Týden lesů v České republice
Týden lesů na severu Čech
Po loňském Evropském týdnu lesů jsme přemýšleli, jak oslavit český Týden lesů a zároveň zase o kousek víc přiblížit les, lesní hospodářství a práci lesníků veřejnosti. Naštěstí byl ten „náš“ Týden lesů situován do nejkrásnějšího měsíce roku a jeden z plánů mohl být nasměrován do terénu. Přesto jsme nepřízeň počasí přímo programově započítali do našich plánů a právě pro toto období dne 12. 5. 2009 slavnostně otevřeli učebnu lesní pedagogiky v budově Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů pobočky Jablonec nad Nisou. V našich klimatických podmínkách nelze vypustit mokré a zasněžené období z kalendáře práce lesní pedagogiky, proto jsou jako zázemí připraveny dvě místnosti, jedna upravena jako pracovní, druhá jako neformálně relaxační. Slavnostního otevření se mimo hostů zúčastnila i jedna „vzorová“ třída, se kterou přítomní lesní pedagogové předvedli, co učebna umí a nabízí. Druhou akcí Týdne lesů byl seminář ČLS Lesní pedagogika pro pedagogy, který proběhl dne 14. 5. 2009, za finanční podpory Ministerstva zemědělství, úseku lesního hospodářství. K nápadu uspořádat akci lesní pedagogiky pro samotné učitele nás přivedly časté dotazy pedagogického doprovodu dětí při naší práci lesní pedagogiky. Bylo zřejmé, že aby na hodinách přírodopisu a environmentální výchovy samotní kantoři lesní prostředí lépe interpretovali, musí je sami hlouběji poznat. Účastníci semináře nejprve zhlédli provoz lesní školky firmy Dendria a.s. v Novém Městě pod Smrkem. Tam učitelé poznali celou technologii pěstování prostokořenného i obalovaného sadebního materiálu pro většinu lesních dřevin. Na úbočí hory Smrk byl pro účastníky připraven okruh lesem s ukázkami zalesňování, které si mohli i sami zkusit, dále ukázky výchovných zásahů, ochrany lesa i mýtní těžby. Ukázky byly koncipovány tak, aby kantorům předaly poznání lesního provozu s prvky lesní pedagogiky. Celým okruhem je postupně provedli pracovníci ÚHÚL a LS Frýdlant a KŘ LČR, s.p., Liberec. Prvotní zpracování dřevní hmoty měli možnost účastníci zhlédnout na pile Facek v Oldřichově v Hájích. Celý koloběh života lesa se symbolicky uzavřel, když na poslední zastávce odborný lesní hospodář Jan Duda předvedl výstup do korun stromů při sběru semenného materiálu.
Na obou výše uvedených akcích se větší či menší měrou podíleli pracovníci ÚHÚL, LČR, s.p., VLS, s.p., OLH na volné noze, Liberecký kraj, Dendria a.s., a pochopitelně ČLS, kteří vybavili učebny, dodali materiály, pomohli připravit jednotlivé ukázky aj.
Možná, že každý ze tří náhodně vybraných lesníků vyznačí probírku jinak a možná se nad odborným problémem neshodnou, směrem k veřejnosti by ale měli v zásadních otázkách vystupovat jednotně. V prosazování našich zájmů není ani jiná možnost.
Autor: Ing. Jana Čacká
ÚHÚL Jablonec nad Nisou
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Zelené srdce Prahy
I v Praze se lesníci v rámci Týdne lesů společně zapojili do aktivit podporujících rozvíjení vztahu veřejnosti k lesu a lesnictví. V Kunratickém lese se pod záštitou Lesů hlavního města Prahy konala akce s názvem Zelené srdce Prahy. Kromě již zmíněných Lesů hl. m. Prahy se na organizaci podíleli také pracovníci ÚHÚL, LČR, s.p., VLS ČR, s.p., a studenti z Lesnické a dřevařské fakulty v Praze.
Pro žáky pražských základních a středních škol zde byl připraven celodenní zábavně-vzdělávací program s lesnickou tématikou, do něhož se ochotně zapojovali i náhodní kolemjdoucí. Školní třídy prošly lesem, kde na několika stanovištích viděly, jak se sází stromky, těží a přibližuje dřevo, jak lesníci počítají kubíky a jak bojují s kůrovcem i dalšími lesními škůdci. Děti měly možnost poznat, jak se od sebe liší jednotlivé druhy dřevin a na co všechno lze využít jejich dřevo.
Na zhruba dvoukilometrový okruh Kunratickým lesem se skupiny vydávaly za zvuku fanfár trubačů z pražské lesnické fakulty a v cíli pak dostávaly dárky od všech pořádajících organizací. Ani učitelé nepřišli zkrátka, dostali řadu užitečných učebních pomůcek o lesním prostředí a o lesním hospodářství.
V rámci doprovodného programu si návštěvníci také mohli sami vyrobit upomínkové předměty z přírodních materiálů a nechybělo ani povídání o zvěři a ukázka dravců. Všichni účastníci odcházeli spokojení a nám organizátorům, když i počasí se po ranním dešti umoudřilo, to dodalo sil k úvahám o uspořádání ještě větší akce v příštím roce.
Autoři: Ing. Ludmila Benešová,VLS ČR, s.p.
Ing. Lada Matoušková Prylová, ÚHÚL
Týden lesů na radnici v Jihlavě
V rámci akce Týden lesů, vyhlášené MZe, připravili pracovníci státní správy lesů magistrátu města Jihlavy ve spolupráci s krajským ředitelstvím Lesů České republiky v Jihlavě, lesní správou Pelhřimov a Telč, a Správou městských lesů Jihlava ve dnech 11. 5.
až 22. 5. 2009 v prostorách jihlavské radnice veřejnosti volně přístupnou expozici o lesích a lesním hospodářství. Výstava byla otevřena v pracovní dny denně a vstup na ni byl volný. O pořádání akce informoval veřejnost místní tisk a byla zveřejněna na internetových stránkách města.
Návštěvníci zde získali základní informace o ochraně lesa, funkcích lesa, lesotechnických melioracích, přirozené obnově lesa, lesním semenářství a školkařství. Seznámili se s problematikou kalamit v lesích, lesní pedagogikou, ochranou přírody, „Programem 2000 – zajištění cílů veřejného zájmu u Lesů České republiky“, právy a povinnostmi návštěvníků lesa, s textem „Prosba lesa“, starými historickými lesnickými mapami a dalšími informacemi o našich lesích. Na výstavě si mohli na špalících s kůrou ověřit své znalosti z poznávání dřevin nebo poznávání druhů jehličnatých stromů podle šišek. Výstava byla doprovázena sépiovými fotografiemi lesních interiérů od Milana Slavingera a dalšími zajímavostmi o lese. Správa městských lesů veřejnosti představila svou bohatou historii vzniku. Nechyběl ani kalendář prací v lese podle jednotlivých měsíců doplněný názornými fotografiemi.
V pondělí a ve středu odpoledne se návštěvníkům věnovali pracovníci lesní správy Pelhřimov a Telč, kteří zajišťovali odborný výklad a měli připraveno pro dětské návštěvníky řadu zajímavých kvízů (poznávání stop, větviček dřevin dle listů a další). Každý účastník byl odměněn sladkostí či jinou drobnou cenou.
Skoro každý návštěvník si vybral z bohaté nabídky propagačních a informačních materiálů, které byly zájemcům volně k dispozici po celou dobu trvání propagační akce. Největší zájem byl o Rádce vlastníka lesa, ochranu lesa, časopis Čtvrtlesník, letáčky MZe s informacemi o lesním hospodářství, o dřevostavbách, ale také o možnostech získání finančních příspěvků na hospodaření v lese či lesní pedagogice.
Akce jednoznačně přispěla k seznámení veřejnosti v krajském městě s problematikou hospodaření v lese a ke zvýšení povědomí o významu lesů pro společnost. Naznačila cestu a jeden z možných způsobů, jak efektivně přispět k naplnění klíčové akce 14.3. Národního lesnického programu II v oblasti poradenství a osvěty prostřednictvím státní správy lesů.
Autor:
Ing. Milan Slavinger
Magistrát města Jihlavy
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.