Úvodník 5/2008
v poslední době jsme opakovaně svědky veřejných polemik na téma vhodnosti, či spíše nevhodnosti aplikace zákona o veřejných zakázkách na podmínky lesního hospodářství státních lesů. Nastolená otázka mě zaráží o to více, že obdobným veřejným odsudkům nepředchází žádná veřejná diskuze, která by se snažila odhalit prapříčiny obdobných názorů. Je přeci jednoduché říci, že něco nejde. Od dětství máme tendenci se k tomu uchylovat všichni. Ale podstata dnešního stavu tkví někde jinde. Máme za sebou několik neúspěšných pokusů státního podniku Lesy České republiky vyhlásit veřejnou zakázku, provést výběr nejvýhodnější nabídky a s vybraným uchazečem uzavřít smlouvu o zakázce. Na druhé straně vyvstávají problémy s popisem předmětu zakázky včetně jejího zadání, s podmínkami kvalifikace uchazečů a s posouzením přiměřenosti cenových nabídek.
Představují-li předmět zakázky lesnické práce (služby), musí být součástí zadání přesný popis předmětu zakázky, tedy detailní projekt. Není možné ocenit předmět zakázky, který se dynamicky mění v čase a prostoru a o jehož rozsahu, způsobu i termínu provedení rozhoduje zadavatel, tedy Lesy České republiky. Kvalifikace uchazeče představuje v každém systému zakázek základní předpoklad pro zjištění věrohodných údajů o schopnostech a odbornosti uchazeče. Vznesení tohoto oprávněného požadavku na schopnosti uchazeče o zakázku v rámci zadávací dokumentace proto nemůže být chápáno jako diskriminace. Celková hodnota nabídky a posouzení její přiměřenosti je sama o sobě také závislá na způsobu zadání zakázky a zejména na odhodlanosti trvat na původním zadání zakázky bez dodatečných změn smluvních podmínek. Jednoduše řečeno: odpovědnost za podanou nabídku musí být za všech okolností uplatnitelná a její vymáhání je nevyhnutelné.
Ani funkční systém přidělování zakázek na základě trhu nabídky a poptávky nedokáže akceptovat jakoukoliv dodatečnou úpravu podmínek realizace. Nestandardní řešení následků živelné kalamity Emma, které zvolily Lesy České republiky, je založeno právě na deformaci původního zadání včetně cenové nabídky a vytváří možnosti pro dodatečné změny smluvních podmínek s jediným cílem – snížit vysoutěžené ceny na přijatelnou úroveň. Cesta nastolení spravedlivější a smysluplnější budoucnosti vede pouze přes nastolení principů obecné morálky, neměnnosti smluvních podmínek a uvědomění si vlastní zodpovědnosti všech zúčastněných.
Lesu zdar!
Pavel Indra, prezident ČAPLH