Implementace klíčové akce 10 Akčního plánu EU pro lesnictví

Jedním z cílů Akčního plánu EU pro lesnictví na období 2007–2011 je šíření povědomí o multifunkčnosti lesů, jež spočívá v jejich rozvoji hospodářském, sociálním, environmentálním a kulturním. Jen takový komplexní rozvoj povede k udržitelnému hospodaření v lesích. Informovat a učit o tomto způsobu rozvoje může environmentální vzdělávání v oblasti lesního hospodářství – tedy lesní pedagogika.

V Akčním plánu EU pro lesnictví figuruje klíčová akce 10, zaměřená na podporu vzdělávání a komunikaci v oblasti životního prostředí. Na evropské úrovni je od loňského roku činná skupina zástupců státní správy (Česká republika, Francie, Maďarsko, Německo, Rakousko, Slovensko a Švédsko), která se zabývá EVVO v oblasti lesního hospodářství. První jednání v tomto roce se uskutečnilo 13.-15. 1. 2008 ve Vídni. Od poloviny února existuje pracovní dokument, kde je lesní pedagogika (LP) kvalifikována jako environmentální vzdělávání ve vztahu k lesnictví (Forest-related environmental education – FREE). Dokument je strukturován do několika oblastí jako např. definice, principy, cíle, přínosy včetně návrhu konkrétních kroků.

Organizační kroky:
- požadavek Forest Communicators Network (FCN) zaměřit se na lesní pedagogiku (FREE) – jednání v Bilbao, květen 2008;
- založit „podskupinu FREE“ v rámci FCN se specifickými úkoly:
    - rozvíjet strategii pro spolupráci a komunikace v rámci LP na evropské úrovni;
    - podávat zprávy o závěrech Stálému lesnickému výboru (SFC);
    - předložit návrh FCN jak uskutečnit posouzení dopadů LP na společnost;
    - uvést výsledky průzkumu do praxe – přijmout rozhodnutí jakým způsobem a předat výsledky a zprávy Stálému lesnickému výboru.

Možné konkrétní aktivity:
- zlepšit stávající pracovní síť LP;
- shromáždit nejlepší zkušenosti z jednot-livých zemí;
- vytvořit informační platformu (webovou stránku) s informacemi o materiálech, publikacích, seminářích, kongresech atd.;
- koordinovat a organizovat každoroční mezinárodní workshop LP;
- koncepce a organizace mezinárodních projektů a kampaní.
Úspěšné uplatňování environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty v praxi předpokládá koncepční přístup ústředních orgánů na evropské a národní úrovni, dostatek koordinační činnosti na jednotlivých úrovních řízení a dostatečnou finanční podporu a dostatek aktivních pracovníků.

Ing. Pavlína Vašičková, MZe
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.