Úvodník 3/2009

Vážení čtenáři,

v čase, kdy většina lidí ještě spí, čekám na letišti na oblíbený ranní let Praha-Brusel, který je stejně populární jako jeho večerní zpáteční spoj. V obou případech je plný „kravaťáků“ v různých stupních únavy. Myslím, že přirovnání kolegyně k „lopaťákům“ a chození do továrny je poměrně výstižné. Továrnu v tomto případě představuje Evropská unie a „lopaťáky“ experti PRES. Honosné označení expert patří lidem, kteří mají tento půlrok „na hrbu“ ve svém oboru české předsednictví. Ovšem netýká se to jen této poloviny roku; té předcházelo období příprav jak po odborné, tak po jazykové stránce. Ze svého pohledu musím říci, že je to zajímavá zkušenost, moci nahlédnout do dění na evropském poli a někdy jej i ovlivnit. Všichni experti žijí poslední měsíce PRESem (předsednictvím). Vymlouvám-li se přátelům, že nemám čas, že jsem v PRESu, zůstávám nepochopena s tím, že každý toho máme hodně, všichni jsme přece v presu! Význam je tedy v konečném významu vlastně shodný.


Před začátkem předsednictví jsme uvažovali, jak se o ně s Vámi podělit, informovat o tom, co se na úrovni EU v lesnictví děje. Výsledkem jsou pravidelné články Karla Vančury, obsahující podrobnosti o aktuálním dění.  Na stránkách www.uhul.cz také nově naleznete odkaz Mezinárodní aktivity, pod kterým najdete mnoho informací o předsednictví v našem oboru.

Česká vláda se zviditelnění chopila masivněji a díky Davidu Černému již není třeba komukoliv vysvětlovat, že ČR tento půlrok sladí EU. Stále se setkávám s tím, že pod Českou republikou si cizinci představují východní a zaostalou zemi, kde by je ani ten Černého turecký záchod dvakrát nepřekvapil. Je na nás, zda tyto předsudky naplníme, či vyvrátíme. Samozřejmě je to běh na dlouho trať, ale nezbytný. Právě úspěšně zvládnuté předsednictví je jeden z předpokladů, jak potvrdit, že náš stát je právoplatným členem EU. Tímto bych ráda poděkovala všem, kteří se na úspěchu českého předsednictví za lesnictví podílejí a ve velké míře podílet nadále budou, zvláště pak pracovníkům Pardubického kraje a kraje Vysočina, kteří se zapojují do přípravy akcí na území ČR.  

Lada Matoušková Prylová, ÚHÚL


LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.