Exkurze v Bavorských státních lesích
Antonín Navrátil
Lesnictví jako významný obor moderní lidské společnosti má mnoho nadstavbových forem a aktivit. Mezi ně patří také různá setkání a soutěže. Jednou z nich je Mistrovství Evropy lesníků v orientačním běhu. Součástí každoročních Evropských závodů lesníků v orientačním běhu (EFOL) jsou i jednodenní lesnické exkurze s různou tématikou a zaměřením.
Na letošním 15. ročníku v Bavorském Regensburgu byla možnost výběru ze 4 exkurzí: Lesnické hospodaření ve smíšených lesích v okolí Kelheimu, příměstské lesy v okolí Mnichova, rekonstrukce náletových borových porostů na písčitých půdách v okolí Norimberku a hospodaření v národním parku Bavorský les. Cílem všech bylo praktickými ukázkami dokumentovat stav a úroveň hospodaření v Bavorsku.
Bavorské státní lesy
Bavorské státní lesy (Bayerische Staatsfor-sten – BaySF) byly založeny 1. 7. 2005 jako zákonná forma veřejnoprávní instituce. Organizace je součástí správní lesnické reformy, která byla iniciována Radou ministrů Bavorska. Jádrem této reformy je oddělení stávající jednotky „lesního úřadu“ na hospodařící správu, která je odpovědná za suverénní funkce, poradenské služby a rozvoj. Jde o podnik na principech soukromého sektoru s posláním pěstování lesů ve vlastnictví Bavorského státu, na který se vztahuje „Staatsforstengesetz“ (zákon o státním vlastnictví lesů) z 21. 4. 2005. BaySF mají na starosti péči o 720 000 ha lesů a zhruba 85 000 ha jiných ploch ve vlastnictví Bavorského státu. Společnost ročně těží přibližně 5 milionů m3, je nejvýznamnější dodavatel dřeva v Německu s objemem prodeje za cca 300 milionů eur. V současné době firma zaměstnává asi 3000 osob, a proto je důležitým subjektem pro venkovské oblasti a největším zaměstnavatelem v oblasti lesního hospodářství v Německu. Hlavním úkolem společnosti, který je odvozen z „Waldgesetz für Bayern“ (právo bavorského lesa) a „Staatsforstgesetz“ (právo státního vlastnictví lesů), je příkladné pěstování a dobrý stav lesů s ohledem na zásady ochrany přírody, pro zajištění důležitých hospodářských funkcí i ochranu a rekreaci v přírodě. BaySF hospodaří na principu ekologické, ekonomické a sociální udržitelnosti. Kromě lesnických činností také spravují veřejnou myslivost v Bavorsku podle zásady „lesní porosty jsou mnohem důležitější než hra se zvěří“ (Wald vor Wild).
Bavorské státní lesy se sídlem v Regensburgu řídí 41 regionálních jednotek, které mají 370 lesních obvodů a několik trans-regionálních jednotek. Lesní podniky mají 10–15 obvodů s výměrou cca 15–30 tisíc ha lesů a roční těžbou 120–180 tisíc m3 dříví. Řídícími orgány BaySF jsou dozorující ministr lesů, řídící rada a poradní sbor, jehož předsedou je předseda Státního výboru pro zemědělství. Aktuální vývoj společnosti je velmi dobrý, reforma po převodu úkolů byla úspěšná a přehledná.
Velké investice do dřevařského průmyslu v Bavorsku mají své pozitivní účinky v oblasti lesního hospodářství i společnosti. Tyto změny měly kladný dopad na trh se dřevem. Stanovení cen a uzavírání smluv s obchodními partnery bylo stabilizováno.
Další informace o Bayerische Staatsforsten: www.baysf.de.
Jednodenní lesnická exkurze
Jednou ze čtyř možných exkurzí byla terénní ukázka hospodaření Bavorské lesní služby, pobočky Kelheim, v území, kudy protéká řeka Dunaj (obr. 1). Byly zde ukázky přírodních smíšených lesů s typickými porosty pro Bavorsko (průměrná teplota 7,7 oC, 700–800 mm ročních srážek, půdy charakteristické jurským vápencem, převažující bukový stupeň, průměrné růstové podmínky, přimíšené dřeviny – jedle, tis, jasan, javor, lípa).
Pobočka Kelheim obhospodařuje více než 18 000 ha lesa v 10 obvodech, s plánovanou roční těžbou 160 000 m3, tj. 8,7 m3/ha, celkový přírůst je 9 m3/ha, průměrná zásoba je
325 m3/ha. Má celkem 65 zaměstnanců a státních úředníků. Výsledkem hospodaření jsou základní ekonomické údaje za poslední 2 roky:
- r. 2006: celková těžba 177 000 m3, výnos 7,6 mil. eur, náklady 4,9 mil. eur, zisk 2,7 mil. eur;
- r. 2007: celková těžba 165 000 m3, výnos 9,5 mil. eur, náklady 6,8 mil. eur, zisk 2,7 mil. eur.
První ukázkou v terénu v oddělení Suhlbogen byly probírkové lesní porosty s dubem a příměsí buku, jako součást Natury 2000. Porost stáří 126 let roste na jílovitém podloží, se zastoupením 70 % dubu (Quercus petrea) a 30 % buku (Fagus sylvatica). V prosinci 2006 zde proběhl výchovný zásah s intenzitou v DB 20 m3/ha v BK 35 m3/ha. Byly vybírány nejlepší duby a některé velmi silné buky jako kulatina. Těžba probíhala po zamrznutí s dopravou přibližovacími linkami ve vzdálenosti 30 m. Celkový výnos byl 69 eur/m3, náklady na dopravu 23 eur/m3, výsledný profit 46 eur/m3.
Druhou ukázkou v sousedství bylo chráněné přírodní území Ludwigshain – 3 ha přirozeného lesa s dubem a bukem průměrného stáří 450–490 let. Tuto plochu také navštívil roku 1906 poslední bavorský král Ludvík III. Zařazení plochy do Natury 2000 umožňuje mimo jiné po těžbě v porostu prováděnou ochranu půdy ponecháváním stromů, větví a korun. Od r. 1980 je plocha bez zásahu, probíhá sledování biodiverzity s filosofií do budoucna – buk bude převládat.
Obě ukázky demonstrovaly stabilní listnaté porosty, v prvním případě s dlouhodobou výnosovostí.
Poslední lesnická zastávka byla v oddělení Randeckerirlach v lesnickém obvodu Essing. Šlo o plochu 33 ha se zastoupením dřevin smrk, jedle, buk, v nadmořské výšce 500 m n. m. v rovinatém území, zasaženou větrným hurikánem Wiebke v r. 1990 (obr. 2).
Popis porostu k r. 1989: věk 110 roků, zastoupení SM 75 %, JD 6 %, BK 16 %, MD 3 %, se zásobou cca 650 m3/ha, plán přirozené a umělé obnovy byl na 60 % plochy. Po větrné bouři padlo 3800 m3 na ploše 17 ha. Z toho 4 ha totálně, 13 ha rozptýleně, 16 ha zůstalo pozoruhodně bez větší škody. Byl zvolen následující postup obnovy – celá plocha byla zpřístupněna manuálně motorovou pilou trvalými linkami po cca 50 m, použitím navijáků se snahou vyhnout se poškození půdy. Bující agresivní ostružiník (Rubus fruticosus) byl ručně vytrhán spolehlivými lesními dělníky na ploše 1,5 ha. Na jeho místo pak bylo v červnu 1990 vyseto divoké žito (Secale multicaule), které zlepšilo půdní mikroklima a absorbovalo dusík. Uměle byly vysazeny 2 ha dubem (Quercus robur) a 1 ha javorem (Acer pseudoplatanus). V roce 1991 bylo v západní části plochy oploceno 11 ha (1 plot) včetně 1 ha uměle obnovené plochy. V rozptýlených ředinách dochází k velké regeneraci jedle, částečně buku, smrku a z ostatních dřevin i třešně (obr. 3). Raritou u zmlazované jedle bylo lokální poškození dlaskem uštípnutím terminálů u skupin s výškou kolem 4 m (obr. 4). Pro celkovou charakteristiku je uveden aktuální popis obnovovaného porostu k 1. 1. 2002: celková plocha 16,80 ha, porostní typ nepřetržitý, zastoupení dřevin na ploše: SM 30 %, BK 25 %, JD 35 %, 10 % ostatní dřeviny. V plánu hospodaření za decenium bylo vytěžit 120 m3 dvěma zásahy. Od roku 2002 dosud však již bylo vytěženo 218 m3/ha; z toho 183 m3/ha z větrné kalamity a podkorního hmyzu.
Celkový výsledek hospodaření za posledních 20 let (1987–2007) dokumentují následující údaje: bylo vytěženo 12 015 m3, tj. 364 m3/ha, z toho pouze 3660 m3 bylo úmyslným zásahem. Přesto je snahou vypěstovat smíšené lesy s širokým věkovým a tloušťkovým rozpětím (obr. 5), s cílovým zastoupením: SM 40 %, BK 40 %, JD 20 %. Objem těžby dřeva pak realizovat v závislosti na poptávce obnovovaných druhů dřevin. Pro naše praktické lesníky byla tato plocha ukázkou možného řešení obnovy porostů po větrné kalamitě.
Na závěr exkurze následovala návštěva kláštera Weltenburg na břehu Dunajes prohlídkou kostela a projížďka lodí po Dunaji do Kelheimu.
Autor:
Ing. Antonín Navrátil,
ÚHÚL, pobočka Olomouc
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
.
Foto: autor