Aktuální situace pesticidů
Marie Geráková
Použití pesticidů v lesním hospodářství České republiky je limitováno zákonem č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči. Použít lze pouze přípravky registrované rostlinolékařskou správou, ty jsou pak uvedené v Registru přípravků na ochranu rostlin. Z něj je následně odvozen Seznam registrovaných přípravků na ochranu lesa, který každé dva roky vydává Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v.v.i., prostřednictvím nakladatelství a vydavatelství Lesnická práce, s.r.o.
Porovnání seznamů registrovaných pesticidů ČR, Německa a Velké Británie
Pesticidy musí být registrované i v ostatních státech Evropské unie. Podmínky tohoto procesu a povinnosti registrantů ale nejsou totožné, z čehož vyplývají určité odlišnosti výsledných seznamů. Pro ukázku je provedeno srovnání registrovaných přípravků pro lesnictví v České republice, Německu a Velké Británii. Jednotlivé seznamy si lze prohlédnout na adresách uvedených v rámečku.
Český seznam (na stránkách Státní rostlinolékařské správy) zobrazuje po vyfiltrování zadaných parametrů tabulku s obchodním názvem přípravku, jeho registrační číslo, držitele rozhodnutí, dobu platnosti rozhodnutí, datum, do kterého je možné přípravek použít, účinnou látku, biologickou funkci, druh balení, status registrace, možnost užití pro ekologické zemědělství, aktuální stav rozhodnutí (platné, do spotřebování zásob atd.), použití (letecká aplikace, plodina, škodlivý organismus, dávkování, aplikační poznámky).
V německém seznamu se lze dočíst, kdy končí platnost registrace, jaká je účinná látka, biologická funkce a zda je přípravek možno použít doma či na malých zahradách.
Britský seznam zobrazuje název a registrační číslo přípravku, datum ukončení registrace, držitele registrace, plodiny a účinnou látku.
Graf znázorňuje množství registrovaných fungicidů, herbicidů, insekticidů, repelentů a rodenticidů v jednotlivých zemích. V počtu herbicidů se velmi výrazně odlišuje Velká Británie, ve které počet přípravků více než šestkrát převyšuje počet přípravků v ČR a více než čtyřikrát počet přípravků v Německu. Zajímavá je také situace u rodenticidů. Zatímco v Německu lze použít 28 přípravků, v ČR a Velké Británii je registrován přípravek pouze jeden.
Rodenticidy pro lesnictví na evropském trhu evidentně existují a je jen záležitostí příslušné firmy, aby zažádala o registraci výrobku. Podle § 38 zákona o rostlinolékařské péči může dojít i k vzájemnému uznání registrace. Rostlinolékařská správa na žádost žadatele, jde-li o přípravek, který již je registrován v jiném členském státě Evropské unie, a pokud žadatel doloží odpovídající dokumentaci k posouzení porovnatelnosti, upustí od požadavku na opakování zkoušek a analýz. Podmínky registračních pokusů (lesní hospodářství, praxe ochrany rostlin a životního prostředí, klimatické podmínky) musí být srovnatelné s podmínkami v České republice. Přípravek musí obsahovat jen účinné látky uvedené v seznamu účinných látek.
V případě fungicidů, insekticidů a repelentů se ČR nijak výrazně neliší od množství přípravků v Německu nebo Velké Británii. Kromě těchto přípravků je u nás registrováno 13 semiochemikálií (feromonů). Z toho je 6 odparníků určeno pro lýkožrouta smrkového, 3 pro lýkožrouta lesklého, 2 jsou kombinované pro oba tyto lýkožrouty, 1 pro dřevokaza čárkovaného a 1 pro bekyni velkohlavou. Bohužel, množství těchto odparníků nelze se zahraničím srovnat, protože ani v britském, ani v německém seznamu feromony pro lesnictví nejsou zapsány.
Současná situace na trhu v ČR
Poptávka u nás určitě není malá, ani se výrazně nebude snižovat. O snížení množství používaných pesticidů se sice stále usiluje, hospodaření bez jejich pomoci si lze však jen těžko představit. Hlavně při přemnožení některých škůdců zatím není jiné cesty, jak zabránit velkým škodám na lesních porostech či dřevní hmotě. Marketingové šetření firmy L.E.S. CR, spol. s r. o., s názvem Spotřeba přípravků a prostředků na ochranu lesa v r. 2007 uvádí, že používání feromonových atraktantů k lákání podkorního hmyzu, stejně jako insekticidů, zaznamenalo v roce 2007 strmý nárůst. Oproti roku 2006 je to navýšení o 66,7 % u feromonů, u insekticidů jde dokonce o 99,1% navýšení. Je jasné, že se jedná o reakci na větrnou kalamitu z ledna 2007 a následné přemnožení podkorního hmyzu, zvláště pak lýkožrouta smrkového.
Problém množství přípravků na trhu částečně řeší tzv. souběžný dovoz. Podle § 53 již zmíněného zákona o rostlinolékařské péči je souběžným přípravkem přípravek, který se shoduje s přípravkem téhož výrobce registrovaným v České republice (dále jen „referenční přípravek“) typem formulace, účinnou látkou podle specifikace platné pro referenční přípravek a složením. Rostlinolékařská správa povolí dovoz souběžného přípravku, jestliže tento přípravek již byl povolen k uvedení na trh v jiném státě Evropského hospodářského prostoru (v ČR je souběžný dovoz povolen pro dvanáct herbicidů, tři insekticidy a jeden fungicid).
Tím lze tedy odvrátit hrozbu deficitu, pokud u nás nebude vyrobeno dostatečné množství požadovaných pesticidů. Stále se však jedná pouze o registrované přípravky a nijak se nerozšiřuje nabídka a možnost výběru z více výrobků. Právě u rodenticidů tak vzniká poněkud nepříjemná situace, kdy je lesní hospodářství odkázáno pouze na jeden produkt.
Prostý uživatel pesticidních látek bohužel těžko ovlivní, co se na trhu objeví. Zbývá jen doufat, že se některý dodavatel odhodlá využít nezaplněného prostoru a přijde s nabídkou nového a účinného přípravku.
Autor: Ing. Marie Geráková
VÚLHM, v.v.i., Strnady
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.