Získejte podporu z Operačního programu Životní prostředí
Jana Šedlbauerová
Získávání podpor (dotací/příspěvků) na hospodaření v lese z různých zdrojů je pro správce lesních majetků a odborné lesní hospodáře činností nesnadnou, i když vlastníky lesních pozemků stále častěji vyžadovanou. Mezi důležité zdroje financování patří Operační program Životní prostředí (OP ŽP), který představuje rámec pro podávání žádostí spolufinancovaných ze zdrojů EU. V tomto příspěvku jsou představeny možnosti využití OP ŽP z pohledu lesního hospodářství.
Operační program Životní prostředí
OP ŽP je zaměřený na ochranu a zlepšování kvality životního prostředí: podporuje zlepšování stavu ovzduší, vody i půdy, řeší problematiku odpadů a průmyslového znečištění, podporuje péči o krajinu a budování infrastruktury pro environmentální osvětu. Z fondů EU (Fond soudržnosti a Evropský fond pro regionální rozvoj) je na něj v letech 2007–2013 vyčleněno 138,68 mld. Kč, z hlediska alokovaných finančních prostředků je tak druhým největším českým operačním programem. OP ŽP se skládá z osmi prioritních os představujících logické celky, ty jsou dále konkretizovány prostřednictvím tzv. oblastí podpory, které vymezují, jaké typy projektů mohou být v rámci příslušné oblasti podpořeny.
Z pohledu lesnictví je stěžejní prioritní osa 6 – Zlepšování stavu přírody a krajiny, a v jejím rámci zejména oblasti podpory 6.2 a 6.3, jejichž cílem je zlepšení přírodních poměrů v lesích podporou tvorby bohatě strukturovaných lesních porostů jako předpokladu pro zvýšení odolnosti lesů v budoucnu. Podpora v rámci OP ŽP je poskytována formou nevratné dotace, s maximální hranicí podpory 90 % z celkových způsobilých výdajů. Maximální výše celkových způsobilých nákladů na projekt v oblasti ochrany přírody a krajiny je 25 mil. eur, hranice minimálních nákladů projektu v ose 6 není stanovena. Strukturu programu a zdroje informací o OP ŽP shrnuje tabulka 1.
Vzhledem k průběžnému upřesňování některých podmínek ze strany řídícího i pověřeného orgánu je důležité pracovat vždy s aktuálními informacemi a dokumenty.
Typy podporovaných aktivit
Každá z oblastí podpory OP ŽP (6.2, 6.3) má na základě určených cílů stanovené typy podporovaných aktivit (přesné znění v tabulce 2). V oblasti lesnictví lze navrhovat projekty orientované zejména na následující typy aktivit:
- diverzifikace skladby porostů:
- zlepšení druhové skladby zvyšováním zastoupení dřevin přirozené dřevinné skladby (ve smyslu přílohy k vyhlášce č. 83/1996 Sb.); podporou přirozené obnovy,
- rozrůznění prostorové a věkové skladby; v lesích ve zvláště chráněných územích, územích soustavy Natura 2000, vymezených regionálních a nadregionálních biocentrech ÚSES,
- rekonstrukce porostů přípravných dřevin (prosadby a podsadby dřevinami cílové druhové skladby) a dále vnášení (podsadby) dřevin přirozené druhové skladby do stávajících porostů v oblastech pásem ohrožení emisemi (A až C) ve zvláště chráněných územích a v soustavě Natura 2000.
Na území České republiky byly v rámci první výzvy v oblasti 6.3 podány dvě žádosti zaměřené na lesopěstební projekty. V prvním případě šlo o maloplošné výsadby a podsadby (JD, BK, JS, JV, OL) s následnou ochranou kultur v regionálním biocentru ÚSES na Rýmařovsku, aktivity druhého projektu mají obdobný charakter a jsou plánovány na území CHKO Beskydy.
Příjemci podpory v oblasti 6.3 – lesnická opatření
Příjemce podpory musí být vlastníkem nebo nájemcem pozemku, na kterém bude zajištěna následná péče, případně musí prokázat jiný právní vztah k dotčenému pozemku na úrovni vlastnictví nebo nájmu (např. právo hospodaření). Zatímco v první výzvě byly oprávněnými žadateli pouze Lesy České republiky, Vojenské lesy a statky, univerzity a správy národních parků, návrh nového implementačního dokumentu, který by měl být platný pro další výzvy, již předpokládá mnohem širší okruh žadatelů (např.: obecně prospěšné společnosti (o. p. s.), občanská sdružení (o. s.), fyzické osoby atd.).
Využijte podpory z Operačního programu Životní prostředí
S vědomím neopakovatelnosti Operačního programu Životní prostředí organizace zajišťující implementaci vybízejí k využití možností této podpory.
Značná část prostředků vymezených z OP ŽP (6.2 – 113 mil. eur, resp. 6.3 – 78 mil. eur) je určena na zlepšení stavu lesů v České republice. OP ŽP je v období 2007–2013 významným partnerem vlastníků i správců lesů při realizaci trvale udržitelného hospodaření, event. při realizaci přírodě bližších postupů hospodaření v lesích zvláště chráněných území, v lokalitách NATURA 2000 i ve vymezených biocentrech ÚSES.
Autor:
Ing. Jana Šedlbauerová
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR,
středisko Liberec
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.