Pohled do korun stromů
Z jeho paluby zhlédli lesní porosty včetně stromů poškozených biotickými i abiotickými faktory.
Přelet vrtulníku
Vlastnímu monitoringu lesa vrtulníkem předcházel let vrtulníku z letiště na místo určení. Cestu z Roudnice nad Labem, která vozem trvá minimálně hodinu, absolvoval pilot vrtulníku Karel Sluka za necelou půlhodinu.
Pro přistání vrtulníku není třeba zvlášť upravená plocha. Vrtulník dosedl na čerstvě posekanou louku v těsném sousedství lesa.
Helimonitoring lesa představil zájemcům jeho autor Tomáš Škrabálek, který se snaží skloubit zkušenosti a znalosti minulého zaměstnání lesníka a současného zaměstnání pilota prostřednictvím projektu, který je součástí jeho doktorandské práce.
Mapové podklady
Pro samotný monitoring lesa vrtulníkem je důležité nahrání digitálních mapových podkladů majitele lesa do notebooku ve vrtulníku, kde následně dochází s využitím připojené GPS jednotky k zaznamenání polohy skupiny či jednotlivě stojících poškozených stromů do dodaného mapového podkladu. Tato část monitoringu lesa může kvůli nejednotnosti mapových pokladů a softwarů používaných vlastníky a správci lesa představovat časově náročnou operaci.
Monitoring lesa
Let vrtulníku je těžko srovnatelný s letem běžného letounu. Hladký vzlet bez rušivých efektů je následován letem, při kterém je díky absenci křídel velmi dobře vidět do porostu pod helikoptérou. V zelených jehličnatých porostech jsou při relativně nízké rychlosti vrtulníku rychle zjistitelné barevné změny v korunách stromů či poškození větrem. Pilot dokáže vrtulník nad pozorovaným místem takřka zastavit, což umožňuje upřesnění poškození porostu, nebo dokonce jednotlivých stromů. Dobrý rozhled z vrtulníku zlepšuje i možnost prostorové orientace.
Názory
Většina účastníků ukázky hodnotila monitoring lesa vrtulníkem jako zajímavou možnost sledování stavu porostů, použitelnou nejen při lokalizaci kůrovcového nebo větrného poškození lesa. Velký význam by metoda mohla mít v kůrovcových oblastech severní Moravy či při rychlém vyčíslování škod po lokálních vichřicích. Kladný ohlas vyvolalo i srozumitelné kalkulování ceny za provedený monitoring lesa v korunách na hektar monitorovaného porostu. Vzhledem k rychlosti a účinnosti metody lze předpokládat, že by se majitelům a správcům porostů měly náklady do provedení monitoringu rychle vrátit.
Jan Příhoda (27. 6. 2008)
Foto: Václav Kuba