Case Forest – nový projekt na podporu lesní pedagogiky
Ivana Kolínská
Mezinárodní projekt s názvem Case Forest, financovaný z programu Comenius, byl schválen v září loňského roku a zahájen v prosinci 2008. Jeho hlavním úkolem je zvýšit povědomí učitelů základních škol o významu trvale udržitelného rozvoje a seznámení učitelů s finskou multimediální vyučovací metodou Lusto.
Projekt předložilo konsorcium dvanácti partnerů z osmi evropských zemí – Švédska, Finska, Estonska, Lotyšska, Litvy, Bulharska, Slovenska a České republiky v čele se Swedish Forest Agency. V konsorciu jsou zastoupeni jak představitelé lesnického sektoru, tak pedagogové. Všichni mají dlouhodobé zkušenosti na poli lesní pedagogiky.
Vyučovací metoda Lusto
Obecně lze říci, že v České republice není environmentální vzdělávání na základních školách příliš rozšířené a mediální obraz lesnictví je špatný. A to přesto, že je všeobecně známé, že lesy hrají důležitou roli ve společnosti z hlediska ekonomického, ekologického, společenského i kulturního. A právě hlavním úkolem projektu Case Forest je vytvořit takovou metodiku, která usnadní výuku, pomůže k tomu, aby se o lese lépe učilo, a seznámí děti s tím, jak les ovlivňuje každodenní život. Cílovou skupinou jsou učitelé základních škol a metodika je zaměřena na výuku věkové skupiny 12 let a výše. Projekt vychází z metody Lusto, což je forma multimediální výuky, kterou vyvinuli pracovníci university Joensuu (Finsko), a která pracuje s počítačem jako základním vyučovacím nástrojem. S tímto nástrojem (programem) si žáci předem naplánují exkurzi do lesa, zpracovatelského závodu, lesnického muzea nebo jiného z hlediska trvale udržitelného rozvoje zajímavého místa. Žáci si vyberou nějaký badatelský problém nebo otázku, která je zajímá, a rozhodnou se, jak problém řešit. Potom pracují na vlastním výzkumu, naplánují si a provedou například rozhovory s odborníky, uskuteční studijní návštěvy atp. Nakonec se podělí o závěry svého výzkumu s ostatními. Známým faktem je, že zkušenosti dětí získané mimo školu mají minimálně stejný význam jako ty, které získají ve škole. Je proto vhodné a přínosné nějakým způsobem spojit výukové programy uvnitř školy i mimo ni. Metoda Lusto tuto podmínku splňuje.
Testování metodiky
V rámci projektu se výše nastíněná metodika bude testovat v osmi zemích a přizpůsobí se národním podmínkám. Testování metodiky proběhne tak, že pracovníci univerzity v Joensuu připraví pro předem vybrané odborníky – lektory (z každé země dva), kteří splňují odborné požadavky, třídenní kurz, kde se tito lektoři podrobně seznámí s metodikou a naučí se s ní pracovat. Tito proškolení lektoři následně během druhého pololetí 2009 proškolí 10 učitelů ze základních škol, kteří metodiku využijí ve svých školách. Autoři metodiky a řešitelé projektu věří, že metodika zvýší i povědomí o lesní pedagogice a může být využívána všemi organizacemi v konsorciu. Věří také, že metodika zaujme učitele, kteří mají zájem zlepšit výuku o trvale udržitelném rozvoji zejména ve vztahu k lesu.
Kromě metodiky samotné budou výstupem projektu webové stránky, na kterých budou umístěny manuály pro učitele v příslušných jazykových mutacích, základní pojmy, které se vztahují k trvale udržitelnému hospodaření v lesích a kontakty a odkazy na užitečné stránky v různých zemích. Manuály pro učitele vyjdou ve všech jazycích zemí, které jsou členy konsorcia. Webové stránky budou pouze v angličtině.
První pracovní setkání členů konsorcia se uskutečnilo 21.–23. 1. 2009 v Estonsku. Účastníci se seznámili s plánem projektu, jeho časovým harmonogramem, pravidly financování, a zejména s podstatou metodiky Lusto. Součástí programu bylo i několik prezentací na téma trvale udržitelný rozvoj a návštěva „Lesní školy”, centra environmentálního vzdělávání v národním parku Lahemaa. Následující akcí bude výše zmíněný workshop na univerzitě v Joensuu, na který naváže proškolení učitelů v jednotlivých zemích. Projektu bude zhodnocen na pracovním setkání v Bulharsku v březnu 2010. Konec projektu je naplánován 30. 11. 2009.
Více informací o projektu najdete
na http://www.skogsstyrelsen.se nebo na http://www.uhul.cz/projekty/
Autor:
Ing. Ivana Kolínská, ÚHÚL
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Foto: autor