Statistika cen surového dříví
Gabriela Sedláková
Metodika výpočtu cenových indexů surového dříví se dostala v letošním roce do popředí zájmu vlastníků lesů i obchodníků se surovým dřívím díky smlouvám na lesnické práce, které s vítězi tendrů uzavírají Lesy České republiky. Cenové indexy publikované Českým statistickým úřadem budou v dalších obdobích pravděpodobně ovlivňovat výslednou cenu smluvených zakázek.
Cenová statistika
Cenová statistika má za cíl sledovat pohyb cen v čase, zachytit změny nabídky a poptávky ve sledovaném odvětví, analyzovat makroekonomické podmínky na trhu a monitorovat inflační tlaky. V rámci statistického zjišťování cen v lesnictví sleduje v tuzemsku ceny surového dříví Český statistický úřad.
Cenová statistika v lesnictví je velmi mladá disciplína. Teprve v roce 1989 a s uvolněním trhu v oblasti prodeje dřeva vznikla potřeba sledovat vývoj cen surového dříví. V tomto období se začala tvořit metodika, hledaly se způsoby sledování cen surového dříví, definovaly se cíle a požadavky šetření, konaly se konzultace s odborníky, studovala se šetření na stejná nebo obdobná témata atd. Výsledkem náročné práce jsou publikované ceny a indexy.
Metodika
Index cen surového dříví je počítán od roku 2007 čtvrtletně (do té doby měsíčně) z průměrných realizačních (smluvních) cen bez DPH, dosažených v jednotlivých čtvrtletích šetřeného roku a vykázaných na výkaze Ceny Les 1 - 04 vybranými zpravodajskými jednotkami za jednotlivé reprezentanty. Zpravodajskými jednotkami jsou zástupci státních, obecních, městských lesů nebo lesů soukromých fyzických osob.
Ceny
Zjišťují se realizační – smluvní ceny bez DPH na lokalitě odvozní místo (bez vlastní spotřeby, výroby štěpky a exportu), které zaplatil první odběratel v tuzemsku. Vykázaná cena nesmí obsahovat odbytové a dopravní náklady za lokalitou odvozní místo. Nutno ovšem přiznat, že ne vždy se daří respondentům dodržet stanovenou metodiku vykazování. Nelze vyloučit, že šetřené údaje mohou být úmyslně či neúmyslně zkresleny. V případě vykázaných extremních hodnot jsou tyto ze strany ČSÚ eliminovány a ze šetření vyloučeny. Publikované údaje o cenovém vývoji objektivně hodnotí situaci na trhu surového dříví.
Reprezentanti
Po období různých obměn a úprav se nyní sledují ceny u jehličnatých sortimentů u 19 reprezentantů, u sortimentů listnatých u 18 reprezentantů (druhuje se do jakostních tříd podle ČSN 480055 a 480056).
Indexy
Cenové indexy jsou vypočítávány agregací individuálních indexů cen reprezentantů do úhrnu pomocí výpočetního vzorce typu Laspeyres.
Do výpočtu individuálních indexů vstupují ceny (za jednotlivé jakostní třídy) spočítané prostým aritmetickým průměrem všech vyšetřených cen od vybraných respondentů. Agregace do souhrnného indexu (úhrnem jehličnaté a listnaté) se provádí formou váženého aritmetického průměru individuálních indexů, kde se jako stálé váhy používají strukturní ukazatele hodnoty (tržby) jednotlivých reprezentantů nebo skupiny reprezentantů. Tyto strukturní ukazatele se stanovují z údajů základního („nultého“) období, např. roku 1989, 1993, 1999. V současné době se používá jako základní období průměr roku 2005. Od roku 2007 se indexy a průměrné ceny surového dříví publikují čtvrtletně.
Z hlediska maximálního využití získaných dat pro potřeby zpravodajských jednotek i zájemců z řad odborné i laické veřejnosti publikuje ČSÚ spolu s indexy vývoje cen surového dříví i průměrné ceny surového dříví v úhrnu za Českou republiku, nově také průměrné ceny podle hranice krajů v třídění do 14 skupin podle zavedené aktualizované Klasifikace územních statistických jednotek.
Data jsou publikována pravidelně, vždy 22. kalendářní den následujícího měsíce po ukončeném čtvrtletí příslušného roku. Publikační tabulky (název publikace Indexy cen v lesnictví, kód 7007) jsou k dispozici zdarma na internetových stránkách ČSÚ nebo v tištěné podobě k objednání v ČSÚ. Vybraná data jsou také zveřejňována v časopisu Lesnická práce.
Vzhledem k majoritnímu vlastnictví všech lesů České republiky státním podnikem Lesy České republiky se respondenti z řad Lesů ČR podílejí velkým podílem vykázaných cen na indexu ČSÚ. Objevují se proto obavy možného ovlivnění výsledných indexů ze strany respondentů – lesních správ a závodů.
Pro vyvrácení těchto obav byla na ČSÚ provedena analýza cen roku 2007, která porovnává vykázané ceny odděleně, a to za lesní správy a lesní závody, dále za soukromé subjekty obchodující se dřevem. Z výsledků roku 2007 je patrné, že v žádném případě nedochází k výrazným cenovým diferencím mezi cenami podniku Lesy ČR a mezi ostatními respondenty.
Cenová statistika surového dříví je ve srovnání s jinými odvětvovými statistikami publikována v podrobnější a konkrétnější formě. Publikované indexy věrně odráží cenový vývoj na trhu se dřevem v České republice. Do statistiky vstupují realizační ceny, vzniklé nabídkou a poptávkou na trhu dřeva. ČSÚ není kontrolním orgánem a respondenti jistě nemají žádný zájem na zkreslování poskytnutých údajů. Uživatelům, kterými jsou odběratelé publikací, čtenáři časopisu Lesnická práce a uživatelé internetu se tak dostávají potřebné aktuální informace o vývoji na lesnicko-dřevařském trhu. Zejména pro středně velké a menší lesní společnosti je to jistě nenahraditelná pomůcka. Především z těchto důvodů chce ČSÚ v dosavadní praxi cenové statistiky pokračovat.
Autor:
Ing. Gabriela Sedláková
Český statistický úřad
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.