Editorial 6/2009

Vážení čtenáři,
v květnu se konal již poněkolikáté seminář o škodlivých činitelích Česka pořádaný Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti – tentokrát s hodnocením roku 2008. Kromě přehledu škodlivých činitelů na našem území přinesl i pohled na hlavní problémy v ochraně lesa na Slovensku a v Polsku. Tyto informace bychom vám rádi přinesli v některém z dalších čísel Lesnické práce.
Velká část semináře byla věnována současnému nejpalčivějšímu problému ochrany lesa u nás – kůrovcové gradaci. Jak bylo zmíněno, situace je vážná a její zvládnutí bude vyžadovat zapojení všech zainteresovaných stran. Především drobným vlastníkům lesa může ale „ono zapojení se“ z různých důvodů činit a často také činí potíže. Někde na daný stav zareagovali a snaží se této skupině vyjít vstříc, jako například v Libereckém kraji, kde uvolnili 65 tisíc korun na nákup lapačů, které budou nabízeny k bezplatnému zapůjčení pro drobné majitele lesů. Jinde vlastníci a správci lesa nedostanou nic a ještě přijdou (údajně jen dočasně) o přislíbené dotace, jako je tomu v kraji Karlovarském. Je krize a kraj musí šetřit. A začíná tam, kde to podle něj asi bude nejméně bolet, v lesích. Jiné dotace z rozpočtu Karlovarského kraje dosud kráceny nebyly.  Podle vyjádření mluvčí kraje by mohlo být vyplácení příspěvků těm, kteří o ně úspěšně zažádali, obnoveno v září tohoto roku a vyplacena by měla být přibližně polovina celkové částky. Krize postihla i majitele a správce lesů, také musí šetřit. A moc možností nemají...
A ještě jednou k semináři – nemohlo by se mluvit o kůrovci, aby nebyla zmíněna i Šumava. Zatímco na většině míst naší republiky panuje o stavu kůrovce shoda, u Šumavy, jak zaznělo v jednom z příspěvků, jako by se mluvilo o dvou zcela rozdílných územích: na jednom odumírají stovky hektarů lesa, na druhém se úspěšně, bez větších problémů, zvládá problém řešit. Připomíná to trochu pohádku: za devatero horami a devatero řekami se rozprostíralo království, kde lesy nebyly ani suché, ani zelené...
Červnové číslo Lesnické práce bude mít s pohádkou společného asi málo. Najdete v něm např. sérii článků zabývajících se cenami dříví (historickým a současným vývojem, indexací dříví), komentáře k výsledkům porovnání lokality P a OM za rok 2008 či pokračování příspěvku o globálních klimatických změnách a nutných adaptačních opatřeních v lesích.
Pro fotografy připomínám, že je možné zasílat snímky na téma les a krajina, dřevo, detail a lesnický provoz do naší fotografické soutěže.

Lesu zdar
Petra Darebníková

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.