec
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.